10 січня ситуацію, пов’язану з просіданням земної поверхні в селі Кропивнику Калуської громади, обговорили на засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій.
Як зазначив начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Калуської міської ради Іван Дембич, підземна розробка корисних копалин порушує природну рівновагу та призводить до зсувів і деформацій земної поверхні, інформують “Вікна”.
Мульди зсуву утворюються і на Калусько-Голинському родовищі, де видобуток вівся трьома рудниками: Калуш, Голинь і Ново-Голинь. У 2020 році відбулося просідання за межами села Кропивник площею приблизно 6 га і глибиною до 1 метра, яке наповнилося водою атмосферного походження. Це просідання — на віддалі 300 метрів від житлових будинків. Рік тому, 14 січня 2021 року, у Кропивнику зафіксували нове просідання — глибиною до 30 см і протяжністю 250-300 метрів уже на відстані 100 метрів від житлових будинків. Відстань між ділянками двох просідань — 250 метрів.
«З метою попередження нещасних випадків у разі можливого обвалу земної поверхні провели обгородження цієї ділянки попереджувальною стрічкою та встановили попереджувальні знаки», — повідомив Іван Дембич.
Науковці не сумніваються, що процеси просідання земної поверхні у Кропивнику триватимуть і надалі.
Тож міська влада почала підготовку до попередження найгіршого сценарію. Як повідомив Іван Дембич, карту мульд просідання співставили з Генпланом Кропивника і встановили, що у небезпечній зоні розташовані 56 житлових будинків, мешканці який підлягають першочерговому відселенню.
Також Калуському ЦНАПу дали доручення зафіксувати кількість людей, які зареєстровані у житлових будинках небезпечної зони станом на січень 2022 року та отримати їхню згоду на обробку персональних даних: перелік осіб необхідний для того, щоб підготувати звернення до Кабміну щодо розробки державної програми будівництва житла і відселення людей з небезпечної зони.
Також міська влада має намір винести проблему на розгляд регіональної (обласної) комісії ТЕБ і НС — це має полегшити «вихід» на програму з відселення.
Читайте також: Домбровський кар’єр: відвернути екологічну катастрофу