Обережно, “фантоми”

  • На українські дороги виїхали поліцейські автомобілі-фантоми. Це новий спосіб патрулювання, який в автоматичному режимі контролює дотримання ПДР, зокрема швидкісного режиму. Такі автомобілі не мають розпізнавальних знаків поліції й можуть рухатися з водіями в одному транспортному потоці.

    Непомітний на дорозі

    Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький розповідає, що “фантоми” – це автомобілі, оснащені спеціальною технікою, яка фіксує порушення правил дорожнього руху. Здебільшого це порушення швидкісного режиму. Їх запровадили, щоб покращити ситуацію на дорогах і забезпечити безпеку дорожнього руху, а головне – зменшити кількість загиблих і травмованих.

    Олексій Білошицький каже, що, за концепцією, автомобіль-фантом має бути малопомітним на дорогах. Він рухається за загальними правилами, разом з усім потоком транспортних засобів і фіксує порушення в обох напрямках руху.

    В автомобілі встановлено чотири камери. Одна знімає салон, дві – перед і зад автомобіля й фіксують правопорушення. Основною камерою “фантома” є радар. Він призначений для фіксації швидкості транспортних засобів і одночасно може моніторити до 50 цілей.

    Коли він запущений, то при фіксації порушення на радарі буде визначений ідентифікаційний код автомобіля, номерний знак, швидкість, з якою він їхав, обмеження швидкості й на скільки він перевищив. Після такої фіксації порушення опрацьовуються за тими ж правилами, що й отримані з камер автоматичної фіксації, – вони надсилаються до центру обробки.

    Патрульні теж слідкують

    Як зазначає Олексій Білошицький, фіксація правопорушень на дорогах здійснюється не лише в автоматичному режимі. За порядком слідкують і патрульні, які перебувають у такому автомобілі.

    “Якщо ми говоримо про якісь кричущі правопорушення, дуже зухвалі, наприклад, проїзд на червоне світло світлофора чи перетин подвійної суцільної смуги, то розгляд справи й винесення постанови відбувається на місці, – розповідає перший заступник. – Тобто інспектори, які патрулюють у “фантомі”, можуть увімкнути проблискові маячки червоного й синього кольору, зупинити порушника і притягнути його до відповідальності. Але це якщо порушення дійсно могло призвести до суттєвих наслідків або створило аварійну ситуацію”.

    Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції розповів, що спеціальна техніка дозволяє фіксувати перевищення швидкості не лише в русі, але й на певному місці. Наразі конкретні місця патрулювання правоохоронці не оголошують, лише кажуть, що вони позначені спеціальними знаками – «Ведеться фото- і відеофіксація». І, як правило, це місця концентрації ДТП.

    “Це не будуть будь-які ділянки, – пояснює Олексій Білошицький. – Тому що ми зацікавлені в патрулюванні саме тих місць, де потрібний додатковий ефект і контроль”.

    “Фантомів” буде більше

    За словами Олексія Білошицького, лише на 2022 рік в Україні запланували купити ще 30 таких автомобілів. Які це будуть марки, цього разу не розголошують. Посадовець каже, планується, що це будуть різні моделі транспортних засобів.

    Наразі на дороги виїхали чотири автомобілі сірого кольору марки “Skoda Kodiaq”. Юридична компанія “Міллер” оприлюднила номери чотирьох автівок-“фантомів”: КА 0225 СВ, КА 2851 СЕ, КА 2896 СЕ, КА 2096 СЕ.

    Патрулювання такими автомобілями розпочали 25 січня в Києві й Київській області. І за перші дні роботи, станом на 29 січня, винесли 4 212 постанов за правопорушеннями, які зафіксували “фантоми”.

    Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції розповів, що пізніше такі автомобілі можуть направити в інші області. Про це заздалегідь повідомлятимуть.

    “Фантоми” на Прикарпатті

    У пресслужбі патрульної поліції Івано-Франківської області очікують, що присутність таких автопатрулів сприятиме дотриманню Правил дорожнього руху й покращить ситуацію на дорогах. Адже досвід інших країн засвідчив ефективність поєднання стаціонарних камер автоматичної фіксації правопорушень та прихованого методу спостереження.

    “Завдяки такому поєднанню спостерігається суттєве зменшення статистики ДТП, – кажуть у пресслужбі. – Тому ми, звичайно, за те, щоб “фантоми” з’явились на вулицях нашого міста та області”.

    Додатково:

    Як повідомляють на порталі Міністерства внутрішніх справ, відповідно до вимог Правил дорожнього руху, у населених пунктах дозволена швидкість руху не більше 50 км/год. На автомобільних дорогах за межами населених пунктів дозволена швидкість руху не більше 90 км/год, на автомобільних дорогах з розділювальною смугою – не більше 110 км/год, а на автомагістралях – не більше 130 км/год. Постанова за перевищення встановлених обмежень швидкості руху складається при перевищенні встановленого режиму на 20 км/год.

    Світлана ТИМЧУК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!