Політична сесія

  • «Ковідні виплати», якісна сертифікована вакцина, фальсифікації на довиборах у Верховну Раду та справа «вагнерівців». В Івано-Франківську у понеділок, 12 квітня, скликали позачергову сесію міської ради, щоб вкотре нагадати керівництву держави про місцеве самоврядування.

    Виплати медикам та якісна вакцина

    Депутати Івано-Франківської міської ради звернулися до Президента України, голови Верховної Ради, прем’єр-міністра України, міністра охорони здоров’я.

    Питання номер один – затримки з боку Національної служби здоров’я України виплат лікарням за лікування пацієнтів з COVID-19. За лютий такі виплати ще не надходили, а через невчасну виплату заробітної плати може відбутись масове звільнення висококваліфікованих медичних працівників.

    Далі – вакцинування населення від COVID-19, а точніше відсутність державної політики у цьому питання.

    «В Україні триває третя хвиля пандемії, до якої центральна влада знову виявилася неготовою. Якщо у Європі зростання захворюваності стримується розгортанням вакцинації, то Україна в цьому питанні далеко відстала… Низькі темпи вакцинації є смертельно небезпечними для багатьох людей, які можуть захворіти на нові, більш агресивні штами вірусу», – говорять депутати.

    Відтак місцеві обранці вимагають у центральної влади здійснити повноцінну виплату 300% надбавки до заробітної плати медичним працівникам, які працюють з хворими на COVID-19, та невідкладно забезпечити громадян України можливістю отримати щеплення якісними, сертифікованими у Європейському Союзі вакцинами.

    Провести перевибори

    Заговорили про довибори у 87-му виборчому окрузі, які відбулися 28 березня, і франківські депутати – вимагають перевиборів.

    На їхню думку, та ситуація, яка склалася на окрузі, із численними фальсифікаціями та перерахунком голосів – демонстрація того, що в Україні відбувається цілеспрямована протидія основним принципам народовладдя та демократії, а чинна влада не може гарантувати чесність та прозорість волевиявлення, а натомість свідомо використовує адміністративний ресурс задля так званої «перемоги» власних кандидатів провладної партії.

    «Вперше за багато років держава не здатна не лише забезпечити та гарантувати вільне волевиявлення громадян під час виборів, але й ганебно та зухвало стає учасником фальсифікацій результатів, заплющує очі на просування у парламентське крісло відвертого колабораціоніста та злочинця… На 87-му окрузі провладна політична сила не погребувала найбруднішими методами, як-от залякування опонентів, погрози, затягування підрахунку голосів, тиск на членів комісій, використання спецпідрозділів Служби безпеки України. Вся країна спостерігала, як понад тиждень влада Зеленського не могла забезпечити перерахунок голосів виборів з одним бюлетенем та встановлення волевиявлення громадян. Події на 87-му виборчому окрузі стали ганебним повторенням практики часів режиму Януковича», – йдеться у зверненні.

    Мають свої зауваження франківські обранці і щодо виборів на окрузі №50, де у крісло законодавця, на їхню думку, може сісти проросійський діяч.

    Відтак закликають Центральну виборчу комісію України визнати результати виборів на одномандатних виборчих округах №50 та №87 недійсними та призначити перевибори народних депутатів, а також просять СБУ розслідувати випадки підкупу виборців.

    Ні – фінансовій централізації

    Депутати закликали уряд збільшити відсоток зарахування ПДФО до місцевих бюджетів з 60% до 80%. Кажуть, що це дасть змогу мінімізувати втрати, які понесла громада за час карантинних обмежень.

    «Найбільшу питому вагу в надходженнях до бюджету становить ПДФО. Це основний податок, що формує бюджет громади, і тому будь-які коливання з частки його відрахувань болісно позначаються на наповненні бюджету і його виконанні. До 2015 року 75% потрапляло у міський бюджет. А зараз лише 60% сплачуються до бюджету місцевих громад, 25% – в державний бюджет, а 15% – в обласний бюджет. Але з запровадженням зменшеного відсотка введено фінансування освітніх та медичних закладів за рахунок коштів державних субвенцій. Проте з 2021 року на медичну галузь не передбачена держана субвенція», – говорить міський голова Руслан Марцінків.

    За його словами, на практиці місцеве самоврядування залишається без фінансової підтримки з державного бюджету. І якби в час пандемії та великих втрат не було добре організоване місцеве самоврядування, то наслідки пандемії в країні були б катастрофічними.

    Так, Івано-Франківськ зі свого бюджету втратив 221 млн гривень на боротьбу з пандемією – це втрати від надходжень до бюджету через карантинні обмеження, а також витрати, що пов’язані із забезпеченням медичної галузі.

    «Вирішення питання державного значення – боротьба з COVID-19 – політично перекладається на плечі місцевого самоврядування, яке несе втрати та недовиконання від сплати ПДФО. А процент росту, порівняно з 2019 роком, – 9,5%. Зараз ми маємо з боку держави все більше делегованих повноважень без підтримки з державного бюджету. Звертаємося до вас із закликом продовжити реформу місцевого самоврядування і просимо збільшити бюджетну децентралізацію, яка зараз нівелюється рішеннями уряду», – йдеться у зверненні.

    За національні інтереси

    Міська рада звернулася до голови Верховної Ради Дмитра Разумкова та Президента Володимира Зеленського з вимогою створити ТСК Верховної Ради та притягнути до відповідальності винних у зриві спецоперації з затримання «вагнерівців».

    Депутати переконані, що створення парламентської тимчасової слідчої комісії та встановлення істини у цій справі є надважливим питанням національної безпеки.

    Міськрада вимагає: невідкладно прийняти постанову про утворення ТСК щодо розслідування справи бійців так званої приватної військової компанії «Вагнер»; забезпечити об’єктивне розслідування цієї справи; на період розслідування забезпечити державну охорону свідків у цій справі, в тому числі Василя Бурби.

    «Тривале ігнорування питання створення слідчої комісії тільки посилює підозри, що серед вищого керівництва України є ті, які здатні продавати національні інтереси. Оскільки військові експерти і журналісти не виключають версії, що спецоперація з арешту бойовиків, які чинили військові злочини на Донбасі, була зірвана через злив інформації українськими посадовцями. Справу «вагнерівців» також розслідує авторитетна міжнародна спільнота розслідувачів Bellingcat, яка невдовзі випустить документальний фільм щодо зриву спільної операції спецслужб України, США та Туреччини. Ми переконані, що створення парламентської тимчасової слідчої комісії та встановлення істини у цій справі є надважливим питанням національної безпеки», – йдеться у зверненні.

    Марія ЛУТЧИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!