Обласна рада: несподіванки першої сесії

  • У п’ятницю, 20 листопада, відбулося засідання першої сесії Івано-Франківської обласної ради восьмого демократичного скликання. Деякі результати першого зібрання новообраних депутатів стали несподіваними як для громади, так і для частини самих обранців.

    Обличчя – і нові, і старі

    Підсумки місцевих виборів, які відбулися 25 жовтня, зачитав Анатолій Корнійчук, голова Івано-Франківської обласної територіальної виборчої комісії.

    «До Івано-Франківської обласної ради на цих виборах обрали 84 депутатів. Із них у залі наразі присутні 83, а один відсутній із поважної причини. Також слід зазначити, що до нас надійшло вісім заяв про відмову від депутатських мандатів», – розповів Корнійчук.

    Після виконання державного гімну та спільної молитви сесія розпочалася.

    «Звертаюсь до новообраних депутатів обласної ради. П’ять років промайне, як один день, повірте мені. Тож докладіть усіх зусиль, щоб виконати свої обіцянки та не розчарувати своїх виборців. Адже це – нелегке завдання, з досвіду кажу», – сказав на відкритті Олександр Сич, голова обласної ради попереднього скликання.

    Слід зазначити, що склад обласної ради оновився більше, ніж на 50%. Але й депутатів попередніх скликань у раді залишилося чимало. Обранці представили свої фракції, в яких працюватимуть наступних п’ять років. Таких фракцій буде шість – за числом партій, які подолали 5-відсотковий бар’єр.

    Фракція ВО «Свобода» в обласній раді налічуватиме 18 депутатів, «Європейської солідарності» – 17, «За майбутнє» представлятимуть 16 депутатів, «Батьківщину» – 14, а «Слугу народу» – 9. Ще 10 обранців сформують фракцію «Платформа громад», проте станом на 20 листопада ця партія ще не встигла провести своє засідання.

    З майбутнім, але без солідарності

    Найчисельніша фракція «Свободи» висунула на посаду голови облради свою кандидатуру – звісно ж, Олександра Сича. Інших пропозицій на цю посаду не було – очевидно, про це політики домовилися заздалегідь.

    «Я маю честь втретє виходити на цю трибуну. Загалом скажу, що я знаю більшість присутніх тут людей і маю багаторічний досвід, який можу застосувати на користь громади. Наша робота у попередні роки була новаторською, у нас панувала справедливість і згуртованість», – зауважив перед голосуванням за його кандидатуру Олександр Сич.

    Шляхом таємного голосування головою облради було обрано єдиного кандидата – за Олександра Сича віддали свої голоси всі 83 присутні на сесії народні обранці.

    Далі ж почалися несподіванки – принаймні, для частини присутніх у залі. Олександр Сич одразу ж вніс дві кандидатури своїх заступників. Першим заступником, як і під час попереднього скликання, голова облради захотів бачити Василя Гладія від партії «Батьківщина», а ще одним заступником запропонував Миколу Палійчука від фракції «За майбутнє» , який раніше очолював бюджетну комісію облради. Таким чином, відбулася «ротація» уже відомих всім облич.

    Депутати оголосили перерву, щоб лічильна комісія надрукувала бюлетені з прізвищами заступників. Після перерви у залу для голосування повернулися депутати всіх фракцій, крім «Європейської солідарності». Очевидно, так вони відреагували на те, що залишилися “за бортом” керівних органів, хоча за самого Сича «ЄС» проголосувала. Голосів решти 64 обранців вистачило, щоб затвердити Гладія та Палійчука на запропонованих посадах.

    «На жаль, в обласній раді була сформована більшість з олігархічними партіями. Ми розчаровані таким результатом з першого дня роботи ради. Відстоюємо європейське Прикарпаття далі!» – відреагували на ситуацію на офіційній сторінці обласної організації «ЄС» у соцмережі, маючи на увазі партію «За майбутнє», пов’язану з Ігорем Коломойським.

    За попередньою інформацією, більшість в облраді утворять «Свобода», «Батьківщина», «За майбутнє» та «Платформа громад». Наразі не відома доля «Слуги народу». А «ЄС» опиняється поза майбутньою коаліцією.

    «Європейська солідарність» в Івано-Франківській обласній раді оголошує про перехід в опозицію до більшості, яка суперечить нашим ціннісним засадам і волевиявленню людей. Ми проти кулуарних домовленостей політичних сил на Івано-Франківщині і зради вибору прикарпатців. Ми йдемо в опозицію, адже для нас ідейні засади і зобов’язання перед виборцями є головним мірилом. Ми залишаємось з Прикарпаттям і з людьми, які за нас голосували», – йдеться в офіційній заяві партії з цього приводу.

    Вакантне наразі місце очільника бюджетної комісії, ймовірно, отримає представник «Платформи громад» – ним може стати Тарас Виноградник або Назарій Іванів. Втім, офіційний розподіл комісій відбудеться 1 грудня, на другому пленарному засіданні сесії.

    Я не я, й мандата не моя

    Слід також зазначити, що дехто з депутатів обласної ради, які потрапили до неї за результатами виборів, відмовився від мандатів заради інших посад. Наприклад, Манолій Піцуряк виграв на виборах у Солотвинській ОТГ, тож стане її очільником.

    Такий же вибір зробили Тетяна Градюк, яка очолить Тисменицьку ОТГ, та Богдан Кобилянський – він стане головою Городенківської об’єднаної територіальної громади. А Олег Загурський замість місця в обласній раді обрав мандат у міській раді Івано-Франківська.

    А ще депутатом Івано-Франківської обласної ради відмовився стати народний депутат Володимир В’ятрович. Хоча він залишається очільником обласної організації «Європейської солідарності», від якої йшов на вибори до облради першим номером. Судячи з усього, нардеп і не збирався ставати народним обранцем обласного рівня, а просто агітував за партію своїм прізвищем у списку.

    Протилежна ситуація склалася з Назарієм Іванівим, який відмовився від посади голови Брошнів-Осадівської ОТГ, де він також виграв вибори, на користь депутатства в обласній раді, викликавши цим здивування жителів громади.

    А як щодо карантину?

    Сесія відбулася у період інтенсивного зростання кількості хворих на коронавірус, тож депутати загалом дотримувалися вимог карантину та протягом сесії були в захисних масках. Хоча слід зазначити, що частина обранців носила їх неправильно, закриваючи лише рот.

    Втім, до офіційного початку сесії значна частина депутатів не одягала у залі маски взагалі. Народні обранці віталися, обіймалися та шептали одне одному на вухо різноманітні політичні таємниці, створюючи цим ризик зараження співрозмовників коронавірусом.

    Спершу була пропозиція розсадити обранців у залі через одне місце. Однак система «Віче», за допомогою якої депутати облради голосують, не передбачає такої можливості – всі крісла розташовані поруч та в один ряд. Тож від цієї ідеї відмовилися, і дотриматися соціальної дистанції не вдалося. Інші присутні в залі громадяни також сиділи досить тісно.

    А після державного гімну на трибуну вийшли священнослужителі – представники різних храмів та християнських конфесій Прикарпаття. Вони звернулися до обранців з промовами. Щоправда, з шести священників маску мав лише один.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!