Продаж землі: за третій квартал на Прикарпатті відчужили майже три сотні земельних ділянок сільськогосподарського призначення

 • Зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення – процес важливий та історичний. Це нова епоха для земельної сфери нашої держави. Саме так вважають в Південно-Західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ).

  Нагадаємо, відповідно до законодавства, викупити землю можуть громадяни України, яким належить право:

  постійного користування;

  право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення фермерського господарства;

  орендарі ділянок, які набули право оренди через переоформлення права постійного користування до 2010 року.

  Ці категорії громадян можуть викупити земельні ділянки з розстрочкою до 10 років. Ціна землі буде дорівнювати нормативній грошовій оцінці, без проведення земельних торгів.

           Обов’язок контролю статусу покупця покладено на нотаріуса. Він повинен перевірити не лише правильність поданих документів, а й з’ясувати інформацію про саму особу, яка до нього звернулась: чи не накладено на неї санкції, джерело походження її коштів, переконатися чи не розташована земельна ділянка поблизу Державного кордону.

  Пакет документів, який потрібно подати нотаріусу, варіюється в залежності від суб’єктного складу учасників правочину.

 • Водночас нотаріус, як суб’єкт первинного фінансового моніторингу, має право витребувати у потенційного покупця відомості та документи, що підтверджують джерела походження коштів для придбання земельних ділянок. Разом з тим, за наявності порушень встановлених вимог, зобов’язаний відмовити в державній реєстрації договору.

  У новій редакції земельного Кодексу України прописані  випадки, коли набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення забороняється.

  Нормативні «табу» стосуються як фізичних осіб, так і юридичних. Для останніх перелік імперативних «ні» значно ширший, і окремі приписи кореспондують з вимогами законодавства у сфері фінансового моніторингу в частинні необхідності розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників.

  Наприклад, навіть після настання передбаченого Законом дедлайну та схвалення рішення про продаж землі для іноземців на референдумі, не зможуть придбати сільськогосподарські гектари у власність юридичні особи, у яких неможливо встановити кінцевих бенефіціарних власників, або ж бенефіціарні власники яких зареєстровані в офшорних зонах із затвердженого урядом переліку, або є громадянами держави-агресора.

  Підставами для заборони набуття права власності на землю як фізичних, так і юридичних осіб є застосування (до них безпосередньо чи до пов’язаних осіб) спеціальних економічних санкцій та інших обмежувальних заходів у вигляді заборони на укладення правочинів щодо набуття у власність земельних ділянок, а також належність (навіть в минулому) до терористичних організацій.

  Як розповідає начальник Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Вікторія Васильчук, за третій квартал 2021 року нотаріусами Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції посвідчено 1301 договір відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення. З них в  Івано-Франківській області – 277, Закарпатській – 180, Тернопільській – 612, а Чернівецькій – 232.

 • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!