Рейс «Ухань – Середньовіччя»

  • Минулий тиждень знову розділив Україну. На тих, хто «за», і тих, хто «проти», а потім на тих, кому соромно, і тих, кому страх і паніка затьмарили здоровий глузд.

    Я не хочу (і не маю права) оцінювати дії тих, хто з остраху за здоров’я дітей молився на Тернопільщині до Богородиці, щоб вона «відігнала» літак з евакуйованими. Напевно, хтось вклав їм у голову, що люди на борту послані, аби привезти убивчий вірус на українську землю.

    Ані тих, хто блокував госпіталь у Винниках на Львівщині, звозячи та палячи шини. Ні тих, хто перекрив дорогу на Полтавщині та кидав камінням по вікнах автобуса, в якому їхали втомлені люди, які пережили епідемію коронавірусу в її епіцентрі і нарешті дісталися дому. Дому, де їх зустріли гірше, ніж прокажених.

    Палаючі шини і молебень під дощем

    Трохи нагадаю хроніку подій у зворотному напрямку. Евакуація українців з Китаю завершилася 20 лютого: спочатку громадян літаком доставили у Харків, а потім завезли до медичного центру Нацгвардії “Нові Санжари” в Полтавській області на карантин на 14 діб.

    Цілий цей день місцеві жителі блокували дороги, аби не дати розмістити евакуйованих. В хід пішла важка військова техніка, відбулися сутички між населенням та правоохоронцями.

    Вранці цього ж дня літак приземлився в аеропорту «Бориспіль» на дозаправку, після чого стало відомо, що він полетить до Харкова.

    За день до цього подібні акції відбулися у Львівській і Тернопільській областях – куди, як було повідомлено раніше, мали завезти евакуйованих. Люди блокували госпіталь, встановлювали блокпости на дорогах.

    Це при тому, що на літаку не було жодного хворого пасажира. Стан здоров’я людей перевіряли кілька разів – під час посадки у Китаї, під час проміжної посадки в Алмати, під час всього польоту, після посадки.

    45 громадян України та 27 іноземців кружляли над Україною, а люди під дощем співали молитви, бажаючи всім своїм християнським серцем, аби той літак десь розбився.

    Цей апогей зневаги християнських цінностей відбувся на в’їзді до санаторію «Медобори», неподалік від Тернополя. «З нами Бог, і ми відправляємо молебень, щоб Бозя допоміг від нас то все відвернути», – стривожено казали місцеві мешканці, закриваючись парасолями. У цей час літак лише тільки забирав пасажирів з Уханя.

    «Вони здорові, але мають пройти карантин і обсервацію протягом 14 днів. Евакуйовані житимуть у закритому медичному центрі Національної гвардії у Нових Санжарах. Він буде повністю ізольований та переведений на суворий режим бактеріологічної безпеки. Протягом двох тижнів це буде, напевне, найбільш охоронюваний об’єкт у країні», – звертався до громадян президент Зеленський.

    Лікарі МОЗ України підтвердили, що всі евакуйовані здорові, не мають жодних симптомів хвороби, але повинні пройти карантин і обсервацію.

    Вітаємо у Середньовіччі

    Але нашпигованому міфами натовпу – не до здорового глузду. Ці середньовічні протести збурили країну. «Нарешті «хворобу» нашого суспільства більше неможливо приховувати. За роки популізму всіх влад, деградації науки, освіти та просвіти, згодовування журналістами громадянам панічних настроїв та битв екстрасенсів, колективної безвідповідальності за неправильно прийняті рішення включно із недієздатною судовою і правоохоронною системами ми викохали суспільство кам’яного віку», – написав на своїй сторінці у Фейсбуці фізик і популяризатор науки Антон Сененко.

    «Суспільство, спільною ознакою якого є незнання елементарних речей, а базовою поведінкою – сподіватися лише на себе, бо більше нема на кого.
    І якщо Майдан (от треба ж було, щоб так збіглися дати) був тріумфом громадянського суспільства, то нині шальки терезів перехилилися в зовсім інший бік.

