Окопи, ДОТи й борщ: як у Богрівці відновлюють оборонну лінію часів Першої світової 

  • Готування борщу в казані, копання окопів та відновлення довготривалих оборонних точок (ДОТів) Першої світової війни – саме так десятки волонтерів провели минулу суботу у селі Богрівка Солотвинської селищної громади.

    Відновлення ДОТів

    У рамках проєкту «Австрійські доти в Богрівці – свідки Великої війни 1914–1918 років» студенти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та представники Солотвинської селищної громади розпочали відновлення оборонної лінії часів Першої світової війни.

    Ініціатор проєкту Сергій Адамович розповів, що “Форт Паламент” є найкращою триповерховою довготривалою оборонною точкою і центральною серед дев’яти інших у області. Їх всіх планують відновити, а втілення проєкту розпочали з ДОТів у Богрівці.

    “Ми проводимо волонтерську акцію, яка передбачає чистку території біля ДОТа “Форт Паламент” від чагарників і маловартісних дерев. Біля нього відновлюємо окопи по 50 метрів з обох сторін, які надалі облаштуємо дерев’яним укріпленням, – розповідає Сергій Адамович. – Також ми почистили низ ДОТа. Фактично сьогодні ми зробили значну частину роботи, пов’язаної з його відновленням”.

    Не нашкодь

    Керівник комунального підприємства “Пам’ять” Василь Тимків розповів, що завдання полягає не тільки у відновленні ДОТа й окопів, але і у їх вивченні. Ініціатори проєкту намагаються зрозуміти, якими були тодішні окопи, на якій глибині, яка була їхня структура і призначення. Що стосується ДОТа, одним із завдань є зрозуміти, яким було міжповерхове перекриття і як люди в ньому пересувалися. Тому що, за словами керівника, усе робилося з практичною метою – захисту від обстрілів та правильного ведення вогню.

    “Будь-який елемент конструкції мав якесь певне військове, практичне застосування. І тут наше завдання, як у лікарів – не нашкодь, – наголошує Василь Тимків. – Ми намагаємося детально вивчити ці всі моменти й максимально обережно працювати над відновленням”.

    Ініціатори мають багато різних фотографій, зокрема з віденського архіву, на яких зображені фронтові позиції австрійських окопів та їх вигляд зсередини. Саме за цими світлинами планують відновлення окопів у Богрівці.

    Туристична родзинка

    За словами Василя Тимківа, ДОТи у селі Богрівка є цікавою локацією для туристів. Він вважає, що саме такі об’єкти є своєрідним місточком до наших європейських партнерів. 

    “Важливо, щоб воно не залишалося занедбаним. Бо зараз багато громад шукають туристичні родзинки, які б приваблювали відвідувачів, – говорить Василь Тимків. – І я думаю, що це буде чудовий приклад для інших громад – знаходити такі історичні локації в себе і втілювати їх”.

    Керівник комунального підприємства “Пам’ять” розповів, що як тільки вони почали займатися проєктом, пов’язаним з відновленням ДОТів, це місце відвідали три іноземні делегації. Загалом, усі ДОТи в Івано-Франківській області планують відновити й об’єднати в один туристичний комплекс.

     Село оживе

    Манолій Піцуряк, голова Солотвинської селищної громади, розповідає, що ці роботи проводять для того, щоб повернути історичну пам’ять та справедливість. Мовляв, у перспективі село Богрівка – найменш населений пункт з поганою інфраструктурою – стане кращим.

    “Я думаю, як зробимо туристичний маршрут на ці ДОТи, то люди сюди підуть, – ділиться голова. – Тоді й дорога буде, і село оживе, і буде історична справедливість”.

    Світлана ТИМЧУК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!