Прикарпатський пасічник скаржиться, що від пестицидів масово отруїлися бджоли

18 травня пасіка Сергія Ракетчука у селі Попелів Тлумацького району була всіяна мертвими і хворими бджолами.

Чоловік припускає, що вони отруїлися пестицидами, якими місцеві фермери та працівники агрофірм скроплювали поля, інформує “Суспільне”

У Ракетчука є 100 медоносних родин, а сама пасіка існує четвертий сезон. За чотири дні бджоляр зазнав втрат, які будуть відчутними ще місяць-півтора. Але каже, що головною проблемою буде зимівля.

“Сім’ї-помічниці, які домагають медовим сім’ям, втратили по кілограму бджіл, а медоносні – 3-4 кілограми льотних бджіл. Верхні корпуси у нас залишилися порожніми, нема меду. Бджоли втрати дуже великі. Для пасічника цей сезон, можна сказати – закритий”, – каже бджоляр Сергій Ракетчук.

Чоловік викликав на господарство поліцію, фітосанітарну та ветеринарну служби. Втім, чим отруїлися бджоли, визначити не вдалося. Як розповів начальник Тлумацької районної державної лікарні ветеринарної медицини Ігор Білий, аналіз треба робити у Києві, адже у франківській лабораторії немає речовин, які, ймовірно, стали причиною загибелі бджіл. На це бджоляр Сергій Ракетчук каже, що аналіз потрібно проводити за шість годин після виявлення, а за такий час доставити зразки у столичну лабораторію неможливо.

Бджільництвом Сергій Ракетчук займається 32 роки, п’ять років працював у Канаді. Каже, що його комах труїли вже чотири рази, але на цій пасіці – вперше.

“У перший раз, коли ми попали на протраву агрофірми, приїхали їхні юристи та сконтактувалися із нами. Щоб справа не дійшла до суду, вони виплатили нам компенсацію. Та ж сама фірма на другий сезон просто втекла, техніку всю загнали у зовсім інше місце та сховали, документи всі знищили”, – розповідає про один із випадків пасічник.

Для бджолярів Прикарпаття є проблемою, коли недостатньо контролюють, як аграрії обробляють поля. Найпоширенішими порушеннями, каже голова “Спілки пасічників Прикарпаття” Іван Юсько, є використання більш токсичних, ніж зазначено у документах, пестицидів. Також шкодить, коли поля оприскують вдень, а не у темну пору доби.

“Цього року великі пасіки та великі випадки. Може, на це вплинув і карантин, бо фермери знають, що ніхто не буде перевіряти, чим вони обробляють поля, і тому так вільно себе почувають. Мені відомо, що є вже понад десяток випадків, коли постраждали пасіки у Городенці, Снятині, Тлумачі та Надвірнянському районі”, – каже голова громадського об’єднання “Спілка пасічників Прикарпаття” Іван Юсько.

У спілці в загальному є 280 бджолярів, хоча неофіційно, каже Іван Юсько, справою займаються близько 11 тисяч людей. За п’ять років існування організації, щороку все більше бджолярів мають втрати через окроплення полів пестицидами. Наприклад, минулого року на Прикарпатті було два випадки отруєння бджіл.

Нагадаємо, на Прикарпатті стали виробляти менше меду, але більше бджолиного воску.

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!