В Івано-Франківську незабаром планують затвердити новий генеральний план міста. Над створенням проекту генплану працювали проектанти київського ДП УДНДІПМ «Діпромісто» імені Ю.М. Білоконя. Франківці могли пропонувати свої зміни до 23 серпня. Ознайомитися з документацією проекту мешканці могли в департаменті містобудування, архітектури та культурної спадщини, в холі міськради та в інтернеті, а всі пропозиції у письмовому вигляді мали подати в департамент.
Члени громадської організації “Івано-Франківський архітектурний гурт” звернулись до міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа із своїми пропозиціями та зауваженнями щодо нового генплану.
Наводимо пропозиції ГО у повному обсязі:
1. Продовжити вул. Галицьку від пересічення вулиць Галицька-Калуське шосе, вздовж Української гімназії, вище обласної лікарні, через Нивки, Загвіздя, мостовий перехід через Бистрицю Солотвинську з виходом на вул. Набережну в Крихівцях. А це ще передбачено в нині діючому генплані міста та в схемі планування Івано-Франківської області, а також в генеральному плані ще далекого 1978 року. Таке рішення відводить від центру значний транспортний транзит львівсько-чернівецького напрямку та, в останній час, транзит в напрямку Карпат. Немає ніякого сенсу відмовлятися від цієї вулиці.
2. Передбачити вулицю від пересічення високовольтних електроліній із вул. Калуське шосе вздовж яру, накопичувального ставу, відводного каналу Черешенька, між Нивками і обласною лікарнею, пересічення із вул. Пасічна, вздовж «німецького» озера з виходом на річку Бистриця Солотвинська. В цьому випадку логічно передбачити міст з виходом на вул. Берегову.
3. Вулицю між обласною лікарнею і мікрорайоном №5 зберегти тільки до пересічення з вул. Пасічна.
4. Нову вулицю вздовж дамби Бистриці Солотвинської від вул. Пасічна до вул. Галицька трасувати на пересічення з вул. Целевича.
5. Нову вулицю вздовж дамби Бистриці Солотвинської до вул. Хіміків, далі до залізниці розпочинати як відгалуження від вул. Целевича, а не від Галицької, щоб не створювати на Галицькій зайвого роздоріжжя.
6. Міст через Бистрицю Солотвинську на продовженні вул. Хіміків не передбачений нині діючим генеральним планом міста. Разом з тим міст споруджується не як логічне продовження до вулиці Промислової, що довший час обговорювалося фахівцями, резервувався для цього коридор між АЗС та автомийкою, проглядався транспортний коридор аж до вокзалу, а перпендикулярно до магістралі, вулиці Надрічна. Проблематичний з’їзд з мосту на Надрічну, ширина та ухил вул. Хіміків не дасть можливість використовувати міст для вантажівок, а виїзд на вул. Галицьку тільки ускладниться, який вже й сьогодні непростий.
Для руху легковиків і пасажирського транспорту цей міст, як і передбачений на вул. Береговій, пригідний. Але не як альтернатива мосту на вул. Галицька.
7. Продовжити вул. Ленкавського через садово-городнє товариство до вул. Набережна, з виходом на територію села Крихівці, далі до Драгомирчан, що вже передбачено генпланами цих сіл. Вулиця може стати в майбутньому дублером вул. Крихівецької. А спорудження вул. Карпатської-Млинарської продовжить транспортний коридор до вул. Пулюя-Берегова.
8. Вулицю Залізничну в місці її вигину відгалужити через гаражний кооператив, пройти через один з прольотів під шляхопроводом, вийти правим поворотом на вул. Тисменсцьку в районі офісу «Прикарпатгрансгазу».
9. Вулицю Деповську продовжити вздовж залізниці через один із прольотів шляхопроводу вул. Тисменецької до з’єднання із вул. Хриплинською. Таким чином сформується транспортний коридор вздовж залізниці від вул. Надрічна до вул. Микитинецька-Ребета.
10. Передбачити спорудження нової вулиці від вигину вул. Довженка в місці АЗС вздовж «військового мікрорайону», між мікрорайоном і гаражним кооперативом з виходом на вул. Чорновола.
11. Передбачити нову вулицю між вул. Сорохтея і вул. Національної Гвардії вздовж військової частини і мікрорайоном багатоповерхової забудови, що зараз споруджується.
12. Передбачити спорудження нової вулиці вздовж дамби Бистриці Надвірнянської від вул. Тисменецької до вул. Стуса.
13. Транспортну розв’язку вул. Вовчинецька-Привокзальна-залізниця розширити, з метою організації великого кільця з включенням до нього вул. Привокзальної, Генерала Тарнавського, Гетьмана Сагайдачного, Вовчинецької, з другим «проколом» під залізницею.
14. Чіткіше опрацювати транспортну розв’язку вул. Миру-Молодіжна-Будівельників-Пстрака. Проект мікрорайону №4, що прилягає до названих вулиць, передбачав значний знос малоповерхової забудови. Сьогодні це нереально. Проте організація руху транспорту в цьому місці невдала.
“На завершення хочу висловитися про модне в останній час переведення проїзних вулиць в пішохідні зони. З початку 1990-й до 2000-х, кожні п’ять років кількість транспоту в місті подвоювалася. Статистика початку нового століття мені невідома, але тенденція зрозуміла. Скільки вулиць збудовано в місті з 1991-го року? Три! Більше? Вулиці Мельника, нова Надрічна, Гурика. Великою помилкою середини 1980-х років було переведення частини вул. Незалежності в пішохідну. Уявімо односторонній рух по вул. Січових Стрільців і односторонній по вул. Незалежності, з виходом на вул. Пилипа Орлика і вул. Бельведерську. Розумно і логічно! Є пояснення такому рішенню. Площа Ринок, яку найдоцільніше було б перетворити на той час на пішохідну зону, стояла в руїнах, а тут гарне архітектурне оточення, та й думку архітекторів мало хто слухав.
Що дало переведення вул. Шевченка в пішохідну? Що дасть переведення вул. Лесі Українки в пішохідну? Наймудрішим було б відновити рух транспорту. Одночасно відкрити для проїзду транспорту вул. Галицьку через площу Ринок, з’єднати вул. Гетьмана Мазепи з вул. Чорновола через вул.Червоного Хреста-Сабата”, – пише член правління ГО “Івано-Франківський архітектурний гурт”, архітектор Ігор Гаркот.
До теми: Новий генплан припинить хаотичну забудову, – Руслан Марцінків