«Останній портрет»

 • Режисер: Стенлі Туччі

  Американський арт-критик Джеймс Лорд (Армі Хаммер), що живе в Парижі початку 1960-х, знайомиться зі знаменитим скульптором і художником Альберто Джакометті (Джеффрі Раш). Коли вони стають близькими друзями, літній метр пропонує Лорду намалювати його портрет. Він обіцяє, що Джеймсу доведеться позувати всього кілька годин. Критик охоче погоджується. Він сподівається, що робота буде закінчена до його запланованого відльоту в Америку. Однак художник виявляється невротичним перфекціоністом. Джакометті знову і знову малює Лорда і всякий раз викидає або зафарбовує полотно, так як прагне до недосяжного ідеалу. Крім того, метр постійно відволікається на пристрасний роман з повією. «Кілька годин» перетворюються на дні і тижні, і Лорд усвідомлює, що може ніколи не побачити завершену картину.

  Колоритний актор Стенлі Туччі належить до числа тих голівудців, які зосереджені на своїй основній кар’єрі, але іноді показують себе з незвичного для публіки боку. У випадку Туччі такий бік – режисура. У 1996 році він зняв сімейну драму «Велика ніч» і з тих пір випустив ще чотири картини, включаючи торішній байопік «Останній портрет». Картина базується на реальній історії, і в ній багато прямих цитат зі спогадів учасників подій. Як і личить заслуженому і шановному європейському творцеві, Джакометті властиві ввічливість і привітність. Але він також може бути незадоволеним і навіженим – така собі суміш божевільного дідуся і маленької дитини, який за багато років на вершині професії звик, що йому потурають і що немає нічого важливішого від його бажань. Особливо коли мова йде про творчість і пошук натхнення. Додайте до цього нехай і приглушений, проте ж італійський темперамент (Джакометті виріс в Швейцарії, але народився в італійській родині), і ви отримаєте водночас привабливого і не надто приємного суб’єкта, з яким дуже цікаво і дуже важко. Лорду вистачає декількох днів позування, щоб відчути себе в клітці, з якої хочеться вибратися. Але, як знавець і поціновувач, він розуміє, що бере участь у створенні потенційного шедевра. І він не може відмовити майстру, який хоче зберегти його для історії. Тому Лорд продовжує позувати, хоча поступово впадає у відчай. Принаймні, спілкування з Джакометті дає йому матеріал для декількох книг.

  Чому Джакометті малює і знищує портрети, лаючись при цьому останніми словами? Художник запевняє, що прагне до досконалості, і зізнається, що з роками став дуже вимогливий до свого мистецтва. Однак до кінця фільму важко не запідозрити, що це не невротичний перфекціонізм, а «хитрий план». Будучи песимістом і екзистенціалістом, Джакометті доводить самовдоволеного красеня Лорда до тієї психічної кондиції, при якій в очах людини з’являється непідробний жах – почуття, яке художник хоче відобразити. На відміну від своїх попередників з минулих епох, Джакометті не малює парадні портрети, а створює страхітливі зображення і скульптури, які зображають життя не «завдяки», а «всупереч». На самому початку спільної роботи художник шокує модель, коли оголошує Лорду, що бачить перед собою обличчя бандита і дегенерата. І він начебто прагне до того, щоб Джеймс справді відчув себе не елітою, а людиною з низів, для якої кожен день – боротьба за виживання. Втім, це лише одне з можливих тлумачень дивних вчинків непізнаного генія.

  «Останній портрет» дає багато приводів для роздумів про психологію і мистецтво, але, в першу чергу, це інтелігентна трагікомедія з великою кількістю смішних і дуже смішних сцен. Раш виконує соло як справжній комік, але не перетворює постановку на фарс і не позбавляє її драматизму. Хаммер в основному виглядає стильно і шокуюче, відтіняючи своєю навмисною прісністю солоність старшого колеги. Їх дует схожий на звичайне зображення Шерлока Холмса і доктора Ватсона, хоча герої не розслідують злочини. Запам’ятовується і Тоні Шалуб, який зіграв мудрого і саркастичного Дієго Джакометті – молодшого брата Альберто і теж відомого скульптора, хоча і далеко не такого визнаного і заслуженого, як Джакометті-старший. Чи гарне це кіно? Так. Правда, не суттєве – Туччі лише розповідає кумедний анекдот з історії мистецтва і не пропонує нічого нового і несподіваного. Але якщо вам подобаються інтелігентні психологічні замальовки, просочені гумором і акторською майстерністю, то зверніть увагу на «Останній портрет». Як мінімум, картина вас точно розважить.

 • ФЕЛІНСЬКИЙ

   

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!