Посилення карантину: бізнес – проти

  • В Україні мають намір запровадити так званий «карантин вихідного дня». Окрім того, можуть бути деякі карантинні обмеження, які діють у неблагополучних карантинних зонах. Чи витримають мешканці Івано-Франківщини, зокрема місцеві підприємці, ще один локдаун?

    Розірвати ланцюг

    У понеділок, 9 листопада, під час щоденного брифінгу міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що в Україні введуть карантин вихідного дня. Він буде діяти від 00:00 суботи до 00:00 понеділка. Орієнтовною датою запровадження нових обмежень міністр назвав уже наступну суботу, 14 листопада.

    Під час карантину вихідного дня в Україні працюватимуть лише продуктові магазини, аптеки (включно з ветеринарними), громадський транспорт та АЗС. Натомість заклади громадського харчування будуть працювати тільки в режимі «на виніс». МОЗ рекомендуватиме закривати торгово-розважальні центри та не проводити культурно-масові заходи.

    «Це дасть змогу розірвати ланцюг передавання коронавірусу через відсутність спілкування людей одне з одним. Ми розуміємо, що повний локдаун буде великим випробуванням для економіки України, зокрема для малого і середнього бізнесу. Але нам важливо розірвати ланцюг передачі COVID-19. Тому ми ініціюємо введення жорсткого карантину «вихідного дня». Це допоможе зменшити кількість контактів між людьми», – наголосив очільник МОЗ.

    Посилення карантинних обмежень відбувається на тлі стрімкого зростання захворюваності на коронавірус в Україні. Наразі щодня фіксується 8-9 тисяч нових випадків хвороби, з карти країни повністю зникли «зелені» та «жовті» зони – залишилися лише «червоні» та «помаранчеві».

    Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що Кабінет Міністрів України поки що не має наміру запроваджувати повний локдаун, тобто закривати всі заклади, крім життєво необхідних, на невизначений час.

    «Але якщо ми побачимо подальше погіршення ситуації, то це фактично змусить уряд вдатись до більш жорстких обмежень. Зараз кожен з нас може врятувати життя інших своєю відповідальністю, якщо буде дотримуватися обмежувальних заходів та зменшить кількість соціальних контактів», – сказав Денис Шмигаль.

    Стало відомо також, що з 9 листопада українські лікарні не будуть проводити планові операції, а перейдуть лише на лікування ургентних хворих та пацієнтів з COVID-19. Про це заявив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

    «З понеділка всі планові операції і планові госпіталізації заборонено, лікарні приймають виключно ургентних хворих і виключно хворих з коронавірусною хворобою. Ситуація украй напружена. І не тільки в Україні», – зауважив він.

    Ляшко також зазначив, що Україна уже переходить на другий етап поширення COVID-19. Наразі, за його словами, треба терміново збільшити з 50 до 80 тисяч кількість ліжок, які можуть приймати хворих на коронавірус, 80% з них (тобто 60 тисяч ліжок) слід забезпечити киснем. Третім етапом стане розгортання тимчасових шпиталів у пристосованих приміщеннях.

    Він закликав усіх дотримуватись протиепідемічних норм, щоб Україні не знадобився третій етап, і робити усе можливе, щоб система охорони здоров’я не зазнала колапсу.

    Також, за попередньою інформацією, Кабмін готується посилити карантинні заходи в цілому – заборонити діяльність нічних клубів та дискотек, а також всіх установ, крім готелів, які надають послуги з розміщення. Планується й заборона діяльності спортзалів та фітнесклубів, які не зможуть обмежити число відвідувачів.

    З бізнесом ніхто не говорить

    Боротися з коронавірусом, звісно, потрібно. Проте необдумані дії можуть призвести до тотального зникнення дрібного та середнього бізнесу, зокрема в сфері громадського харчування. Таку думку висловила Любов Вітовська, власниця франківського кафе «Станіславів».

    «Ніхто не враховує, що дрібний бізнес – це не лише власники закладів, а також наші працівники, які мають лише одне джерело доходу – свою зарплату. І за що вони мають жити та годувати родини – нікого не цікавить. Про жодні компенсації за час простою уряд навіть не згадує, хоча в інших країнах Європи є така практика. Ніхто не скасовує й податки, «податкові канікули» давно закінчилися», – розповідає Любов Вітовська.

