Паскудний опалювальний сезон в Івано-Франківську

  • Цьогоріч в Івано-Франківську десятки будинків опинилися без опалення. Десь серйозні пориви, десь вкрали лічильники, а десь запірну арматуру винесли на металобрухт. Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків каже, такого паскудного опалювального сезону в нас ще не було.

    Крали в теплі дні

    Протягом жовтня, під час запуску опалення, в обласному центрі викрали 17 лічильників. На деякі будинки згодом встановили нові лічильники. І – не повірите! – їх знову вкрали.

    Як каже тимчасово виконувач обов’язків головного інженера “Івано-Франківськтеплокомуненерго” Іван Кедик, у неопалювальний сезон лічильники знімають, щоб їх не крали. Коли опалювальний сезон закінчується, тепловики їх забирають і зберігають у себе. Ті лічильники, які потребують повірки, повіряють, а перед початком опалювального сезону їх встановлюють знову. Якраз у цей момент і сталися крадіжки.

    Крім того, каже Іван Кедик, якщо нема лічильників, злодії все одно знайдуть, чим поживитися. Крадуть запірну арматуру, що міститься у підвалах багатоповерхівок. Такі випадки зафіксували у 70 житлових будинках.

    “За вихідні дні, 30 і 31 жовтня, вкрали сім лічильників, а у ті дні було відносно тепло, – пригадує т.в.о. головного інженера “Івано-Франківськтеплокомуненерго”. – Котельні зупинялися, і люди не відчували, що немає теплопостачання. А от уже в неділю увечері повідомили, що в будинку немає опалення. Люди відчули, що похолоднішало, зчинили галас, робочі приїхали, подивилися і зафіксували крадіжку лічильника”.

    Іван Кедик зазначає, що зазвичай підвали в таких будинках не зачиняються, тому проникнути туди не важко. Наразі правоохоронці зафіксували крадіжки й проводять слідчі дії.

     Мерзнути не будуть

    Іванофранківка Лілія Скрипник мешкає на вулиці Довженка, 12. Жінка розповідає, що поки з підвалу будинку не викрали лічильник, у квартирах було тепло.

    “У понеділок, 1 листопада, десь о 12-ій годині я йшла додому, і перед під’їздом стояли троє робочих у формі, – пригадує Лілія. – Вони попросили відкрити їм двері під’їзду. Я запитала їх, коли у нас у квартирах буде тепло”.

    За словами Лілії Скрипник, один із робочих пояснив, що теплопостачання відсутнє, оскільки з підвалу будинку викрали лічильник. Франківка розповідає, що на місце викликали поліцію, а теплопостачання відновили наступного дня. Близько восьмої вечора 2 листопада у квартирах знову було тепло.

    Наразі опалення вдалося відновити у всіх. Принаймні так стверджує т.в.о. головного інженера. Навіть попри те, що немає резервних лічильників. Іван Кедик пояснює, на місці лічильників працівники “Івано-Франківськтеплокомуненерго” разом із працівниками КП “Комфортний дім” закріпили вставки й запустили тепло в будинки.

    Нарахування по-іншому

    Оскільки лічильника немає, тепер нарахування за опалення проводитимуть іншим способом. Іван Кедик каже, що відповідно до законодавства, таким споживачам нараховують плату відповідно до тарифу.

    “Є теплове навантаження на будинок, і є фактична температура, зафіксована у період опалювального місяця, – пояснює т.в.о. головного інженера. – Тому розрахунково буде видно кількість використаної теплової енергії й розраховано людям на квадратний метр”.

    Метал дорогий

  • Як розповідає Іван Кедик, лічильник теплової енергії складається з витратоміра, електронного обчислювача, датчика температури й кабелів, які все з’єднують. Витратомір, який монтується на трубопроводі, виготовлений або з нержавійки, або з латуні. Саме він приваблює злодіїв.

    “Я думаю, що цей метал знімають і здають на металолом, тому що технічно використовувати його вже неможливо”, – зазначає т.в.о. головного інженера.

    Купити лічильник

    Тепер мешканцям будинків, з яких викрали лічильник, доведеться його купувати. Як зауважує Іван Кедик, ринкова ціна таких засобів обліку теплової енергії – 30-40 тисяч гривень.

    “Люди можуть самі купити собі лічильник, і ми його поставимо, або ми його вартість включаємо в тариф і додатково людям виставлятиметься оплата, – говорить Іван Кедик. – Іншого шляху законодавством не передбачено. Хіба місто організує якусь програму і виділить кошти, бо доволі багато будинків залишились без лічильників”.

    Щодня нові крадіжки

    Заступник міського голови Івано-Франківська Руслан Гайда розповідає, що в місті до централізованого опалення підключені 627 будинків, з них у 577 при запуску опалення не виникало труднощів, а у 60 – були проблеми.

    “У більшості випадків уже зношені системи, їх 30-40 років капітально не ремонтували, – говорить Руслан Гайда. – Однією з найбільших проблем в Івано-Франківську є викрадення лічильників та запірної арматури. Кожного дня відбуваються нові крадіжки, кожного дня аварійні бригади заварюють та вставляють допоміжні матеріали”.

    Заступник міського голови зазначає, що багато проблем виникало при запуску теплопостачання. Тепер ситуація краща. За його словами, станом на ранок 5 листопада без теплопостачання залишилося 12 будинків. Але бригади працювали щодня, виправляли неполадки, робили поточні ремонти й запускали тепло.

    Не перевіряють влітку

    За словами Руслана Гайди, проблеми, які виникають на початку опалювального сезону, влітку вирішити не можна через відсутність води в системі. А при запуску теплопостачання всю мережу ставлять “під тиск”, тоді й “вилазять” пориви.

    Також Гайда розповідає, що з мешканцями більшості проблемних будинків проводили збори щодо співфінансування ремонтних робіт. 

    “Говорили з ними, що місто дасть певну суму грошей, але вони як власники теж мають бути готові до співфінансування, – пояснює заступник. – З тих будинків жоден мешканець на зборах не дав згоди на співфінансування. А вони як власники також мають долучитись до фінансування”.

    Світлана ТИМЧУК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!