Прикарпатець “пише вогнем” картини та портрети відомих людей

  • За останні кілька років він створив сотні робіт.

    Богдан Пилипів з Рожнятова ось уже понад 20 років “пише вогнем” оригінальні художні роботи на дерев’яних площинах. Зокрема, портрети знаних людей світу та копії відомих картин світових художників, повідомляє “Галицький кореспондент”.

    Деякі з них є у приватних колекціях італійців, де свого часу чоловік працював на заробітках, а також його роботи придбали колекціонери з Ізраїлю, США, Канади, Польщі.

    Унікальність портретів та ікон Богдана Пилипіва в тому, що він працює в техніці пірографія – випалювання на дереві, а його роботи мають 3D ефект.

    Як каже рожнятівець, така техніка малознана у світі. Людей, які займаються маловідомою графікою випалювання вогнем у світі є також всього декілька чоловік. Тому п. Богдану довелося самостійно, маючи базові знання набуті з станкового живопису, експериментувати та вдосконалювати технологію “написання вогнем”.

    Графіка Богдана Пилипіва – це спосіб, де він замість звиклих пера і туші використовує нагріте до розпеченого вигляду копитце-дугу, яке самостійно виклепав з товстої електроспіралі.

    У роботі митець використовує пірограф – прилад для випалювання на дереві, щоправда модифікований митцем. Він каже, що випалювачі можна придбати у будь-якому інтернет-магазині. Але Богдан Пилипів удосконалив інструменти і копитця виклепує сам: різної довжини, товщини, дуги. Температуру випалювання також регулює самостійно.

    Щодо матеріалу, то починав працювати на спеціально склеєних різного формату площинах з тополі. Каже, що тополя м’яка і задимлюється, лінії не чіткі. Тому тополя не ідеальна деревина для робіт, бо лінії мають бути незадимлені та чисті. Після тополі перейшов на дороговартісне дерево – кедр. І тут теж виникали проблеми, бо кедра мало є в Україні. Згодом працював з багатошаровою фанерою зі смереки, але не будівельною, а якісною, відшліфованою як папір.

    Богдан Пилипів розповів про випадок, коли він організував свою виставку у Варшаві. Поляки та інші відвідувачі підходили до його робіт, придивлялися, проводили по них руками, хотіли на дотик зрозуміти, що це таке. Одні питали чи ці портрети виконані на шовку, інші – чи це фотографія і взагалі, що то таке.

    “Я витратив не одну годину, не один рік на удосконалення техніки графіки вогнем, – каже Богдан Пилипів. – Я все життя експериментував і удосконалював техніку та шукав найкращий матеріал. Після 2014 року, після Майдану мої робити змінилися в тематиці. Серед них є портрет Джо Байдена, Любомира Гузара, Святослава Шевчука, твори на біблійну тематику та “Джоконда” Леонардо да Вінчі”.

    Додає, що йому б хотілося, щоб пірографію в Україні у вишах вивчали як окремий вид поруч із графікою. Це кропітка робота, але саме вона дає необмежене поле для експериментів та оригінальної творчості.

    Мар’яна ЛОКАТИР

    Також читайте, що Марія Бурмака присвятила пісню про кохання парі захисників, які одружились на “Азовсталі”

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!