Плюс чи мінус

  • У новому році розмір мінімальної заробітної плати збільшився вдвічі – з 1600 до 3200 гривень. Водночас зросло і податкове навантаження на фізичних та юридичних осіб, вартість акцизу на алкогольні й тютюнові вироби. Ще одна новація стосується фізичних осіб-підприємців, які сплачуватимуть податки за новою системою.

    Зміни для ФОПів

    27 грудня президент підписав зміни до закону щодо діяльності фізичних осіб-підприємців. Це передбачає необхідність сплати ФОПами податків, навіть якщо прибутку в них немає (так звані «сплячі» ФОПи). Друга і третя групи ФОПів платитимуть єдиний соціальний внесок у розмірі 704 грн. на місяць. Досі сплачувалося 5% податку та єдиного соціального внеску з прибутку, а у випадку відсутності прибутку податки платити не доводилося.

    «Із зростанням мінімальної зарплати для більшості підприємців мінімальна сума єдиного соціального внеску, яка підлягає сплаті в Пенсійний фонд за себе і найманих працівників, становитиме 704 грн. на місяць. Винятки встановлені для платників єдиного податку першої групи, які сплачуватимуть 0,5 мінімального розміру єдиного внеску, тобто 352 грн.», – пояснюють в Головному управлінні Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області.

    Законопроектом передбачено, що платниками єдиного соціального внеску з нового року стануть усі фізичні особи-підприємці, незалежно від системи оподаткування та отриманого доходу. Звільнятимуться від сплати ЄСВ за себе лише підприємці-пенсіонери за віком та інваліди, незалежно від обраної системи оподаткування.

    Для платників, які перебувають на І та ІІ групі спрощеної системи оподаткування, збільшиться сума сплати єдиного податку. Для І групи ставка податку встановлена в розмірі 10% мінімальної заробітної плати – 320 грн., для ІІ групи в розмірі 20% «мінімалки» – 640 грн. На платників єдиного податку ІІІ групи її збільшення не вплине, оскільки розмір податку, який вони платять, визначається залежно від отриманого доходу.

     fop-1

    Невигідна діяльність

    Підприємці такі новації сприйняли негативно. До того ж, деякі суб’єкти підприємницької діяльності припиняють роботу через додаткові фінансові навантаження.

    «Для підприємців вести бізнес стало невигідно, – розповідає підприємець Іван Назарук. – Друга і третя категорії змушені платити податок від мінімальної зарплати, разом з іншими відрахуваннями це доволі велика сума. Це невигідно, адже якщо прибутків немає, кошти знайти нелегко. Ці закони, які нещодавно прийняли, – драконівські стосовно підприємців, усе йде до знищення середнього класу. Задля розвитку держави необхідні низькі податкові ставки, щоб люди мали змогу заробляти. А чомусь влада вважає, що збільшенням зарплати і податків наповнить бюджет. Наразі створюються умови, щоб бізнес не розвивався. Люди будуть закривати підприємців, щоб не платити ці податки».

    Як зазначає аналітик Ігор Ткач, суспільству не повідомили ніяких мотивів такого рішення щодо зміни в оподаткуванні фізичних осіб-підприємців, а нестача інформації породжує версії. Незрозуміло, кому заважали «сплячі» ФОПи.

    «Логічно, якщо ти щось робиш, заробляєш – плати податок. Тут питань немає. Але за право «гордо називатися підприємцем» платити щомісяця зі своїх заощаджень суперечить логіці. Я розумію, що таким чином намагаються латати пробоїну в Пенсійному фонді, але, можливо, краще скоротити штат чи адміністративні витрати? Та й олігархи постійно через Верховну Раду і Кабмін скасовують собі якісь борги, пені і таке інше. З підприємців кожна влада намагалася лупити три шкури, але далі вже нема куди – далі кості. Треба розуміти, що основна маса підприємців – це люди, які самостійно, без начальника, заробляють собі свою невелику зарплату. Це дрібні підприємці, репетитори, робітники, продавці й таке інше. Підприємців у значенні бізнесменів, які мають фінансовий оборот у понад 2 млн. гривень, дуже мало. Влада не за те береться», – наголошує Ткач.

    На його думку, підняття мінімальної зарплати до 3200 грн. матиме наслідок у вигляді масового звільнення некваліфікованої робочої сили й виплати зарплат у конвертах.

    «Треба ще розуміти таке: на зарплату («білу» чи в конвертах) роботодавцю все одно треба заробити, а це щоразу важче. А застосовуючи драконівські штрафи, ми породжуємо новий виток корупції, влада всіх порушників матиме на гачку й буде з того живитися. Це кругова порука через порушення закону. Це бандитська машина, а не держава. «Мінімалка» 3200 – замала, щоб жити достойно. При нинішніх цінах необхідно хоч би 12 тисяч, але зарплати мають рости, виходячи з економічних мотивів, а не простими «хотєлками» уряду. Не можна ігнорувати закони економіки. Наразі уряд формує з громадян послушних рабів-прохачів, людей поза законом і межею бідності, щоб ті тільки просили субсидію і пару копійок на хліб, ходили на вибори й «голосували серцем», – каже аналітик.

    Зміни «в плюс»

    У фіскальній службі розповіли й про інші зміни, передбачені у законодавстві. Деякі з них – доволі позитивні, розроблені для поліпшення бізнес-середовища та інвестиційної привабливості країни.

    З 1 січня знову підвищуються ставки акцизного податку на алкогольні та слабоалкогольні напої на 20%, кріплені та ігристі вина – на 12%, тютюнові вироби – на 40%. Минулого року акциз на алкоголь підвищувався кілька разів, правда, внаслідок цього зросла й кількість отруєнь неякісними алкогольними виробами.

    Водночас розмір рентної плати за видобуток корисних копалин знижується. Для видобутку нафти з покладів до 5000 м рента зменшується з 45% до 29% від вартості товарної продукції, для покладів понад 5000 м – з 21% до 14%. Ставка ренти для видобутку газового конденсату не змінилася.

    На сайті Державної фіскальної служби запроваджується Єдиний реєстр індивідуальних податкових консультацій. Задля зменшення корупційних впливів та прискорення роботи фіскальних органів практично весь документообіг заплановано перевести в електронний формат. Відтак розширюється та законодавчо закріплюється функціонування електронного кабінету платника податків. Податкові інспекції на місцях будуть позбавлені права проводити документальні та фактичні перевірки. Натомість надаватимуть адміністративні послуги, вестимуть облік та проведення камеральних перевірок.

    Збільшується також відповідальність за прийняття неправомірного рішення посадовими особами фіскальної служби. Рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань чи податкового боргу понад бюджетний рік прийматиметься фахівцями Мінфіну. Податківці зможуть звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України до виконання зобов’язань за рішенням суду. Крім того, передбачено ліквідацію податкової міліції та створення нового органу – фінансової поліції, діяльність якої регламентуватиметься окремим законом.

    Для розвитку малого бізнесу на п’ять років вводяться податкові канікули для новостворених підприємств – застосовуватиметься нульова ставка податку на прибуток. З 1 липня ц.р. запроваджується єдиний рахунок для сплати податків і зборів. А ще мораторій на проведення перевірок бізнесу продовжено до 31 грудня 2017 року. Проте його дія не поширюється на проведення заходів нагляду центральним органом виконавчої влади.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!