Пенсія не для всіх

  • З січня 2022 року вимоги для виходу на пенсію стануть ще жорсткішими. Багато потенційних пенсіонерів, які у наступному році досягнуть 60-літнього віку, змушені будуть працювати ще три-п’ять років. І лише після цього їх чекає заслужений відпочинок. То хто зможе вийти на пенсію в 2022 році?

    Встигнути до 60

    Роман Берчак, заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, каже, що пенсійний вік тепер однаковий для всіх. Так, щоб вийти на пенсію в 2022 році у віці 60 років, страховий стаж повинен становити не менше 29 років; якщо людина хоче йти на пенсію в 63 роки, то відпрацювати можна менше – 19 років, а в 65 років можна вийти на пенсію, якщо страховий стаж становить від 15 років.

    «З 1 січня 2004 року набрав чинності закон про обов’язкове пенсійне страхування, і там введено поняття, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному страхуванню і за яку виплачені внески у розмірі, зазначеному законом. Зараз це 22% єдиного соціального внеску», – пояснює Роман Берчак.

    Коли людина досягає 60 років і на той час її стаж становить 28 років, а не необхідні 29, то претендувати на пенсію вона може аж у 63 роки.

    Перевірити стаж, внески, написати заяву чи скаргу можна на сайті Пенсійного фонду України. Аби скористатись його послугами, людині необхідно оформити електронний підпис, це можна зробити в податковій чи у Приватбанку. Коли є електронний підпис, то можна зайти в особистий кабінет і все перевірити. А якщо нема, то є альтернатива. Людина може прийти безпосередньо у Пенсійний фонд, маючи при собі паспорт та ідентифікаційний код.

    Пенсія для заробітчан

    «Є і такі випадки, коли люди працювали на далекому сході Росії, наприклад. Коли людина підтверджує розмір заробітної плати первинними документами, ми звертаємось за запитом у Пенсійний фонд Росії, вони проводять перевірку і дають підтвердження», – зазнає Берчак.

    Тоді рахують пенсію для людини згідно з угодою між країнами СНД про пенсійне забезпечення людей, які там проживають, її підписали усі, окрім країн Балтії.

    Наприклад, якщо людина працювала за кордоном, а має громадянство України, то незалежно від того, де вона набула стаж, в Росії чи Казахстані, їй буде нараховуватись пенсія з урахуванням тих періодів, впродовж яких вона там працювала. Пенсію в таких випадках виплачують за законами України, а не тієї країни, де людина працювала, враховується лише стаж.

    Є й інші нюанси, до прикладу, якщо людина працювала в Іспанії, Португалії, Чехії чи Польщі. З цими країнами у нас укладені міжнародні договори про пенсійне забезпечення. Відтак людина зможе отримувати пенсію в Україні, бо стаж враховується.

    «Уявіть, що людина пропрацювала в Україні 10 років, а в Іспанії – 20, то досвід сумують. Тож, аби отримувати пенсію, ми заповнюємо формуляр і надсилаємо його в Іспанію для підтвердження, і тільки коли отримаємо його, нараховуємо пенсію», – акцентує Берчак.

    Але наголосимо, що хоч роки врахують усі, на розмір пенсії вплинуть лише ті роки, які людина пропрацювала в Україні.

    Кожен працівник має бути облікований

    Візьмемо ситуацію, коли жінка пішла в декрет. За той час, поки вона працювала, за неї організація сплачувала внески. Якщо ж особа не працює, то має стати на облік і за неї повинні платити органи соціального захисту населення.

    «Коли ми призначаємо пенсію, то беремо інформацію з бази персоніфікованого обліку. Її запровадили в 1998 році. Це означає, що кожна людина, яка працювала, повинна бути облікована, і всі бухгалтери мали звітувати за кожну людину», – говорить Роман Берчак.

    Бували випадки, продовжує спеціаліст, коли люди приносили довідки, що мали таку-от заробітну плату. У Пенсійному фонді її мусять перевірити, відправити запит на підприємство, де людина працювала, а якщо його нема – то в архів. Якщо в архіві інформація не збережена, то до уваги такі довідки ніхто не візьме.

    Потрібен пакет документів

    У кого страховий стаж у 2022 році менший, ніж 15 років, такі громадяни України не зможуть отримати пенсійні виплати. Тут передбачена тільки соціальна допомога. Але і її отримати зможуть не всі. Її нарахують лише тим пенсіонерам, які отримують дохід менше прожиткового мінімуму (в 2022 році його розмір становитиме 2481 грн).

    Як пояснює Тетяна Тимів, начальниця відділу соціальної допомоги та розгляду звернень управління соціальних гарантій Департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА, зараз майже всі види допомоги покладені на територіальні громади, тобто громади мають відділи соціального захисту, куди люди несуть пакет документів, а це паспорт, ідентифікаційний код, довідка з пенсійного про те, що вони не отримують пенсії. Середній розмір соціальної допомоги наразі становить 1925,83 грн.

    Уляна ПИЛИПЕЦЬ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!