Як уникнути неприємних несподіванок у супермаркеті
Часто покупці у магазині потерпають через незнання своїх прав. Типові ситуації, які можуть виникати під час відвідин супермаркету і призводити до неприємностей, прокоментувала Любов Осудар, начальник відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
Ситуація №1. При вході у супермаркет охоронець просить вас залишити пакет із особистими речами у камері схову. Чи обов’язково погоджуватися? Хто відповідатиме, якщо особисті речі пропадуть?
Л. О.: «Охоронець не має права змушувати вас залишати особисті речі у камері схову, це незаконно. Тому не потрібно погоджуватися, якщо в цьому немає потреби. Запам’ятайте: тільки ви відповідаєте за залишені речі. Якщо ж вони зникнуть, керівництво вкаже на вивіску: «Адміністрація за збереження речей відповідальності не несе». Заборонити вам увійти у магазин із сумкою охоронці не мають права. Якщо ви відмовляєтесь залишити речі, то поясніть це тим, що камера схову добре не обладнана, а вам не запропонували нічого кращого. Навіть коли у вас і є у сумці речі, що продаються на прилавках, то охоронець не повинен її перевіряти – йому залишається повірити на слово.
Також не рекомендую показувати вміст сумки: туди можуть щось підкинути, а без свідків та запису з камер спостереження довести свою невинність неможливо.
Якщо за внутрішніми правилами магазину заборонено проносити речі (сумки, чемодани, пакети, рюкзаки та ін.) та передбачено, що обов’язково треба зберігати речі у камері схову, то магазин несе за них відповідальність, а покупцю видають жетон, ключ чи інший знак. Коли ви помітили, що річ пошкодили чи вкрали, вимагайте відшкодування. Адміністрація не хоче цього робити – викликайте поліцію».
Ситуація №2. Відвідувачка зайшла у супермаркет із собакою на повідку. На зауваження інших щодо тварини – не реагує. Чи можна проводити тварин у магазин?
Л. О.: «У правилах зазначено, що покупцям заборонено заходити у приміщення магазину із домашнім улюбленцем. Адміністрація може зробити попередження, у гіршому випадку поліцейські складуть протокол про адміністративне правопорушення. Якщо вину у суді доведуть, доведеться сплатити штраф».
Ситуація №3. Покупець випадково зачепив і розбив статуетку, яка чимало коштувала. Працівники магазину наполягають, щоб він заплатив за неї, а якщо цього не зробить – не випустять із приміщення і викличуть правоохоронців. Чи повинен покупець у такому випадку заплатити за зіпсований товар?
Л. О.: «Якщо товар випав із рук чи його випадково зачепили і пошкодили – не поспішайте одразу платити за нього. За законом, вина повністю лежить на працівниках супермаркету, адже вони відповідають за належне зберігання товару. Ви не власник товару, поки за нього не заплатите. Вину треба ще довести у суді, якщо адміністрація буде туди звертатися. Самостійно стягувати плату вони не мають права, можуть тільки зафіксувати факт пошкодження майна. Спочатку треба з’ясувати, хто насправді винен – покупець чи адміністрація магазину, яка не подбала про надійне зберігання продукції. А можливо, винен інший покупець? Щоправда, за законом, покупець, який пошкодив товар, повинен за нього заплатити, якщо будуть необхідні докази – покази свідків, відео із камер спостереження.
Також адміністрація магазину не має права змушувати купити пошкоджений товар і погрожувати, що не випустить із приміщення, це незаконно.
Якщо все-таки змушують платити, то нагадайте, що на магазин можуть накласти штраф – 8500 гривень. Для цього треба звернутися в інспекцію з питань прав споживачів з доказами чи викликати поліцію».
Ситуація №4. Відвідувачка купила цукерки за акційною ціною, проте у чеку на касі розгледіла, що їх вартість зросла майже вдвічі. Як тоді платити за товар?
Л. О.: «Таке явище – один зі способів обману. За законом, покупець має заплатити за товар ту вартість, яка вказана на ціннику. Поки ціна вказана лише у базі даних, але не на ціннику, продавець не має права вимагати у вас заплатити вартість, вказану у чеку.
