Посадовці-агітатори та карнавал обіцянок: чим зваблюють кандидати

  • Концерти, подарунки та бруківка: як агітують кандидати

    На четвертому поверсі Національного музею історії України в Києві час від часу лунає голос почесної харків’янки Людмили Гурченко. На екрані в цей час персонажі «Зіркових війн» обіймають харківські пам’ятники. У 2014 році такими роликами агітувала за себе «Інтернет-партія України». Нині ця відеореклама є частиною експозиції «Музею виборчого трешу», матеріали до якої зібрав Громадський рух «Чесно».

    Експозиція представлена здебільшого матеріалами попередніх виборчих перегонів. Наступного року організатори планують відкрити експозицію на зразках агітації нинішньої парламентської кампанії. Спостереження свідчать, що у формування майбутніх фондів «Музею виборчого трешу» регіони можуть зробити вагомий внесок. Як агітують кандидати, в своїх областях з’ясовували «Галицький кореспондент» та «МедіаПорт».

    За якими правилами обираємо?

    Цьогорічна дострокова парламентська кампанія відбувається за старою виборчою системою. Українці отримають два бюлетені: зі списком партій та кандидатами в одномандатних округах.

    У багатомандатному окрузі Центральній виборчій комісії ледь не довелося проводити повторне жеребкування та передруковувати бюлетені: Аграрна партія позивалася до ЦВК через включення «Руху нових сил» до списку під номером 22 без жеребкування. Зрештою Верховний Суд прийняв сторону комісії і вимоги позивача не задовольнив. Відтак бюлетень міститиме 22 назви партій.

    Парламентські вибори 2019 року – остання можливість здобути мандат за старими правилами. 11 липня, після майже двох років розгляду і сотень правок, Верховна Рада схвалила новий Виборчий кодекс, який регулюватиме проведення виборів України за відкритими списками. Двоє харківських мажоритарників, Дмитро Святаш та Валерій Писаренко, намагалися скасувати щойно ухвалений документ, але підтримки не отримали. Виборча реформа має запрацювати 1 грудня 2023 року.

    Скільки мажоритарників

    У нинішній виборчій кампанії в межах 199 округів України балотується понад три тисячі мажоритарників. За кількістю округів Харківщина на другому місці після Дніпропетровщини, область розділена на 14 виборчих округів.

    Від початку кампанії ЦВК зареєструвала в регіоні 160 кандидатів-мажоритарників, однак станом на 11 липня скасувала реєстрацію сімох.

    Шестеро відмовилися від участі у виборах, а реєстрацію одного – кандидата від партії «Слуга народу» Олександра Куницького – Центрвиборчоком скасував через порушення виборчого закону. У розпал кампанії в Харкові розгорівся скандал: Куницький підтвердив, що має громадянство Ізраїлю. До ЦВК надійшла скарга від його конкурента. ЦВК її частково задовольнила і, посилаючись на дані Держприкордонслужби, постановила, що, всупереч вимогам законодавства, кандидат протягом останніх п’яти років проживав поза межами України 264 дні. Протиправність постанови 14 липня кандидат довів у суді. У ЦВК ще є час на оскарження.

    На Івано-Франківщині – вдвічі менше округів, ніж на Харківщині. Тут кандидатами зареєструвалися 97 людей. Двоє з них – нардеп VII та VIII скликань Олександр Шевченко і Тисменицький міський голова Степан Сворак – кандидатури відкликали. Перший – на користь свого помічника.

    «Дороговказ» від харківського мера

    Вибори в парламент відзначаються подвійною роллю Харківського міського голови Геннадія Кернеса.

    По-перше, він і сам є кандидатом у народні депутати. Геннадій Кернес та його одеський колега Геннадій Труханов об’єдналися в партію «Довіряй ділам». Ця політсила та ще чотири партії пішли на вибори під єдиним брендом – «Опозиційний блок». Кернес отримав третій номер у виборчому списку, але попередив: якщо партія пройде в Раду, поступиться місцем у списку і залишиться мером.

    По-друге, за традицією, Кернес намагається вплинути на уподобання виборців. Наприкінці червня на сторінці міського голови у Facebook з’явився список команди його однодумців.

    Троє з семи – колишні члени Партії регіонів, яких міський голова просував ще на виборах 2012 року: Дмитро Святаш (висунутий «Опозиційною платформою – За життя), Володимир Мисик та Анатолій Денисенко. У своєму окрузі залишився і Валерій Писаренко, вперше обраний до ВР за списком «Блоку Юлії Тимошенко». На виборах 2012 року його висувала Партія регіонів, у 2014 році він йшов самовисуванцем і згодом приєднався до депутатської групи «Відродження».

    У цьогорічному «списку симпатій» міського голови опинилися також нардеп, колишній член партії «БПП» Олександр Грановський та депутат Харківської облради Олександр Ткаченко.

