Одна серед людей: на Прикарпатті жінка помирає з голоду

У селі Розтоки Косівського району живе 59-річна Олена Гавриляк.

Вона самотня, живе у столітній дерев’яній хаті без світла, газу і грошей. Волонтери з Косова кажуть, що жінка помирає з голоду, пише “Суспільне”.

Доведеться вмерти у цій хаті

На відео, яке зняли волонтери Юлія Таринська, Назар Александрук та Анна Пліхтяк, жінка розповідає: “Дрова рубаю сама. Лишилася сама. Нема нікому нічого допомогти. Родини не маю. Зверталася туди, в районну адміністрацію, щоб хоч одноразову допомогу дали. Аби хоть дали субсидію ту. Ходила вже скрізь. То треба зайнятися чимось таким… А то ні пенсії нема, ні допомоги. Ну, треба “копія” того. Треба. Проробила листоношею. 25 років маю стажу. Ну то й шо? Куди ти не підеш – скрізь закони. Родини не маю. Приходиться вмерти у цій хаті”.

Волонтер Назар Александрук, який розмовляв з жінкою, каже, що у хаті чисто.

“Частина, де вона проживає, перемазана, більш-менш побілена. Є образи. Газу і світла немає. Варить на дровах. Жінка дуже худа. Як тріска. В хаті, прибрано, чисто. Якщо врахувати, що вона живе без світла, без можливості помити посуд, то доволі чисто. Має про проблеми зі здоров’ям: зоб і пухлина на спині. У лікарні сказали 20 тис. грн на операцію. Вона таких грошей немає. Будемо домовлятися з лікарями, може хтось погодиться прооперувати”, – розповідає Александрук.

Є такі люди-невидимки

До групи волонтерів звернулися сусіди через групу у Viber. Молоді люди приїхали за 40 кілометрів, привезли пакет продуктів. Жінка розповіла, що ходить по установах, але досягти нічого не може.

“Жінка дуже скромна і тиха. Їй кажуть, що зараз нема виплат, або, щоб прийшла пізніше. Одним словом, є такі люди – як невидимки. Їх ніхто не бачить, не звертає уваги. Вона нам сказала таку річ, що хтось приїжджає на машині, дає шоколадку і знає, як ті всі виплати називаються, – і їм допомагають. А вона навіть пояснити не може правильно. Тому її відфутболюють”, – каже Назар Александрук.

За його словами, він був шокований побаченим: щоб у 2020-му році настільки бідно жила людина.

“І це у селі, де є пилорами, виробництво. І хоча б десяти людей на село нема, щоб допомогти жінці. На деяких подвір’ях по 5-6 машин, огорожі по 3 метри. А поруч помирає з голоду людина. Їм легше коментар з виправданням під нашим постом написати, як піти і допомогти людині”, – додає волонтер.

Заступник директора департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної держадміністрації Степан Микицей стверджує, що у кожному селі є соціальні працівники, які зобов’язані виявляти таких соціально незахищених людей і допомагати їм.

” За кожним селом закріплений соціальний працівник. А якщо вони не виявили, то треба до них звернутися, і вони оцінять ситуацію та нададуть відповідну допомогу чи запропонують вихід зі становища. Крім того, треба звернутися в Косівський територіальний центр соціального обслуговування громадян”, – каже Степан Микицей.

Якщо людині не призначили пенсію через певні юридичні обставини, то при досягненні певного віку, їй надається допомога. Якщо в людини нема доходів на існування, то вона подає документи і отримує фінансування від держави як малозабезпечена. Також є соціальна допомога замість пенсії особам, які не мають права на пенсію але досягли відповідного віку.

Читайте також: Багатодітна родина з Франківська потребує допомоги

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!