Разом чи окремо?

  • Тисмениця може об’єднатися з Івано-Франківськом в ОТГ. Такі перемовини вже ведуть міські голови цих населених пунктів. Однак далеко не всі мешканці Тисмениці підтримують цю ідею. Частина тисменичан наполягає на створенні окремої громади, незалежної від Івано-Франківська.

     

    Місто задихається

    Нещодавно міський голова Тисмениці Степан Сворак мав зустріч з міським головою Івано-Франківська Русланом Марцінківим щодо можливого територіального об’єднання міст. Останній пояснює, що такі листи направили багатьом селам, які розташовані навколо обласного центру, а також місту Тисмениці. Втім деякі з них відмовилися, а зацікавлення проявили Підпечари, Рибне, Березівка, Колодіївка та Тисмениця. Тому розпочати вирішили саме з неї.

    Франківський мер наголошує, що остаточного рішення ще немає. Зараз розпочалися консультації, і буде створена робоча група, яка обговорюватиме можливу стратегію об’єднання. Руслан Марцінків вважає, що зараз місто має розвиватися в бік Тисмениці, Березівки, Чернієва, Рибного. Однак таке об’єднання може бути тільки добровільним, тому переговори є дуже важливими.

    «Близько десяти громад готові обговорювати питання об’єднання з містом. Я вважаю це позитивним. Зараз останнє слово за Тисменицею. Вона має вирішити, як їй розвиватися», – наголосив мер.

    Також він підкреслив, що місто бачить перспективи в такому об’єднанні. Зокрема, зараз немає вільної землі для інвесторів, а таким чином їм вже можна буде щось запропонувати. До того ж, місто задихається і йому потрібен розвиток та простір.

     Тролейбуси і каналізація

    Міський голова Тисмениці Степан Сворак також вважає таке об’єднання дуже перспективним. Каже, що відгукнувся на пропозицію Руслана Марцінківа, щоб повернути торжество історичної справедливості. До того ж, ці міста пов’язані і зараз. В обласному центрі працюють мешканці Тисмениці, навчаються їхні студенти та навіть багато школярів, також тисменичани звертаються туди за медичною допомогою.

    «Наше місто – це сателіт, який крутиться навколо великого міста. До нас звідти навіть йде водопровід, а звідси туди – каналізаційні стоки. Загалом, каналізація – це велика проблема, адже вона є лише в декількох будинках, хоча ванни і туалети мають всі. Все це тече у стічну канаву, а звідти – у річку Ворона, Бистрицю, Дністер і Чорне море. А місто допоможе нам зробити каналізацію. Сама Тисмениця не може собі це дозволити, бо проект дуже дорогий», – зазначає Сворак.

    До того ж, на переговорах дійшли згоди, що з Івано-Франківська до Тисмениці буде їздити тролейбус. Пан Степан зазначає, що відстань між містами невелика, але зі сполученням – проблеми. Тому це є одним з тих аргументів, які змушують розглядати пропозицію об’єднання.

    «Наша зустріч сколихнула політичні сили, які рвуться до влади, не дають нічого робити і постійно мене критикують. Ми повинні добре подумати, порадитися з громадою, політичними силами і вивчити це питання. Івано-Франківськ не проти, хоча він більше втратить, ніж заробить на нас. У Тисмениці немає вільної землі, бо вся вже у приватній власності. Зрозуміло, що її вартість тепер зросте», – міркує тисменицький мер.

    Степан Сворак зауважує, що громаду з центром у Тисмениці безрезультатно намагаються створити вже три роки. Спершу села, які мали увійти до неї згідно з перспективним планом, відмовилися, а лише місяць тому деякі дали згоду. Втім перспективи у такому об’єднанні він не бачить. Каже, що громада буде неплатоспроможною і доведеться ділитися грішми з селами. Відтак варто добре все обдумати.

    «50% громади Тисмениці підтримує об’єднання з Івано-Франківськом. Тисмениця все одно залишиться містом і матиме голову, просто вона буде в складі ОТГ. Тому ми ще будемо зустрічатися з людьми і переконувати їх. Створити громаду, яка не може не те, що каналізацію зробити, але й дати собі ради, – це не вихід. Екологічна катастрофа затягнеться», – наголошує Сворак.

     Потрібен ефективний менеджер

    Натомість секретар Тисменицької міськради Олег Шкрумида наполягає на створенні ОТГ з центром у Тисмениці. Він вважає, що краще таким чином розвивати місто та села, які до нього приєднаються. Якщо Тисмениця увійде до складу Івано-Франківська, то ці села залишаться відрізаними і не зможуть самостійно створити ОТГ.

