Обвинувачений на суді попросив його не фотографувати. Чи законно це?

  • Нещодавно на одному з судових засідань щодо справи хабара депутату та голові сільської Ради обвинувачений попросив суд, щоб присутні журналісти не фотографували його (шляхом відео- та фотозйомки). Суддя задовільнила його клопотання. Його обличчя преса не показала своїм читачам і глядачам.

    Та чи законне це рішення, прокоментував Олександр Тарасов, перший заступник голови та головний юрисконсульт Всеукраїнської професійної спілки “Незалежна медіапрофспілка України”.

    На його думку дії судді не є законними. Відповідно до п.2 ч.3 ст.11 ЗУ “Про судоустрій й статус суддів”, учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіо запис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.

     Такі самі принципи закріплені й в КПК. Відповідно до ч.6 ст.27 Кримінально-процесуального кодексу України, кожен, хто присутній в залі судового засідання, може вести стенограму, робити нотатки, використовувати портативні аудіозаписуючі пристрої. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, а також проведення звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури допускаються на підставі ухвали суду, що приймається з урахуванням думки сторін та можливості проведення таких дій без шкоди для судового розгляду.

    Тобто, тільки в разі якщо ви знімали зі штатива,то тоді потрібна була б згода судді. У всіх випадках окрім закритого судового засідання ви маєте право знімати обличчя і все що завгодно. Ніякої відповідальності за непідкорення цьому проханню ви не несете, оскільки ст.ст.7, 27 КПК гарантують гласність та відкритість судового провадження. Оскаржити дії судді відповідно до ст.94 ЗУ “Про судоустрій й статус суддів” ви можете до Вищої дисциплінарної комісії суддів.

    Олександр Тарасов додав, що якщо відеоапаратура стаціонарна – потрібен дозвіл суду. Портативна – ні. Чіткого визначення що таке стаціонарна відеоапаратура, а що таке портативна – немає. Звідси й вся колізія.

    Тетяна КОТАШЕВСЬКА

    Матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіа-проекту MyMedia.

  • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!