    50 відтінків зеленого та обіцянки в медіа

    Харків заповнений рекламою «Опоблоківців» і мерських улюбленців. Деякі кандидати, як-от Ткаченко і Писаренко, у своїй рекламі використовують стилістику «ЗЕкоманди» – зелений відтінок. Такі ж кольори переважали і в оформленні з’їзду «Довіряй ділам». Співголова партії Геннадій Труханов питанню про «перефарбування» здивувався: «[Зеленський] оформив авторські права? Але поки що я такого не чув».

    Активність «промерських» кандидатів традиційно можна відстежувати за випусками муніципальної компанії «Харківські ізвєстія», яка фінансується з міського бюджету. Кандидати організовують виборцям розваги, перерізають стрічки, інспектують будівництва, збирають запити від виборців і дають обіцянки.

    «Це напевно єдиний народний депутат України, який може приїхати в любе село і з чистою совістю підійти поздоровкатися фактично з кожним», – один з численних коментарів на підтримку кандидатів в ефірі «Ізвєстій» (правопис автора збережено).

    У новинах з’являються Євгеній Мураєв, Олександр Вілкул, Вадим Новинський, які разом з Геннадієм Кернесом входять до списку «Опозиційного блоку». Немає у цих матеріалах лише згадок про те, що всі діячі є кандидатами, а отже і згадок про передвиборчу агітацію.

    «У більшості округів є кандидати, які є теперішніми депутатами. І через це комунальні медіа потрапляють у пастку, тому що ще з 1990-х років існує порядок висвітлення діяльності депутатів комунальними ЗМІ, і вони можуть подавати їхню діяльність як діяльність чинних депутатів, не згадуючи, що вони є кандидатами», – пояснює колізію політологиня Юлія Біденко.

    Суперники «промерських» кандидатів шукають місце в інших медіа. І знаходять. В одному з випусків телекомпанії «АТН» кандидат від партії «Слуга народу» Андрій Одарченко вириває з коренем старий пень, обіцяючи так само зробити із корупцією. Ледь не в кожному випуску медіагрупи «Об’єктив» з’являються позитивні матеріали про прем’єр-міністра Володимира Гройсмана.

    «Факт так званої «джинси» (матеріалів з ознаками замовності – ред.) є помітним майже у всіх ЗМІ Харкова та Харківської області. Пишеться стаття про якусь подію, але в самому тексті статті видно, що подія відходить на другий план і розповідається про те, як гарний кандидат щось дуже гарне зробив», – коментує координатор громадського спостереження за виборами у Харкові та Харківській області Микола Зінченко.

    Івано-Франківськ: кандидати з політичним досвідом і без

    Серед кандидатів, які балотуються на Івано-Франківщині, маючи політичний багаж, – міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, секретарка Івано-Франківської міської ради Оксана Савчук. Останню активно підтримує міський голова Руслан Марцінків. Часом – навіть дуже: з’являється замість неї на білбордах з політагітацією.

    Є і зовсім нові обличчя. Зокрема, до Верховної Ради йде акторка франківського драмтеатру Галина Баранкевич, у творчому доробку якої – збірник лемківських пісень та кілька головних ролей у виставах театру.

    В тому, що у парламент йдуть люди без досвіду, немає нічого поганого, каже політолог Ігор Доцяк.

    «Є великий соціальний запит на зміни, і вибори президента України це яскраво показали. Ті, хто керує тепер – це люди, які уже довший час у політиці. У них комсомольське, комуністичне минуле. Це добре, що заходять ті, які сформувалися в зовсім іншу епоху, які мають інше сприйняття дійсності. Людина, яка працює у ВР, не повинна і не може бути експертом з усіх питань. Вона просто повинна мати загальну стратегію, має розуміти загальні особливості розвитку, мати певні тверді цінності та переконання, на основі яких вона буде діяти», – вважає політолог.

    Головна перевага старих облич – впізнаваність.

    «Виборча кампанія дуже коротка, і людині, яка зовсім невідома, дуже складно без якихось ресурсів проявитися. Багато ще поєднується з партійним брендом. Люди, які пов’язують себе з якоюсь партією, відразу отримують кредит підтримки і рейтинг. Але треба розуміти, що вони не можуть бути тотожні», – зазначає політолог.

    Хліб з ковбасою, бруківка, неповнолітні агітатори

    Методи агітації на Франківщині – такі самі, як і скрізь в Україні. Хтось влаштовує безкоштовні концерти і переконує, що жодного слова агітації зі сцени не скаже. Але за годину до концерту – таки піарить і партію, і себе.