    Можливо, вже завтра медіа почнуть прибирати зі своїх сторінок астрологічні прогнози та народні прикмети, з телебачення в небуття підуть екстрасенси та ворожки, всі без винятку у владній вертикалі, хто намагався піаритись на темі коронавірусу, як Тимошенко на «Таміфлю», подадуть у відставку та попросять вибачення, платники податків і держава тягло розпочнуть створювати систему просвіти на радіо і телебаченні, студентів припинять водити під час пар на молебні, за антивакцинаторство притягатимуть до відповідальності, гомеопатію називатимуть звичайним шахрайством, категорично заборонять рекламу будь-яких лікарських препаратів будь-де, а кіберщосьтамвСБУ почне врешті системно протидіяти російським тролям, що розколюють українське суспільство.

    Марю? Так. Наші люди продовжуватимуть пхати заглушки з намальованими іконками замість ременів безпеки, ходитимуть до бабок, купуватимуть лайно в аптеках, бо «по телевізору сказали», діставати довідки про щеплення від кору або толерувати присутність такого явища у їхніх дитсадках і школах… Залякані, дикі, неосвічені, хоча у декого по два дипломи про вищу освіту в гуманітарно-технічному університеті…», – написав він. Додати нема чого.

    А соціальний психолог Олег Покальчук назвав те, що відбулося, «зоологічною реакцією».

    «Щодо історичного виміру, можу пригадати абсолютно ідентичну поведінку людей, яка торкалась Чорнобиля і переселенців з Київщини. Тоді були подібні зоологічні реакції. Друга хвиля, яка відбувалась приблизно у той самий час, торкалась СНІДу. Тоді з’явилась інформація про цю хворобу, і ставлення до хворих на СНІД людей було приблизно таке саме», – розповів він в інтерв’ю ZAXID.NET.

    За його словами, генеза цієї поведінки розкладається на кілька параметрів: перше – це абсолютно зоологічне, інстинктивне бажання видового захисту, друга складова – це невігластво, третя складова – постмайданний синдром, при якому уявлення про те, що методами вуличних протестів можна вирішити якісь питання, які не належать до компетенції цих людей. Тобто можна запалити шини, і це чарівним чином якось вирішить їхню проблему.


    «Що цікаво, регіон дуже побожний, всі ходять до церкви, всі церкви переповнені, всі абсолютно щиро на момент перебування у церкві є вірянами і достеменно знають обряд. Це гідне поваги. Але як тільки справа стосується християнської поведінки, то їхню побожність як рукою знімає. Оце, власне, і є глибина українського патріотизму, а у соціальному вимірі так виявляється людяність.

    А в основі цього лежить виховання, звичайно. Невіглас не є поганою або дурною людиною. Невіглас є глибоко неосвіченою людиною або людиною, яка замість освіти має в голові якісь забобони, ритуали і казна-що, це їй заміняє знання. У нас, на жаль, вже друге або третє покоління народжується з абсолютно зруйнованою системою знань. І тут я бачу дуже печальну перспективу щодо людяної поведінки, щодо взаємин один з одним.

    Цікаво було б подивитись на реакцію цих людей, якби туди мали привезти їхніх близьких родичів. І цікаво було б подивитись на поведінку їхніх сусідів. Бо у нас, як правило, патріотизм закінчується за межею нашого тину», – каже Олег Покальчук.

    Тим часом мама однієї з українок, яка була серед евакуйованих, розповіла ВВС, що дівчині надходили погрози. «Їй писали: щоб ви здохли, щоб не їхали сюди», – обурюється Світлана.

    Поки літак робив дозаправку у Києві, донька подзвонила мамі і розповіла про ситуацію на борту.
    «Вони трохи переживали, бо до кінця не знали, куди їх везуть і де вони приземляться, – розповіла жінка. – Люди просто нелюди, ну як так можна? Вони таке говорять, бо це не стосується їхніх дітей. Перед посадкою на борт їх сто разів перевірили. Якби були якісь симптоми, їх би не пустили на борт. Я боюсь, що їх можуть не пустити, переживаю. Скільки у нас людей з відкритою формою туберкульозу? Скільки у нас людей хворіють і помирають від грипу? У мене не те що злість, а велика образа на людей. Ну як так? Говорив хтось там, щоб в Чорнобиль їх повезли. Хіба це люди?»

