Прикрий перший дзвоник

  • Такого прикрого першого дзвоника, як цього разу, у селі Нараївка Галицького району не було ніколи. 2 вересня учні з батьками прийшли на урочистості до рідної школи і пересвідчилися, що більшу частину вчителів звільнено з роботи. Тому старшокласники мусять їздити на навчання, скажімо, до ліцею у Більшівці, бо  Нараївська ЗОШ І-ІІ ступенів Більшівцівської ОТГ стала початковою школою.

    Але чому так, якщо вона на цей навчальний рік набирала 30 учнів і таким чином зберігала за собою законне право на освітню субвенцію і надання освітніх послуг початкової та базової школи?

    Підтримати рідну школу у час невизначеності приїхали й успішні

    Усіх постригли під один гребінець

    На заваді збереження Нараївської школи у статусі загальноосвітньої стали гроші. Точніше, небажання більшівцівської влади сушити собі голову тим, де взяти кошти, яких не вистачає (приблизно 4 мільйони) на функціонування освітньої галузі ОТГ в цілому. Тому, як тільки з департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОДА до селищної ради надійшов лист про те, що нібито в цьому році не буде додаткових дотацій на освіту, місцева влада пішла найпростішим для себе шляхом. Вона прийняла 22 травня 2019 року рішення «Про зміни у мережі освіти та раціональне використання бюджетних коштів», згідно з яким Яблунівська, Староскоморохівська, Хохонівська та Нараївська ЗОШ стають початковими школами. Усіх постригли під один гребінець, хоча у Нараївській школі було тоді 34 учні, а в інших – 18 і менше. Однак всіх зробили структурними підрозділами Більшівцівського ліцею, тобто його філіями.

    Дзвіночок-2019 у руках першокласниць

    Яка з цього економія?

    У селищній раді точних цифр економії від змін у освітній мережі не знають, ще підраховують. Хоча й без того видно, що вся ця реорганізація вигідна хіба що Більшівцівському ліцею, оскільки сприяє зростанню його контингенту за рахунок сільської дітвори. До того ж надає йому фінансову автономію. Тобто базовий заклад буде отримувати гроші у розрахунку й на філії, а при розподілі коштів пам’ятатиме насамперед про себе, про зміцнення своєї матеріально-технічної бази.

    Громаду Нараївки з самого початку образило те, що вона навіть не знала про підготовку «реформаторського» рішення селищної ради, ніхто попередньо не обговорював з нею питання щодо пониження ступеня школи, скорочення педколективу. Все вирішилося несподівано, простим підняттям рук селищних депутатів. У подальшому під тиском громадської думки керівництво ОТГ вже вислуховувало нараївців, і вони мали надію, що в кінці серпня буде скликано позачергову сесію, яка скасує непопулярне травневе рішення. Тим більше що…

    Софія Бойко вкотре благає депутатів селищної ради залишити Нараївську школу у статусі загальноосвітньої

    Суд зобов’язав «зупинитися»!

    В селі вважають, що болісною оптимізацією освітньої мережі порушено, зокрема, право на освіту нараївського п’ятикласника Олександра Малика: через важку форму церебрального паралічу хлопець не зможе добиратися до ліцею шкільним автобусом, як це рекомендується учням 5-9 класів. Тому Сашкова мама Анна Миколаївна звернулася до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання незаконним рішення Більшівцівської ради від 22 травня та його скасування. Відверто кажучи, такий крок був в інтересах усіх батьків, які хочуть, щоб їхні діти вчилися у своєму селі до 9-го класу.

    Адміністративний суд без зволікань ухвалив: зупинити дію рішення про зміни у мережі освітніх закладів Більшівцівської ОТГ; виконання цієї ухвали, здійснюється негайно! Тобто з 27 серпня, коли ухвала була підписана суддею.

    Окрім того, прийняв постанову про примусове виконання цієї ухвали відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області.

    Біля школи 2 вересня зібралося чи не все

    Феміда владі не указ?

    Виглядає на те, що Більшівцівська селищна влада й не збиралася виконувати жорсткі правові приписи. 29 серпня на сесії, у присутності великої делегації від Нараївки, голова ОТГ Василь Саноцький сказав: «Будемо розбиратися безпосередньо в суді, коли справа розглядатиметься по суті (засідання призначено на 23 вересня – авт). Якщо там доведуть, що ми справді порушили закон, то я як людина законослухняна, візьму відповідальність на себе. А зараз повернути усе назад неможливо, оскільки структурні зміни в освітній галузі об’єднаної територіальної громади вже відбулися».

    На це Софія Бойко, учителька математики Нараївської ЗОШ, йому дорікнула. Мовляв, якщо він справді людина законослухняна, то мав би виконувати ухвалу суду. «Ви ж знаєте, що за невиконання понесете кримінальну відповідальність, – сказала педагог. – Як і знаєте, що ми боремося за справедливість з того дня, як з багатьма порушеннями закону було прийняте зухвале рішення селищної ради щодо нашої школи. Ми до останнього будемо стояти за дітей і за своє село, бо знаємо: мине три-п’ять років і воно вимре, адже за відсутності школи (а пониження ступеня – це прямий шлях до закриття) молодь з дітьми виїде з Нараївки. Ви і за це берете на себе відповідальність?»

    Вчителька додала, що оскільки адмінсуд зупинив дію рішення від 22 травня, школа, за підтримки батьків, залишатиметься загальноосвітньою школою І-ІІ ступенів і продовжить працювати у цьому статусі.

    «І не запитуйте у нас, де брати необхідні кошти на заклади освіти. Ви – керівники селищної ради, коли йшли на посади, то знали про свої права і свої обов’язки. Головний ваш обов’язок – дбати про громадський спокій, про фінансовий стан селищної ради. Як дбати – маєте знати. А не знаєте, не вмієте, ось вам ручка, листок паперу – і пишіть заяви на звільнення», – наголосила пані Бойко.

    …Однак на сьогодні звільнена з роботи саме вона і ще п’ятеро з 10 вчителів Нараївської ЗОШ І-ІІ ступенів. Вони готують чергове подання до суду. І не розуміють, чому територіально найближча гілка влади зробила все для того, щоб стати для цілого села дуже далекою і чужою.

    Марія ПАЛЮГА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!