    Під час свята «БАМфест. Фестиваль добрих сусідів» відвідувачам роздавали газети, набори агітаційної брендованої продукції і повітряні кульки. Хоча організатором заходу був Департамент освіти та міський Центр дозвілля дітей та юнацтва, фестиваль проводили з ініціативи кандидатки Оксани Савчук. На її підтримку франківців закликали ставити підписи. Наприкінці фестивалю кандидатка відзначала активних мешканців грамотами та подарунками, схожими на продуктові набори – з овочами, зеленню, буханками хліба, ковбасою та напоями.

    Кожен пакунок, до якого входили і брендовані пряники, був перев’язаний стрічкою з календариком: «До Верховної Ради України. Савчук Оксана. Команда Марцінківа. Вибори – 21 липня. ВО «Свобода».

    Рекламу секретарки міськради зафіксували і у громадському транспорті Івано-Франківська. Щоправда, сама вона стверджує, що рекламний ролик не замовляла, тому нічого не порушувала.

    Інший кандидат – Сергій Басараб, висунутий партією «Європейська Солідарність» на округу з центром у м. Снятин, повідомив у соціальній мережі, що «Тримає слово!» та привіз бруківку для тротуарів у селище Кути.

    «Галицький кореспондент» зауважив агітацію вже на в’їзді до селища. На кожному стовпі на відстані 30 метрів обабіч дороги – листівки із закликом «Знайомтесь. Сергій Басараб. Спільно зможемо все». До знайомства з кандидатом закликають стіни будинків та паркани.

    Весь центр селища переритий та заставлений упаковками бруківки з наліпками «Від Сергія Басараба». Ремонт тротуарів ще не завершили, але сам кандидат вже встиг сфотографуватися з мешканцями на фоні бруківки.

    «У нас минулого року уже один ставив дорогу. Так ставив, що сьогодні вона вже знову вся у ямах. То й що він тут цю бруківку ставить? Тут машини їздять, та вона розсиплеться за місяць! Це він нас так купити хоче. Але люди не дурні, мають свою голову на плечах. І бруківка йому не допоможе», – каже мешканець Іван Павлюченко.

    Натомість інші місцеві жителі зазначають, що задоволені тим, що центр буде впорядкований, а підкуп це чи ні – не важливо.

    «Інші лише обіцяють і нічого не роблять, цей хоч щось. Так, це під вибори робиться. Ну і що?» – висловлює думку Галина Дідик.

    Схожу акцію з використанням бруківки кандидат провів у селищі Верховина.

    Неповнолітніх у брендованих футболках та бейсболках зеленого кольору з логотипом політичної партії «Слуга народу» та написом «Зробимо їх ще раз» нещодавно зауважили на вулицях Івано-Франківська. У соцмережах представників партії звинуватили у «експлуатації дітей для агітації».

    Андрій Сторожук, кандидат від партії «Слуга народу» в округу №83 (Івано-Франківськ), назвав агітаторів волонтерами. Він переконує, що для поширення газет, листівок та іншої агітаційної продукції представники штабу запрошують лише дорослих, а футболки і кепки зеленого кольору були і є у вільному доступі.

    За фактами можливих порушень громадські спостерігачі звертаються до поліції, розповідає координатор «Громадянської мережі «Опора» на Івано-Франківщині Богдан Морикіт.

    «Агітація під час фестивалю «БАМфест» має ознаки порушення. Не можна надавати товари і послуги на безкоштовній чи пільговий основі, які супроводжуються агітацією. Але встановлює ці факти поліція… Також зверталися до правоохоронців щодо проведення безкоштовної лотереї у місті Коломия. Організував її кандидат у депутати Андрій Іванчук з округу №88. У ній участь брав тренер національної збірної Андрій Шевченко, а закон України забороняє проведення безкоштовної лотереї, яка супроводжується агітацією», – каже він.

    Координатор пригадав два випадки, коли використовувалися агітаційні дії під час заходів, організованих владою міста.

    «Ми звернулися із запитом до міського голови, чи агітував він за кандидатку Оксану Савчук у робочий час. Закон забороняє агітувати на заходах, які організовуються міською владою, а також забороняє агітувати у робочий час посадовим особам. Наразі відповіді не отримали», – додає Богдан Морикіт.

    Поліція Івано-Франківської області уже зареєструвала 70 повідомлень про порушення виборчого законодавства, зафіксувавши 142 факти.

    «Маємо одне кримінальне провадження. Це стаття 157 ККУ. Це ситуація щодо чинного народного депутата, яка трапилася в центральній частині міста (Олександра Шевченка облили фекаліями в Івано-Франківську – ред.). Загалом складено 67 адміністративних протоколів. Всі матеріали направлено до суду.  Наразі є тільки одне прийняте рішення у суді, а всі інші перебувають на розгляді. Суд має право розглядати три місяці ці матеріали. Щодо 33 адмінматеріалів ще проводиться перевірка», – розповів заступник начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Олег Йосипів.

    «Вивчимо все, проаналізуємо та складемо адміністративні протоколи про непрямий підкуп виборців, якщо будуть підстави», – додав він.