    Епідемія дурості

    «Ті, хто вважає, що людей не треба повертати, повинні розуміти ось що: карантин – це режимно-обмежувальний захід у системі протиепідемічного захисту населення, що передбачає повну ізоляцію контактних осіб, що забезпечується озброєною охороною… У сучасному світі кожен з нас в будь-який час може опинитися в подібній ситуації. Запам’ятайте: ми перебуваємо на порозі серйозних глобальних викликів. І особисто мені не хотілося б бути покинутою нашою державою, – відреагувала на ситуацію Ольга Голубовська, інфекціоніст, професор, заслужений лікар України, завідувач кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.

    Ті, хто боїться завезення в країну вірусу, повинні знати, що досить чітко відпрацьовані заходи щодо ізоляції прибулих наших співвітчизників і санітарного захисту території.

    Також набагато більшу небезпеку зараз для нас становить епідемія дурості, яка включає нагнітання пристрастей, вигадування всяких небилиць, риття окопів і паління шин, щоб не допустити своїх здорових співвітчизників на обсервацію.

    Не хвилюйтеся, не грайтеся в політику, не впадайте в паніку, зберігайте спокій і здоровий глузд, друзі. І допомагайте нам своєю підтримкою виправити ті системні помилки, які були зроблені раніше. Бо ми з вами в одному човні. І все буде добре».

    Що ж це за вірус

    Раніше не відомий вид коронавірусів 2019-nCoV науковці ставлять в один ряд із SARS-CoV і MERS-CoV – винуватцями атипової пневмонії (Китай, 2002) і важкого гострого респіраторного синдрому (Близький Схід, 2013).

    Загалом, віруси існують із моменту появи перших живих клітин на Землі. Коронавіруси постійно циркулюють у популяціях птахів, ссавців. Деякі з тварин є носіями інфекції, але не хворіють.

    Зазвичай коронавіруси тварин не провокують у людей серйозних патологій і, що найголовніше, не передаються від людини до людини. Та SARS-CoV, MERS-CoV та 2019-nCoV у цьому особливі. Ними люди заразилися при тісному контакті з тваринами. Є кілька версій, серед яких – зараження від верблюдів, кажанів чи змій. Вочевидь, організм людини виявився чутливим до цього мутованого вірусу – і той подолав міжвидовий бар’єр, набув здатності розмножуватися у людському організмі і передаватися між людьми. У випадку із 2019-nCoV – уперше так масово.

    До слова, славнозвісна «іспанка» (пандемічний грип 1918-1919 років) була мутованим варіантом пташиного грипу. Щось подібне було і з вірусом Ебола. Та й ВІЛ спочатку циркулював лише у популяції мавп (це був мавпячий вірус імунодефіциту, який на певному етапі передався людині).

    Але є і хороші новини. Більшість інфікованих людей переносять захворювання, а діти майже не хворіють.

    Коронавірус COVID-19 викликає важке захворювання приблизно в кожного п’ятого інфікованого. Про це повідомив директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейєсус.

    Тобто COVID-19 не такий смертоносний, як інші коронавіруси, наприклад, SARS і MERS. Смертність від нового коронавірусу становить близько 2%, тоді як SARS забирав життя фактично кожного десятого інфікованого. У 2002 році він практично безперешкодно поширився на 37 країн, SARS інфікував близько 8000 людей і вбив понад 750 осіб.

    Щодо нового вірусу, найбільший ризик померти мають старші люди. Чоловіки частіше помирають (2,8%), ніж жінки (1,7%). У групі ризику – люди, які мають хронічні захворювання (серцево-судинні, діабет, захворювання органів дихання). Тим часом діти набагато легше переносять коронавірус, ніж дорослі. Вчені поки що не можуть пояснити, чому так відбувається.

    Станом на 23 лютого у світі зафіксовано 77 917 випадків зараження коронавірусом, з них 21 233 особи вилікувалися і 2361 особа померла.

