110 будинків в Івано-Франківську відключать від централізованого опалення
Два роки матимуть абоненти «Станіславської теплоенергетичної компанії», аби перейти на індивідуальне опалення. Іншого вибору в людей, напевно, не буде – хіба залишитись без тепла.
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків заявляє, що місто бере котельню ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» на два роки в оренду. За цей час абоненти СТЕКу мають відключитись від централізованого опалення і зробити індивідуальне. За словами мера, мова йде про 110 будинків та 34 заклади охорони здоров’я й освіти. Останні планують перевести на власні мінікотельні.
Розпочати реалізацію цього великого плану мали б вже з 1 червня. «Кампанія досить велика, але, не втіливши її в життя, місто не зможе ввійти в опалювальний сезон», – наголошує Марцінків.
Не всім по кишені
Зробити індивідуальне опалення коштує недешево. Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак розповідає, що ціна за середньостатистичну систему опалення для однокімнатної квартири сягає 26-27 тисяч, для двокімнатної – 30-31 тисяча, а для трикімнатної – десь 35 тисяч.
За певних умов, наприклад, якщо не буде вистачати тиску, жителям будинку доведеться поміняти фасадний газопровід. Ціна цього – близько 80 тисяч гривень. Суму поділять на всіх мешканців будинку. Можливо, доведеться також змінити внутрішньобудинкові стояки, а це коштуватиме десь 2-2,5 тисячі з однієї квартири. Поставити лічильник та провести реконструкцію труб у квартирі – ще близько 5 тисяч гривень.
До квартири франківки Любові Підлузької тепло подає СТЕК. Її роботою жінка не задоволена. Каже, що в хаті постійно холодно, а на кухні батареї бувають ледь-ледь теплі. «Не знаю, за що ми їм гроші платимо», – каже пані Любов.
Ідею мера щодо переведення всіх абонентів СТЕК на автономне опалення жінка підтримує. Проте своїми силами зробити цього не зможе. Каже, що ситуацію з грошима погіршив ще й карантин. Тому пані Любов надіється, що, якщо треба буде, місто трохи їй допоможе.
Франківець Євген Іващенко переконаний, якщо міська влада затіяла перевести абонентів СТЕК на індивідуальне опалення, то вона повинна матеріально допомагати. Якщо ж коштів немає, то не треба цього робити. «Я пенсіонер, жінка також – звідки у нас гроші, щоб перейти на автономне?» – запитує пан Євген.
Брати кредит через опалення він не хоче, бо тоді не буде мати за що жити. Комуналку ж треба оплачувати постійно, їсти також. Чоловік вважає, що якщо від міської влади не буде допомоги, то не всі зможуть самотужки перейти на автономне опалення. Пан Євген каже, що сам він таке не потягне.
А от франківець Микола Микитин готовий взяти кредит, аби відключитись від приватної компанії. Пригадує, що колись вже робив таке, але щоб відремонтувати свій аварійний балкон. Від СТЕКу хоче від’єднатись, бо не задоволений роботою підприємства. Каже, що навіть донька, яка хворіє, не змогла жити в помешканні разом з батьками через холод і змушена була переїхати в інше місце. Пан Микола не заперечує, що добре було б, якби від міста було трохи матеріальної допомоги під час переходу.
Може, буде допомога
Іншого шляху, як брати котельню в оренду, Руслан Марцінків не бачить. Нагадає, що «Станіславська теплоенергетична компанія» розпочала процедуру банкрутства.
«Власники відверто хочуть позбутися котельні. А я не вірю, що місто знайде кошти, щоб побудувати іншу. Це величезні гроші, а брати їх в кредит немає сенсу. Тому єдиний варіант – просити людей відключитись від централізованого опалення», – наголошує мер.
Марцінків говорить, що франківцям просто будуть казати, що місто не зможе забезпечити їх теплом, тому треба робити автономне опалення. «Я розумію, що це навантаження на людей, але більше варіантів нема», – наголошує мер.