    Що фіксують спостерігачі у Харкові 

    Випадки порушень під час агітації відстежують і харківські спостерігачі «Опори».

    Кандидатка від «Слуги народу», доцентка та викладачка Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого Вікторія Алєксєйчук записала відеоролик у будівлі бібліотечного комплексу університету. Використовувати службове приміщення для агітації забороняє закон «Про вибори народних депутатів України».

     

    «Наразі ми зверталися близько 100 разів із заявами про порушення. Найчастіше порушують правила розміщення агітаційних матеріалів. По-перше, часом це відбувається не за рахунок виборчого фонду кандидата, як того вимагає закон, також ми фіксували розміщення агітації у не встановлених законом місцях: на деревах, стовпах тощо. Крім того, пан Олександр Куницький, який іде по 169-му округу, розміщував агітацію на таксі. Закон прямо забороняє розміщувати агітаційні матеріали на транспорті або таксі. Також деякі кандидати під час агітаційних заходів роздавали людям футболки – за цим зауважили Валерія Писаренка та Вадима Воскобойнікова», – розповідає харківський координатор «Опори» Микола Зінченко.

    В одному з округів склопакети в під’їзді замінювали на такі ж, але з прізвищем кандидата Івана Ракича. Сам він від такої реклами відхрестився. А від Благодійного фонду Грановського виборцям роздавали ліки, що, як кажуть в «Опорі», може бути непрямим підкупом.

    Фіксують спостерігачі і випадки «чорного піару» – поширення негативних матеріалів про кандидатів.

    «На початку минулого тижня представники кандидата Анатолія Русецького (самовисуванця в 178-го округу – ред.) звернулися до поліції, що якісь невідомі розклеїли листівки із твердженням, що Русецького підтримує Петро Порошенко. Цими листівками заклеїли всі паркани, дерева, стіни житлових будинків. Представники Русецького заявили про провокацію проти них», – розповів Зінченко.

    На деяких вулицях Харкова зауважили провокаційні банери проти «Опозиційної платформи – За життя». Офіс цієї політсили за останніх кілька тижнів тричі був об’єктом нападів. У соцмережах також з’являється реклама проти нардепа і кандидата Олександра Кірша. Замовники кампанії висміюють аніматорів із різнокольоровими голубами, яких команда кандидата запрошувала на зустрічі із виборцями.

    Харківська поліція з початку виборчої кампанії зареєструвала понад 200 порушень виборчого законодавства, 30 з них стали приводами для відкриття кримінальних проваджень.

    До поліції зверталися не тільки спостерігачі, але й кандидати. Дмитро Святаш написав заяву через те, що на нього напали націоналісти. А Олександр Фельдман – поскаржився на «чорний піар».

    Микола Зінченко каже, що поліція на цих виборах виглядає нейтральною, але, за його словами, після першого реагування справи розслідуються дуже мляво. «Усе або списується, або закривається», – констатує спостерігач.

    Літня кампанія диктує

    У теперішній кампанії до ВР зросла роль соціальних медіа, зауважує політологиня Юлія Біденко.

    «Ми бачимо, що деякі кандидати наслідують стиль обраного президента і звертаються до виборців у Youtube-каналі, в Instagram чи у Facebook. Зокрема, кандидати від «Слуги народу» більш активні у цьому плані», – пояснює вона.

    Змінилася тематика агіткампаній. Якщо у 2014 році центральною темою була агресія Росії, зараз основні теми – мир, тарифи, досягнення добробуту. Зауважила Юлія Біденко і зміни у формах роботи з виборцями.

    «Кандидати більше вдаються до розважальних форм замість пропозицій взяти гроші чи продуктові набори. Іде карнавалізація підкупу, багато кандидатів влаштовують свята з клоунами, з морозивом. Літня кампанія диктує свої особливості, на які люди реагують», – додає Біденко.

    Проблемою, на думку політологині, є те, що виборці не завжди розуміють повноважень народних депутатів. Ба більше, цього часом не розуміють і самі кандидати.

    «Більшість кандидатів у своїх програмах обіцяють виконувати функції органів місцевого самоврядування: реконструювати парк місцевого значення, провести водогін, зробити ремонт тепломереж. Якщо до цього дискурсу опускаються кандидати, що вже говорити про виборців! Вони не будуть розбиратися, чи є обіцянка популістською, чи її виконання у повноваженнях народного депутата», – каже Біденко.

    Наскільки переконливими були кандидати, стане відомо вже 21 липня.

     

    Автори: Ірина КУЙБІДА, Григорій ПИРЛІК

     

    Матеріал підготовлено в рамках спільного проєкту «Від Сходу до Заходу» редакцій «Галицький кореспондент» (Івано-Франківськ) і «МедіаПорт» (Харків), який здійснюється за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!