    Між тим, днями виявлено повторне захворювання на коронавірус у тих, хто видужав. Наразі невідомо, йдеться про рецидив захворювання чи про повторне зараження. У Китаї медики виявили повторну появу коронавірусу у пацієнтів, які раніше були вилікувані і виписані з лікарень. Також були випадки, коли у пацієнтів, які після лікування були виписані з негативними результатами тесту на коронавірус, згодом тест знову показував позитивний результат.

    У зв’язку з цим китайські медики радять: всіх пацієнтів необхідно після виписки поміщати на додатковий карантин ще на 14 днів.

    А в Італії у суботу, 22 лютого, було зафіксовано дві смерті від коронавірусу. Жертвами Covid-19 стали 78-річний чоловік та 76-річна жінка.

    Померлий чоловік вважається першим громадянином країни Євросоюзу, який став жертвою цього захворювання. Міністр охорони здоров’я Італії Роберто Сперанца повідомив, що чоловік 10 днів перебував на лікуванні в одній із лікарень. В цілому в Італії зафіксовано понад 30 випадків зараження коронавірусом.

    По той бік барикад

    На захист людей, які палили шини і били вікна в автобусах, можу сказати таке.

    По-перше, кожна акція повинна мати свого ідейного натхненника. І вони були. Хто і навіщо – це завдання для відповідних служб. Серед натовпу впізнали окремих людей, які точно не були місцевими мешканцями і встигли «засвітися» на кількох інших мітингах у різний час. Хто диригент, нехай дізнається поліція.

  • По-друге, якщо відкинути емоції і особисте несхвалення, ці люди мали право висловлювати свою незгоду. Бо епідемія коронавірусу почалася ще до Нового року, інші країни вже давно евакуювали своїх громадян, а Україна чомусь не спромоглася підготувати місце для належного прийому евакуйованих. До останнього моменту медзаклади вибирали так, ніби кидали монету – «орел» чи «решка».

    Нагадаю: Китай за короткий час встиг побудувати для хворих на коронавірус цілу лікарню із сучасним обладнанням. Україна не спромоглася організувати ні відповідної кількості боксів, ні якогось тимчасового, але добре обладнаного медичного «табору».

    І тому хворих у тих самих Винниках вивозили пачками, аби звільнити місце для можливих пацієнтів з Уханя. Евакуйовували величезний 9-поверховий медзаклад – людей, які недавно перенесли операцію, та тих, хто так її й не дочекався. Погодьтеся, це неправильно.

    У соцмережах поширилося відео, як після того, коли персоналу винниківського госпіталю оголосили, що хворих везуть не до них, вони почали співати гімн. Багато хто їх присоромив – мовляв, ви ж лікарі. Так, лікарі. Але не інфекціоністи, без належної підготовки, без належного захисту, без тест-систем і медикаментів.

    Як це робили у світі

    У Сполучених Штатах та Канаді тих, кого вивезли з Уханя, розмістили на військових базах. Канада відправила своїх громадян на базу Трентон в Онтаріо. Всі живуть у окремій будівлі готельного типу, до якої доступ мають лише лікарі, які проводять перевірки кожного дня. Наразі в Канаді восьмеро хворих на коронавірус, але жоден не потребує госпіталізації.

    Сполучені Штати розмістили першу хвилю евакуйованих на базі військово-повітряних сил “Марч” у штаті Каліфорнія. 195 людей були на карантині до 11 лютого. Розповідають, що у них були майстер-класи, а діти мали шкільні заняття. Температуру перевіряли двічі на день. Усіх евакуйованих просять негайно повідомляти, якщо їм стане гірше.

    На іншій базі, Сан-Антоніо-Лакленд, таки був зафіксований випадок вірусу серед тих, хто прилетів з Уханя. Наразі стан людини стабільний та симптоми легкі. Канада ще має евакуювати громадян із зараженого корабля “Diamond Princess”. США вже це зробили.

    Австралія евакуйованих з Китаю громадян відправила на віддалений острів Різдва, розташований за 1500 км від материка. Загалом були вивезені 300 осіб. Перша партія тих, кого привезли на карантин, вже покинула острів. Другим місцем для карантину стало село біля міста Дарвін, яке було покинуте будівельниками. Австралія ще має забрати понад 200 своїх громадян та новозеландців з лайнера “Diamond Princess”, де відбувся спалах коронавірусу. Їх теж повинні відправити на карантин.