    За її словами, всі вимоги докарантинного часу залишилися, а преференцій від держави нема. Малий бізнес у цей кризовий час ніхто не спішить підтримувати – лише наказують, коли треба закритися.

    «Ми, звісно, розуміємо, що таке пандемія коронавірусу, наскільки це небезпечно. Але ж в закладах вживають всіх необхідних карантинних заходів – маски, дистанція, дезінфекція і так далі. Плюс нам ніхто не говорить, скільки це все триватиме. Зрозумійте: закрити бізнес на один чи два тижні  – це вже погано, але ще можна пережити. А от закриття на місяць чи два може повністю  «добити» кафе чи ресторан. Адже та ж ліцензія на алкоголь має сплачуватися стабільно, орендна плата також. Держава ж нічого не компенсує, а лише вимагає платити», – пояснює керівниця закладу харчування.

    Одним із варіантів «виживання» дрібного бізнесу в сфері харчування Любов Вітовська називає дотримання заходів безпеки, зокрема посадку клієнтів за окремі столи – щоб між всіма була дистанція два та більше метри. Це, звісно, знизить прибутки, але дозволить працювати хоча б якось.

    «На мою думку, перед будь-якими рішеннями у цій сфері потрібно радитися із тими, хто працює в цій галузі. Необдумані рішення можуть просто призвести до закриття закладів, які вже не зможуть відкритися знову. А це – втрата грошей для держави, податків, які йдуть на ті ж самі лікарні. Я вже не кажу, що це гроші підприємців, які вони вклали у розвиток свого бізнесу. Ми якось дійшли до того, що стали на ноги і почали працювати – а тут такі речі», – нарікає підприємиця.

    Хворі в спортзал не ходять

    Ризики інфікуватися коронавірусом, звісно, є всюди. Але у спортзалі чи фітнесклубі вони, очевидно, найменші – адже люди з поганим самопочуттям не підуть займатися на тренажерах. Так принаймні вважає Ірина Микитюк, менеджерка одного з франківських спортклубів.

    «До нас приходять люди, які хочуть бути здоровими, які почуваються добре. Інакше вони просто не зможуть тренуватися. Крім того, ми застосовуємо дуже суворі заходи безпеки – одноразові рукавички, постійне провітрювання, антисептики у вільному доступі для всіх гостей. Кожен може протерти гантелі чи ручки тренажера, та навіть якщо хтось цього не робить, то прибиральниця все одно щогодини все це протирає», – каже Ірина Микитюк.

    За словами менеджерки, у спортзалах зараз абсолютно немає скупчення людей – а саме це часто є головним фактором передачі вірусу. Зменшення кількості відвідувачів пов’язане з різними причинами: хтось не хоче зайвий раз виходити з дому, а в когось зараз банально немає грошей на абонемент.

    «Є ж і ще одна сторона – що робити тренерам і працівникам? Люди просто в шоці, адже дехто не має постійного житла у Франківську, а орендує квартиру і живе на одну зарплату. Навесні частині працівників доводилося жити у кредит, тепер знову планують закриття. Все це стрес для людей, адже їхній основний заробіток став нестабільним. А відвідувачі, у свою чергу, теж не впевнені в стабільності роботи закладу, тож купують менше абонементів», – додає Ірина Микитюк.

    Карантин вихідного дня боляче вдарить по цьому бізнесу, адже, по суті, випаде два із семи днів, коли люди займаються в спортклубах. Є ж категорія відвідувачів, які ходили в спортзали лише у вихідні – для них це означатиме неможливість займатися в принципі.

    «Не бачу жодного резону це робити. Адже в залах немає натовпу, всі заходи безпеки дотримано.  Серед моїх знайомих є уже ті, хто через карантин втратив все – їм довелося закрити бізнес, в який були вкладені всі сили і всі гроші. Тепер таке може повторитися й з іншими. А держава нічим не допомагає», – нарікає менеджерка.

    Що далі?

    Наразі в уряді ще обдумують, як саме буде посилено карантинні обмеження. Але це відбудеться вже найближчими вихідними. Втім, формат, який пропонує зараз уряд, вже розкритикували навіть деякі міністри, зокрема міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

    Чи зможуть нові карантинні заходи розірвати ланцюг поширення коронавірусу? Питання залишається відкритим. На відміну від численних закладів, яким доведеться закритися. Деяким, на жаль, назавжди.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!