Вони закликають розробників отримувати згоду авторів перед тим, як використовувати їхні твори для “навчання” систем.
Гільдія авторів США написала відкритий лист до генеральних директорів компаній, які займаються штучним інтелектом.
Лист підписали понад 8000 авторів, передає “Суспільне Культура”.
Гільдія звернулася до компаній OpenAI (розробник ChatGPT), Alphabet (материнська компанія Google), Meta, Stability AI, IBM та Microsoft.
У листі йдеться, що більшість книг, які використовують у “навчанні” штучного інтелекту, походять із піратських джерел та вебсайтів, і це ставить під сумнів аргументи компаній-розробників про добросовісне використання творів.
У профспілці підкреслюють те, що технології значною мірою покладаються на мову, історії, стиль та ідеї письменників. Мільйони захищених авторським правом книг, статей, есе та поезій слугують основою для систем штучного інтелекту, проте автори не отримали жодної компенсації за свій внесок.
За словами письменників, компанії-розробники ШІ люблять казати, що їхні машини просто “читають” тексти, на яких вони навчаються, але це не зовсім так. Вони, ймовірніше, копіюють тексти в саме програмне забезпечення, а потім відтворюють їх знову і знову.
Літератори вимагають від компаній:
- отримання дозволу на використання захищених авторським правом матеріалів у програмах генеративного ШІ;
- справедливу компенсацію авторам як за минуле, так і за поточне використання їхніх творів у програмах генеративного ШІ;
- використання матеріалів з книг та публікацій через ШІ лише за попередньою згодою письменників;
- вказування авторів, чиї матеріали використовують для генерації тексту або інших запитів через ШІ.
“Результати роботи ШІ завжди будуть похідними за своєю природою. Буде справедливо, якщо автори отримають компенсацію за те, що вони «годують» ШІ. Наша праця не може бути використана без згоди, вказування авторства та компенсації”, – сказала президентка Гільдії авторів Мая Ленг.
Американська авторка бестселерів Нора Робертс каже: “Якщо творці не отримують справедливої винагороди, вони не можуть дозволити собі творити. Якщо письменникам не платять за те, що вони пишуть, вони не можуть дозволити собі писати. Люди створюють і пишуть історії, які читають люди”.
“Ми не роботи, яких можна запрограмувати, і штучний інтелект не може створювати людські історії, не використовуючи вже написані людські історії”, – додала вона.
Гільдія авторів також пропонує створити ліцензію, яка дозволятиме компаніям використовувати твори письменників — її видаватиме організація колективного управління (ОКУ) від імені літераторів. Також організація буде вести перемовини з компаніями-розробниками про гонорари, а потім буде розподіляти платежі між письменниками.
Лист уже підписали такі знамениті автори як: Маргарет Етвуд, Нора Робертс, Ден Браун, Дженніфер Іган, Луїз Ердріх, Джеймс Паттерсон, Сюзанна Коллінз, Селесте Інг, Лі Мін-Джин, Ендрю Соломон та інші.
До теми: Порушення авторських прав: письменники в США подали до суду на ChatGPT