    «Наше завдання – розвинути регіон, тому ми залежні від сіл, а вони – від нас. Треба думати про те, щоб було якнайбільше населення у громаді», – підкреслює секретар.

    Також він зазначає, що депутати не дуже спішать створювати ОТГ. По-перше, до чергових виборів – два роки. Це означає, що навіть якщо у жовтні будуть вибори до Тисменицької ОТГ, то через два роки – знову вибори. Тому, на думку Олега Шкрумиди, за цей час голова громади не зможе реалізувати свою програму, а просто потоне в ярмі проблем.

    «Треба докласти багато зусиль, щоб вийти хоча би на нуль. Тому, щоб налагодити нормальну роботу і сформувати команду, потрібно мінімум п’ять років. Ці вибори мають стати просто стартом», – вважає він.

    «По-друге, всі побоюються, що може стати гірше, ніж зараз є. Відтак депутати не хочуть, щоб мешканці говорили, що вони здали позиції і винні в тому безладі, який буде. Тож багато хто не хоче брати на себе відповідальність і створювати ОТГ. А хтось вважає, що треба приєднатися до Івано-Франківська, бо там розвинута інфраструктура», – каже секретар міськради.

    Втім Шкрумида переконаний: якщо головою Тисменицької ОТГ стане ефективний менеджер з хорошою командою, то він таки зможе її розвинути. Однак все залежить від того, який вибір зроблять мешканці.

    Зараз дали згоду на приєднання до Тисмениці Пшеничники, Погоня, Хом’яківка, Марківці, Одаї, Липівка, Слобідка, Чорнолізці, Старі і Нові Кривотули, Тарновиця, Красилівка. Також погодилися Рошнів і Милування, але вони не зможуть приєднатися, оскільки відділені Вільшаницею і Клубівцями, які проти. Не захотіли приєднуватися до Тисменицької ОТГ і Братківці. Загалом населення такої ОТГ становило би 30,5 тис. мешканців.

     Більші можливості

    Депутат Тисменицької міськради Сергій Круліковський наполягає на якнайшвидшому створенні Тисменицької ОТГ. Він пояснює, що зараз сільські ради, які дали згоду на приєднання до Тисмениці, мають подати рішення сесій і громадських слухань. Після цього відбудеться сесія Тисменицької міськради, яка має розглянути питання про створення ОТГ. Якщо рішення набере більшість голосів, то документи передадуть на погодження в облдержадміністрацію. Після цього буде ще одна сесія, а потім ЦВК має винести постанову про призначення виборів. Якщо все буде йти за планом, то вони можуть відбутися вже 26 жовтня.

    Круліковський переконаний, що Тисменицька ОТГ буде спроможною і недотаційною. Зараз загальний бюджет міста та сіл, які до нього приєднуються, складає 15 млн. 975 тис. гривень. Згідно з розрахунками, після створення ОТГ він становитиме 43 млн. 400 тисяч. Наразі ж за півроку Тисмениця перевиконала бюджет лише на 600 тисяч.

    «Жителі Тисмениці хочуть бути окремою ОТГ. Це підтримує і Рада старійшин. Тому не бачу жодних проблем. Буде нова влада краща чи гірша – важко сказати. Залежить від того, що оберуть люди. Вибори в міській ОТГ відбуватимуться за партійною системою, тобто політичні сили висуватимуть своїх кандидатів», – пояснює Круліковський.

    Також він зауважує, що якщо вибори відбудуться вже у жовтні, то з січня громада матиме новий бюджет. А це означатиме, що можна думати про розвиток. Тому треба йти вперед, а не стояти на місці.

    «Зараз у нас немає навіть коштів на вуличне освітлення на наступний місяць. Зі створенням ОТГ ми зможемо писати гранти і залучати додаткові кошти. Місто треба розвивати, а приєднатися до Івано-Франківська ми завжди встигнемо», – переконаний депутат.

    Директор Центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк вважає, що Тисмениці не варто відходити від перспективного плану. Для того, щоб стати самостійною ОТГ, вона має всі можливості.

    «Ми маємо на близькій відстані два потужних майбутніх центри ОТГ: Івано-Франківськ і Тисменицю. Мабуть, ідея їх об’єднання і має сенс, але це питання трохи дальшої перспективи. Наприклад, коли буде об’єднання об’єднаних громад. Тобто десь через 30-40 років», – пояснює Панасюк.

    Однак він зазначає, що якщо Тисмениця таки захоче приєднатися до Івано-Франківська, то їй, звісно, підуть назустріч.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!