Раз на 4-5 років: у Карпатах рясно зацвіли смереки (фото)

 • Цьогоріч у лісах Верховинщини можна спостерігати оригінальне природне явище – цвітіння смерек. Таке можна бачити раз на 4-5 років.

  “Кінчики віття хвойних дерев вкриваються величезною кількістю шишечок червоно-малинового кольору. У цьому факті не було б нічого особливого, якби квіти на лісових красунях з’являлися щороку. Але не так: смерека тримає своєрідну інтригу”, – повідомляє журналіст Роман Клим.

  Як пояснює начальник лісового відділу ДП «Верховинський лісгосп» Святослав Форгіль, смерека цвіте приблизно раз у 4-5 років. Така цікава природа. І цвітуть не всі смереки.

  “Для цвітіння існують оптимальні умови місцезростання, – розповідає Форгіль. – Це висота 1200 м над рівнем моря і нижче. У більшості приполонинських лісів, для прикладу, цього явища ви не побачите, – додає лісівник з багаторічним стажем”.

  Зазвичай смерека запилюється у травні з допомогою мікроспор, що утворюються в мікроспорангіях (пильниках), у пазухах світло-зелених, лусковидних листочків однорічних пагонів, на кінцях гілок.

  Це однодомна рослина. Шишечки циліндричної форми, бувають «чоловічі» і «жіночі». Перші – більші, червонуваті, розміщені на кінцях торішніх пагонів. Натомість «жіночі» мають зеленуватий або малиновий відтінок, розміщені на кінцях молодих гілочок. Згодом ці маленькі яскраві «вогники» перетворюються на великі бурі шишки.

  “У листопаді-грудні ми збираємо шишки, сушимо їх у спеціальних сушарках. Насіння зберігаємо 3-5 років, аби щороку був запас для висівання в розсадниках, які є в кожному лісництві лісгоспу, – розповідає Святослав Миколайович. – А вже згодом висаджуємо окріплі деревця у наших лісогосподарських угіддях”.

  Крім того, зелені пагони і молоді шишки мають також лікувальну дію. Їх застосовують при хворобах дихальної системи, кашлі, для лікування ревматизму.

  Як повідомляв “Галицький кореспондент”, Поляницька територіальна громада виконала половину туристичного збоку на Прикарпатті.

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!