Про Бога віршами: Віра Багірова

  • На оповіданнях та віршах відомої прикарпатської письменниці Віри Багірової виросло не одне покоління українців. За плечима авторки – 50 років творчої діяльності і 48 книжок для дорослих та дітей. Головне їхнє завдання – прищепити та розвинути моральні й християнські цінності у читача.

    Пів століття творчості

    Віра Багірова – письменниця, поетеса, прозаїк, журналіст. Член національної Спілки письменників України, а також член Спілки християнських письменників України, громадсько-культурна діячка. Народилася у Більшівцях Галицького району 15 липня 1948 року. Перша книжка письменниці вийшла друком російською мовою у 1970 році в Азербайджані, куди її скерували на роботу після закінчення Калуського хіміко-технологічного технікуму.

    «На той час мої твори уже були в різних збірниках разом з творами Степана Пушика, Галини Турелик та іншими», – пригадує Віра Багірова.

    У 2020-му виповнилося 50 років з того моменту, коли письменниця написала свій перший твір. Зараз їй 72, і вона продовжує невтомно трудитися. У доробку авторки – твори різноманітних жанрів для дітей і дорослих: вірші, п’єси, казки, оповідання, повісті, сценарії свят. Авторка активно співпрацює з педагогами, адже її книги – невід’ємна частина навчально-виховного процесу у закладах освіти. Знають творчість Віри Багірової не лише в Україні, а й за її межами. Окремі твори перекладено на польську, чеську, німецьку, російську, азербайджанську мови. На її казках зростають діти в різних куточках світу.

    «У своїх книжках я підштовхую людину до розуміння того, хто такий Бог, що він дійсно є і це не вигадка. Якщо людина захоче перевірити себе, чи вона спілкується з Богом, вона це може зробити, прочитавши ці книги. І далі з Богом прожити своє життя. Чим більше людина буде Божими справами перейматися, тим більше спокою, підтримки та допомоги буде у її житті», – каже письменниця.

    Коли ми радіємо, то і Бог радіє

    Нещодавно світ побачили три нових видання письменниці. Їх публікація, за словами авторки, – намагання у такий складний коронавірусний час звернутися до людей, щоб вони розуміли, що треба жити і радіти життю, попри усі складнощі та нові виклики.

    «Сподіваюся, що я комусь цими книгами допомагаю у житті. Я хочу показати людям, що Бог не чекає на наші плачі і нарікання. Коли нам радісно, то і йому радісно, а коли нам сумно, то і Бог сумує. Ми маємо славити Бога щодня, а не згадувати про нього тільки тоді, коли нам зле», – пояснює Віра Багірова.

    «Церковна абетка» – віршований посібник з коротенькими поясненнями християнських традицій, церковного життя. Книга вже була видана у 1993 році. Зараз авторка її доповнила та перевидала, бо каже, що вона користується попитом серед читачів – школярів та вчителів-катехитиків.

    «Коли ми приходимо до церкви, то не завжди усю службу наші думки направлені саме на осягнення дії, в якій перебуваємо, на якомусь етапі ми виключаємося. А тут, у книзі, я даю короткі пояснення про те, що у церкві означають ті чи інші речі. Усе у віршованій формі, щоб краще запам’яталося», – пояснює письменниця.

    Цю книжку не можна проковтнути, як роман або повість – тут і вже. Це навчальний посібник, який роз’яснює і дає розуміння, хто і що таке Бог.

    «Славення»віршована книга псалмів.

    «Псалми складні для розуміння і запам’ятовування – читаєш, і десь тобі думки втекли. А тут я зробила так, щоб кожна лінійка, яка є у псалмі, була викладена у віршовану форму. Це дуже складно, я писала цю книгу декілька років. Але у результаті вийшло так, що віршований псалом легко запам’ятати», – пояснює авторка.

    Віра Багірова – перша і єдина письменниця в Україні, яка звіршувала Псалтир. Вперше книга була видана у 2009 році накладом 500 примірників. У 2020-му авторка перевидала її на численні прохання читачів, доповнивши книгу віршами – славословами.

    «Під захистом святих небесних сил» – книга про створення всесвіту на рівні сучасної науки, про наших небесних захисників – ангелів та архангелів, прості молитви до них, про майбутнє воскресіння мертвих, існування раю та неіснування пекла.

    У виданні – розповідь і пояснення про ангелів та архангелів, а також прості короткі молитви до кожного з них.

    «…Ця книга потрібна насамперед як додатковий матеріал для глибшого розуміння життя, буденних клопотів і особливо для пізнання того невидимого світу, який створив нас, захищає і допомагає. Церковні славоспіви та правила іноді залишають душі прихожан німими, а отже, недоступними для Божої допомоги. Глибше пізнання святості небесної та земної церкви в таких випадках є доречним», – пише про книгу отець, доктор Річард Горбань.

    Не варто втрачати час

    На оповіданнях Віри Багірової навчають дітей на гуртках при церквах, на уроках християнської етики у школах, їх використовують у виховному процесі у садочках.

    «Дуже багато вчителів мені телефонують, консультуються. І я тішуся, бо це означає, що я і моя праця ще потрібні. Вчителі хочуть такої літератури, щоб пояснити дітям про Бога у простий спосіб, щоб їх зацікавити», – пояснює Віра Багірова.

    Книги можна придбати у церковних та книжкових магазинах, а також прочитати у бібліотеках. Багато їх розповсюджується між вчителями-катехитиками по області та Україні.

    Виручені від продажу кошти жінка вкладає у видавництво нової літератури.

    Авторка розповідає, що зараз не так легко видавати книги – усе дорого коштує, але, попри усі труднощі, письменниця продовжує працювати у своєму напрямку. Відтак шукає підтримки у меценатів, міської та обласної влади.

    «Раніше книги видавалися більшим накладом, зараз – по декілька сотень примірників, хоча б для педагогів», – пояснює авторка і зауважує, що сьогодні, як ніколи, потрібні уроки християнської етики у школі.

    «Дитина росте, і їй потрібно прищеплювати християнські цінності. Не варто втрачати час. Дитина, яка пішла на християнську етику, щось винесла звідти, усе відкладається у її свідомості, розвиває моральні якості, доброту та турботу про ближнього. Христос прийшов на землю не просто, щоб похвалитися, а щоб нас змінити», – каже авторка.

    Просто про велике та вічне

    Матеріали для своїх оповідань Віра Багірова черпає з інтернету, преси, консультується зі священниками, читає багато бібліотечної літератури, досліджує церковні книги закордонних авторів.

    «За кордоном зовсім інша традиція богослужіння. Люди там зовсім по-іншому відбувають службу, більше контактують зі священниками, спілкуються, обговорюють різноманітні духовні питання, аналізують церковні проповіді, діляться думками, обмінюються прочитаним. У нас такого поки що немає», – зазначає письменниця і додає, що своїми книгами підштовхує людину до розуміння того, хто такий Бог, що він дійсно є і це не вигадка.

    Рецензії до книжок Віри Багірової – це відгуки вчителів та священників, які високо цінують унікальне вміння жінки донести до читача слово Боже у простій, доступній формі, викликати зацікавлення ним і бажання пізнати більше.

    «Ми не знали, де той Бог. Десь там, високо, – нам казали. А він ось, у слові, через голос прийшов і постукав у мій мозок. Це книга для священників, монахів, для викладачів християнської етики, для усіх, хто вважає себе часткою народу Божого. Глибина науки, по простому сказана…» – пише у відгуку про одну із книг авторки викладач християнської етики зі Снятина Галина Фодчук.

    Марія ЛУТЧИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!