“Повний перехід на електроопалення не можливий, мабуть, в жодному українському місті, – коментує Олег Сеник, директор технічний АТ «Прикарпаттяобленерго». – І справа не в технічному стані українських мереж. Розглянемо, для прикладу, стоквартирний будинок. Справа в тому, що норми, відповідно до яких прокладали мережі житлових будинків, приватних і багатоквартирних, вираховувались із розрахунку на те, що електроприймачі вмикатимуться не одночасно. Наприклад: чайник, мікрохвильову піч чи телевізор використовують почергово і не цілодобово. Тому розрахункова потужність для стоквартирного будинку є 100 кВт. Пропускна здатність внутрішньобудинкових мереж і кабельних вводів в такому випадку теж розрахована на цю величину. За нормальних умов цього цілком достатньо для повноцінного функціонування електромережі. Якщо у кожній квартирі в будинку облаштують електроопалення, яке працює одночасно в усіх квартирах, або ж увімкнуть хоча б один-два електрообігрівачі потужністю 1-2 кВт – мережі не впораються”.
Мережі АТ «Прикарпаттяобленерго» захищені від перенавантажень автоматичними системами захисту. Тому за найменшої загрози недопустимого перенавантаження обладнання спрацюють автоматичні вимикачі чи запобіжники і лінія знеструмиться.
Уже зараз, за словами енергетиків, слід вжити заходів, щоб забезпечити комфорт узимку:
- Перш за все, варто подумати про утеплення домівки. Утеплити і загерметизувати вікна і двері, якщо старі пропускають повітря, утеплити стіни, підвали і горища.
- Не зайвим буде постелити на підлогу килими, особливо якщо ви живете на 1 поверсі.
- Перевірити домашню внутрішньобудинкову проводку на відсутність поломок і несправностей. Звісно, для цих цілей підійде лише спеціаліст, адже втручатись в роботу проводки самостійно – дуже небезпечно.
- Для власників приватних будинків чи великих квартир виходом обмежити мешкання до кількох кімнат (одного поверху) і опалювати лише ті кімнати (поверхи) у яких хтось мешкає.
- Якщо вам все ж доведеться використовувати електрообігрівач – вмикайте його не на повну потужність, і циклічно, до прикладу раз у півгодини.
- Якщо у вас або у ваших родичів є будинок з пічкою чи каміном за межами міста, хорошим виходом буде оселитись на зиму там, попередньо заготувавши дрова.
Читайте також: «Хто має прибрати срач?», – у Франківську мер хоче, щоб муніципали шукали ґанджі