Подалі від цивілізації: як прикарпатка збирає цілющі трави (ФОТО)

  • Пані Ольга веде спеціальний графік, які та коли саме збирати рослини.

    Що гори – ліки для душі, а трави – ліки для тіла, переконана жителька села Небилів Перегінської громади Ольга Глушко. Жінка понад 30 років ходить в гори й збирає лікарські рослини та ягоди, повідомляє “Галицький кореспондент”.

    Лікує навіть мухоморами

    За освітою Ольга Ярославівна хімік-біолог і працює вчителем біології у місцевому ліцеї. Прикарпатка розповіла, що все життя цікавилася біохімією та фармакологією. Але років 30 тому, коли не виплачували вчителям заробітну плату і їй треба було виживати, утримувати сім’ю, вони з чоловіком ходили в Західні Горгани та збирали ягоди на продаж. Каже, з того часу все почалося й триває донині.

    Більшість рецептів заготівлі чаїв Ольги Глушко йдуть за переказами.
    Правда, створила й свої, авторські. Спершу сушила трав’яні збори і готувала для своєї сім’ї. Шукала такі складники, щоб було не лише смачно, а й корисно. Пригощала своїми чаями гостей та друзів, дарувала їх. І коли жінку почали питати, чи не створює чай на замовлення, тоді й задумалась про започаткування власної справи.

    У асортименті небилівчанки не тільки сушені трави, квіти та ягоди, але й гриби – мухомори. До слова, нині на ринку 1 кілограм сушених мухоморів коштує дуже дорого. Ольга Ярославівна розповіла “Галицькому кореспонденту”, що її знайома з Тернополя вже 2 роки як вживає настоянку сушених мухоморів, яка, за її ж словами, лікує судоми, ревматизм, мастоптію, гінекологічні хвороби, захворювання кишечника, пухлини, артрози, знімає біль та запалення.

    Завдяки збору пані Ольги одному клієнту вдалося стабілізувати показники цукру з 12-13 одиниць до 7. Щоправда, чоловік ретельно дотримувався рекомендацій і споживав чай, який зібрала та висушила небилівчанка.

    Вовк влітку інший

    Збирає лікарські трави пані Ольга вдосвіта. Жінка йде далеко в гори, щоб подалі від цивілізації. Цього літа зібрала і насушила листя брусниці, стебла та ягоди чорниці, листки та корені кульбаби, лопуха, липи, Іван-чаю, дику рожу, жасмин, хвойні рослини. І це не повний перелік складників для чаїв, які заготовляє Ольга Глушко. Збирає вона і шишки сосни звичайної.

    Так звані жіночі шишки використовує для чаю, чоловічі – перетирає з медом. Щоб на “Карпатський чай” зібрати лохину навіть піднімається високо на вершину. Каже, що прилад для вимірювання висоти – альтиметр, показує тоді 1800 метрів над рівнем моря. Ольга Ярославівна запевняє, що гірська лохина сильно відрізняється від тої промислової, яку нині садять фермери.

    Переважно в гори ходить сама за маршрутом та без нього. Йдучи в гори бере з собою зброю – спортивний свисток, який завжди в неї на шиї. Каже, щоб налякати і розігнати звірів поблизу, підсвистує ним кожні 15 хвилин. Свистить легенько, не сильно, бо вважає що гучні звуки викликають стрес у диких тварин.

    Зустрічалися жінці на шляху і вовки. Але пані Ольга знає, як правильно поводитися в той момент. Каже, що влітку хижаки не такі активні, як взимку. Це зумовлено тим, що взимку вовк не має що їсти, тому агресивніший.

    Якось з групою туристів бачили малих вовченят. Тоді вони накидали їм хто що мав їсти: бутерброди, варені яйця, хліб та сало.

    “Якось на зрубі на висоті 1200 метрів ми почули звук, – каже Ольга Глушко. – Один чоловік, піднявши голову, побачив, що за 4-5 метри від нас біжить мале ведмежатко. Воно було таке обкусане, закапрявілі очі, подряпана спина. Це був той період коли мама-ведмедиця покидає дитинча, щоб воно вчилося самостійно виживати на природі. Звичайно, воно нам не завдало шкоди. Гірше би було, якби ведмедиця, як то кажуть, водила дитинча і була поруч”.

    Не може сидіти на місці

    Ольга Ярославівна годинами може розповідати про збір лікарських рослин, про красу та велич гір. А чого лише вартий її вітамінізований “Карпатський чай”, до складу якого входять ягоди трьох видів – чорниці, гірської лохини, брусниці, а також листя та стебла чорниці й брусниці.

    Вчитель-біолог у розмові запевнила, що чистий організм запорука доброго здоров’я. Наприклад, листя брусниці лікують нирки, а хвойні – органи дихання. Вона каже, що зараз стало модно садити хвойні біля приватних будинків чи садиб. Переконана, що вони дають лише декоративну, естетичну користь. Вважає, що лише корисні ті хвойні рослини, які ростуть далеко в лісі та високо під горами.

    Незважаючи на свій поважний пенсійний вік, пані Ольга не може сидіти на місці. Похід у гори, збір корисних рослин – то справа її життя. Добре знається вона і на зборі чебрецю та глоду. Деякі рослини сушить у спеціальній печі, інші – на свіжому повітрі. Знає, як правильно не тільки сушити, але й ферментувати. Для людей заготовляє чаї як для себе. Зберігає та продає у крафтових пакетах.

    Спочатку Ольга Ярославівна хотіла використовувати екопакетики. Але зрозуміла, що вони клеєні. А коли запарювати їх у гарячій воді, то відповідно розчинятиметься й клей.

    Ольга Глушко переконує, що не лише навколо нас, а й під ногами ростуть цілющі ліки для людини, для оздоровлення всього організму. Запевняє, їх лише треба вміти правильно зібрати і правильно споживати.

    Мар’яна ЛОКАТИР

    Також читайте, що ветерани на протезах вирушили у похід Карпатами.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!