Якщо ви помітили, що вас обрахували, поверніться у зал та візьміть цінник. Вимагайте у касира пробити товар саме за вказаною ціною. Відмовляють – пишіть скаргу директору. Вам зобов’язані повернути переплату».
Ситуація №5. У супермаркеті жінка купила молоко. Повернувшись додому, зрозуміла, що термін придатності, вказаний на етикетці, вже давно вийшов. Чи повернуть покупцю гроші?
Л. О.: «Коли ви придбали прострочений товар або розпакували його, а він несвіжий – беріть чек, зіпсований товар і вимагайте в магазині замінити його чи повернути кошти. Продавець зобов’язаний це зробити. Якщо він відмовляється – пишіть скаргу на ім’я директора чи власника. У ній опишіть, які виявили недоліки. Копії скарг залиште собі.
Якщо продавець протягом 14 днів не повертає гроші за товар чи ігнорує скаргу, звертайтеся в інспекцію захисту прав споживачів».
Ситуація №6. Продавець у супермаркеті вас образила. Чи мала вона право це робити?
Л. О.: «Продавець не може ображати покупців. Право на захист честі, гідності і ділової репутації закріплене у Конституції».
Ситуація №7. У покупця при виході із супермаркету «запікав» детектор. Охоронець негайно почав оглядати особисті речі. Чи має право він це робити?
Л. О.: «Якщо ви потрапили у таку ситуацію, запам’ятайте: охоронець не має права робити обшук чи заглядати у сумки. Ваша вина ще не доведена. Нагадайте про камери спостереження.
Навіть якщо охоронці побачили на відеокамері щось схоже на крадіжку, то все ж оглядати ваші особисті речі вони не можуть. Це стосується і перевірки чеків, бо вони є приватною власністю.
Тільки за згоди покупця і у присутності двох свідків охоронець може провести огляд речей: він попросить вас викласти всі речі з кишень та сумки на стіл, щоб знайти вкрадене. Проводити особистий огляд речей має право тільки поліція у присутності двох свідків.
У кімнату охорони покупець має право піти лише із добровільної згоди. Якщо ж охоронець силоміць туди затягує, поскаржтеся правоохоронцям.
Коли охоронець при затриманні заподіяв тілесні ушкодження чи спричинив моральну образу, притягнути його до кримінальної чи адміністративної відповідальності нереально. Щоб уникнути неприємних інцидентів, краще попереджати охорону проте, що у сумці є товар, який можуть продавати у магазині».
Ситуація №8. Маленький хлопчик, який був у магазині з мамою, дорогою до каси відкусив шматок ще не купленого хліба. Як повинен відреагувати персонал? Чи можна споживати продукти, не розплатившись попередньо за них?
Л. О.: «Заборони про те, що не можна споживати продукти до моменту оплати, в законі немає. Поки ви ще не заплатили за товар, він є власністю магазину. Працівники можуть вам зробити лише зауваження і попросити заплатити за товар на касі. Якщо ви відмовитесь оплачувати, персонал може викликати поліцію».
Ситуація №9. Дівчина-підліток сфотографувала у магазині фрукти, але охоронець вимагає видалити фото. Чи має право він це робити? І чи можна у магазині фотографувати товар?
Л.О.: «Фотографувати у супермаркетах, магазинах та інших торговельних закладах можна. За Конституцією, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово та іншим способом. Забороняється це робити тільки, якщо законом може бути обмежене це право в інтересах безпеки, цілісності держави чи громадського порядку тощо».
Ситуація №10. На касі продавець відмовилася продати товар покупцю тільки через те, що не мала здачі. Що робити у цьому випадку покупцеві?
Л. О.: «Касир обов’язково мусить обслужити людину. Це не вина покупця, що у касі немає здачі, а проблема підприємця, бо він зобов’язаний видати розмінну монету. Продавець може навіть закрити касу, відійти і поміняти купюри, щоб дати здачу».
Куди скаржитися
Фахівець радить покупцям звертатися в управління прав споживачів (с. Підлужжя, Тисменицький район, Івано-Франківська область, тел. (0342) 55-96-17).
Марія ГРИЦКІВ