Матеріальну допомогу на відключення місто, ймовірно, буде давати, але у крайніх випадках. Мовляв, для всіх грошей ніколи не вистачить. Марцінків навіть жартує, що самотнім пенсіонерам можуть скинутись сусіди. На допомогу від міської ради вони можуть сподіватись, але не всі. Мер додає, що у стареньких є діти, внуки, які також можуть дати кошти.
«У міста на 30% впали доходи, і насамперед будемо платити зарплати», – пояснює очільник Івано-Франківська.
Марцінків зауважив, що люди можуть зловживати допомогою. Наприклад, якщо у квартирі живе декілька осіб, але прописана там тільки одна пенсіонерка – і вона проситиме гроші. Контролювати такі ситуації намагатимуться, але на 100% не вдасться, тому правила отримання допомоги будуть жорсткі.
«Люди повинні усвідомити, що через два роки ніхто їм тепло не подасть, треба рятуватись і відключитись. Може, якесь ОСББ подасться на якусь програму труби поміняти, може, хтось візьме кредит. 110 будинків – це багато, як Калуш чи Коломию треба відключити, але можливо», – зазначає мер.
Зовсім інша ситуація із 34 закладами охорони здоров’я та освіти, які опалює СТЕК. Щоб перевести їх на автономне опалення, для кожного хочуть збудувати мінікотельню, кожна з яких, за словами Марцінківа, в середньому коштує до двох мільйонів гривень. Відповідно, для всіх треба десь 68 мільйонів.
Не факт, що Івано-Франківськ знайде таку суму, тому мер розглядає варіант залучення інвесторів, які будуть готові побудувати котельні і заробляти на них. «Але було б добре, щоб частину котелень зробили за міські гроші», – наголошує Марцінків.
Ціна оренди та борги
Міський голова пояснює, наразі міська влада ще не взяла в оренду котельню СТЕКу. Тривають переговори. Фірма хоче, аби місто їй платило 28 мільйонів гривень за рік. Мовляв, вони зробили оцінку всього майна – вийшло 162 мільйони гривень. Певний відсоток від цієї суми хочуть отримати з оренди. «Ми не погоджуємось з такою цифрою. Саме з цим найбільша проблема. Тому ще торгуємось», – каже Марцінків.
Міська влада вважає, що оцінка СТЕКу – завищена, тому хоче перевірити. Мер переконує, що все зроблять у межах чинного законодавства.
Інше важливе питання – борги приватної компанії. За словами міського голови, мова йде про 120 мільйонів гривень. Наразі юристи ще думають, як разом з котельнею не перебрати їх на себе.
Зокрема, Марцінків припускає, що СТЕК теоретично можуть закрити і борги спишуть. Також місто має й кілька інших варіантів, аби не платити замість компанії. «Нам взагалі не вигідно з ними співпрацювати, але що робити? – зазначає мер. – Люди ж захочуть мати тепло взимку. Інших шляхів немає. Треба думати, як не перебрати борги і за два роки відключитись від центрального опалення».
Міський голова надіється, що орендну плату – чи 28, чи 15 або 10 мільйонів (залежить від того, про що вдасться домовитися з власниками СТЕКу, – ред.) – зможуть поставити в тариф на тепло. При цьому запевняє, що вартість теплопостачання для людей не збільшиться, а навпаки, може зменшитись, оскільки газ місто куплятиме дешевше.
Також Франківськ розглядатиме варіант запозичення коштів. Наприклад, кредит можна взяти на побудову мінікотелень.
Реалізацію плану «прощання зі СТЕКом» місто мало б почати уже цього місяця. За словами Руслана Марцінківа, тоді остаточно домовляться про ціну оренди. Далі за це питання має проголосувати сесія міської ради. Вже після цього влада буде звертатись до людей щодо встановлення індивідуального опалення.
Якщо за два роки абонентів СТЕКу таки не вдасться відключити від центрального опалення, то, як каже мер Івано-Франківська, можливо, доведеться продовжувати оренду котельні ще на рік або два.
Людмила Оленюк