Минулого року на території Івано-Франківської області утворилася Білоберізька об’єднана територіальна громада. До її складу увійшли села Хороцеве, Барвінків, Білоберізка та Устеріки. І хоча створення й становлення цієї ОТГ було затьмарене скандалом, за рік тут зроблено чимало. Як гірські села, об’єднавшись, прямують до Європи і які перешкоди трапляються їм на цьому шляху – дізнавався «Галицький кореспондент».
Ілюстрацією того, наскільки непростим і болісним є процес об’єднання територіальних громад, стала ситуація в с. Устеріки, де не вдалося провести вибори ОТГ. Громада села висловила категоричну незгоду з входженням у Білоберізьку ОТГ і проігнорувала торішні вибори. Мешканці Устерік побоювалися, що у зв’язку з об’єднанням у селі закриють школу, пошту, фельдшерсько-акушерський пункт, а село може втратити статус високогірного. Люди повірили, що село зникне з мапи Верховинського району як самостійна адміністративно-територіальна одиниця.
Оскільки де-юре Устеріки таки увійшли в об’єднану громаду, обурені селяни нещодавно навіть пікетували сесію Івано-Франківської облради, змусивши депутатів ініціювати виключення села зі складу ОТГ. Депутати вирішили внести зміни у перспективний план в частині виключення села Устеріки та подати запропоновані зміни на затвердження Кабінету міністрів. Втім село і надалі входить до складу Білоберізької ОТГ.
Розширення можливостей
Білоберізька ОТГ – одна з перших, що утворилися на Прикарпатті. За рік існування у неї з’явилося чимало здобутків. Після об’єднання громади, як відомо, переходять на прямі міжбюджетні відносини. Зокрема, отримують напряму з держбюджету освітню (близько 10 тис. грн. на дитину) та медичну (близько 800 грн. на людину) субвенції.
У нові бюджетні відносини Білоберізька ОТГ вступила з січня 2017 року. На цей рік у бюджет громади заклали 16,5 млн. гривень. Левову частку бюджету складають освітня (8 млн. грн.) та медична (понад 2 млн. грн.) субвенції. 3 млн. грн. становлять власні надходженння громади.
А допоки об’єднана громада не перейшла на нові бюджетні відносини, тобто торік, вона отримала більше мільйона гривень субвенції соціально-економічного розвитку. Голова Білоберізької ОТГ Дмитро Іванюк каже, що завдяки цим коштам вдалося провести вуличне освітлення у селах Хороцеве та Барвінків, встановити нові вікна та облаштувати санвузли у школі Барвінків.
Оскільки Білоберізка розташована у гірській місцевості, то громадський транспорт не доходить до присілка Пасічне, що на віддалі 10 кілометрів від центру громади, і доїхати школярам звідти неможливо. Тому депутати на сесії вирішили утворити пришкільний інтернат на 20 місць, де діти могли б перебувати цілодобово з понеділка до п’ятниці. Також у школі облаштували душові та санвузли, придбали нові меблі. А нещодавно встановили футбольний майданчик зі штучним покриттям.
Окрім того, в Білоберізці відремонтували фасад дитсадка «Теремок» (приміщення збудоване ще у 1865 р.), добудували новий корпус, який відкриють 1 вересня, та створили нову групу для дошкільнят. Ці роботи обійшлись у 350 тис. гривень. Завідувач садка Василина Михайлюк розповідає, що кількість місць зросла з 24 до 32, але в черзі вже є 16 діток. Вихователі кажуть, що об’єднання впливає позитивно, але умови для дітей можна й покращити. Мовляв, добре, але хотілося б ще кращого.
«Ми можемо похвалитись ще й тим, що кілька тижнів тому відкрили центр екстреної допомоги. Дільничні лікарі тепер будуть поряд з пожежниками. Під час лиха людина тепер не витрачатиме час на дзвінок у МЧС та лікарню. Достатньо зателефонувати у центр екстреної допомоги, щоб виїхала швидка та пожежний автомобіль. Обласне відділення МЧС подарувало нам автомобіль, водії якого чергуватимуть цілодобово. Окрім цього, в кожному населеному пункті громади ми плануємо створити добровільні команди пожежних», – розповідає Дмитро Іванюк.
Основною ж серед проблем на території ОТГ, за його словами, є погані дороги. Відтак місцеві депутати погодили, що наступну інфраструктурну субвенцію витратять на ремонт дорожнього покриття.
«Бог велів займатись тут зеленим туризмом. Але якщо не буде нормальної інфраструктури та хорошої дороги, жоден турист не приїде, – переконаний голова громади. – Незабаром здійснять ремонт дороги державного значення, яка пролягає через Устеріки. На її ремонт виділили 50 млн. гривень. Роботи мають розпочатись уже влітку».
Також у громаді треба провести берегоукріплення та запровадити сортування сміття.
Очільник ОТГ переконаний, що зараз «потрібно підставити плече малому бізнесу, адже що ми заробимо, те і матимемо». «Ми розуміємо, що бізнесу важко, але якщо ми хочемо в Європу, потрібно звикнути платити податки», – наголошує він.
До слова, кілька років тому влада свідомо забрала ПДФО (податок на доходи фізичних осіб – ред.), які надходили до сільських, селищних та міських бюджетів, і передала їх на рівень району. Тепер же, за реформою, 60% ПДФО залишатиметься в ОТГ. На запитання, чи відбувається у зв’язку з цим розвиток підприємництва, голова громади твердить, що підприємців стає дедалі більше. До того ж, у громаді мають намір розвивати малі сімейні ферми, створити комунальне підприємство з молоко- чи м’ясопереробки, відкрити міні-цех для виготовлення ковбаси, що залучить додаткові інвестиції в громаду.
Тріщина в об’єднанні
Дмитро Іванюк не може зрозуміти саботажу села Устеріки щодо об’єднання. З цього приводу він каже: «Майдан вимагав передати владу на місця. ОТГ починають називати колгоспом. Але нарешті відчутно, що ми є господарями. Ми маємо прямі відносини з Міністерством фінансів, і субвенції надходять напряму. Ми на місці знаємо, що потрібно зробити. Нам зверху вже ніхто не наказує. Я переконаний, якби децентралізація відбулася кілька років тому, сьогодні на сході такої ситуації не було б. Кожен господар відстоював би свою землю. Сам процес децентралізації досить заполітизований. Було б добре, якби політики відкинули свої прапори назад».
Коли вирішиться проблема, пов’язана з небажанням Устерік входити до Білоберізької ОТГ, голова громади не знає. «На сьогодні з Устеріками дуже важко працювати, – скаржиться він. – Але ми проводимо фінансування. Зокрема, школа фінансується з бюджету об’єднаної громади, а дитячий садок – з бюджету районної ради. Сподіваюся, з часом села зрозуміють, що громади мають збільшуватись. Наприклад, сам Бог велів, щоб село Косівського району Ростоки приєдналось до Білоберізької ОТГ».
Кожній громаді – свій IQ
На сьогодні в апараті територіальної громади тільки 15 працівників (13 з них – жінки), хоча штатний розпис затверджений на 46. І штат, як каже Іванюк, «не роздувають», і жодної людини не звільнили.
Окрім цього, освітяни спростовують міф про закриття шкіл. Начальник райвідділу освіти, сім’ї, молоді та спорту Галина Дмитроняк запевнила, що наступного року школи не скорочуватимуть, а малокомплектні школи не закриватимуть. Чиновниця переконує: потреби у відкритті опорної школи зараз немає. Адже неможливо привезти учнів з Устерік до школи через погану дорогу.
Самі ж мешканці Білоберізки школою пишаються. Кажуть, «другої такої хорошої школи в районі немає». Зокрема, Богдан Дудидра схвалює зміни, здійснені після об’єднання громади, але наголошує, що дороги в районі є проблемою «номер один».
Підтримує децентралізацію і мешканець Білоберізки, член Спілки письменників, поет Орест Князький. «Кожен українець задумувався над філософією децентралізації. Я переконаний, що вона необхідна. Кожна новація важко впроваджується в життя, але переваги децентралізації – у передачі влади на місця. Хай кожна громада має власний IQ», – каже він.
Ольга НИЧАЙ