    Велика Британія розмістила своїх евакуйованих на військовій базі “Бріз Нортон”, а після цього – у госпіталі.

    Німеччина також забрала своїх громадян. Ні британці, ні німці жодних ознак вірусу не показали. ​Ще один літак забрав громадян ЄС та Британії і доправив їх до французького міста Марсель.

    Єдиною країною, яка відмовилась евакуювати своїх громадян, став Пакистан, хоча лише в Ухані налічується 800 пакистанців.

    А що на «передовій»: Нові Санжари

    Всього в обсервації перебуває 103 особи: 45 українців, 27 іноземців, 17 членів екіпажу, 3 медики, 1 працівник МВС, 1 журналіст, 8 водіїв ДСНС та міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька, яка вирішила приєднатися до людей в обсервації.

    Лікарями було здійснено забір зразків біологічного матеріалу для проведення вірусологічного дослідження на наявність збудника коронавірусної інфекції COVID-19.

    Один з евакуйованих, Олександр Махов, веде своєрідний щоденник з медзакладу.

    «Обсервація. День перший. Я живу у будівлі разом з пасажирами літака та медиками. Виходити назовні заборонено. Всередині пересуваємось вільно.

    Годують тричі на день. Приносять їжу люди у захисних костюмах, респіраторах, окулярах.

    Двічі на день оглядають медики. Стан всіх задовільний. Немає нарікань.

    Гаряча вода цілодобово. Питна вода є.

    Пасажири живуть в кімнатах по одному, двох, трьох. Телевізор, холодильник. В кожній кімнаті є балкон – можна дихати повітрям.

    Не 5-зірковий готель, але жити можна.

    Три дитини тут.

    Одна українська родина – мама, тато, син 8 років. Разом живуть.

    Ще дві дитини (3 та 5 років) у двокімнатному номері разом з мамою. Громадяни Аргентини.

    Нам МОЖНА передавати ззовні продукти чи речі через КПП. Нам все це принесуть.

    Всі втомлені від уваги та зайвого нагнітання ситуації».

    До евакуйованих вже приїжджали переселенці з Донецька. Привезли «передачку». «Нас звинуватили, що війна почалася через нас. Цих людей звинуватять, що вірус прийшов через них», – розвантажили машину і поїхали.

    Міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька, яка на знак солідарності з евакуйованими залишилася у Санжарах, також звернулася до українців після того, як її звинуватили у тому, що з карантинного об’єкта вона поїхала до Києва «розносити заразу».

    «Я прибула у селище Нові Санжари у четвер, 20 лютого, ввечері, разом з прем’єр-міністром. Ніч і першу половину наступного дня я провела в Полтавській області, перевіряючи готовність медзакладів до будь-якого розвитку подій. Лише після цього вдень у п’ятницю, 21 лютого, я зайшла на територію санаторію «Нові Санжари», де зараз перебуваю і звідки зможу вийти лише разом зі всіма.

    Будь ласка, не розповсюджуйте фейки та не сійте паніку. Інформаційна гігієна є не менш важливою, ніж санітарна», – написала вона у Фейсбуці.

    Днями санаторій «Нові Санжари» відвідав секретар РНБО Олексій Данилов.

    Трохи від себе

    Напруження у суспільстві зашкалює. Ще коли літак кружляв над Україною, українці на землі звинувачували одне одного. Найпоширенішими словами стали «сором» і «ганьба». Та ми забуваємо, що кожен має право на свою думку. Інша річ, що, висловлюючи її, не слід забувати про здоровий глузд.

    Насправді, ці протести виглядають дико. Люди раптом згадали про своє здоров’я і здоров’я дітей. У країні, де через відсутність щеплень діти помирають від кору. У країні, яка посідає перше місце в Європі за поширенням туберкульозу і СНІДУ. У країні, мешканці якої масово палять, вживають «палений» алкоголь, їдять заражену ботулізмом рибу.

    У країні, де пацієнт з онкологічною хворобою потрапляє до лікарів на останній стадії, бо кілька років лікувався примочками. Де люди не знають ні свій рівень цукру у крові, ні свій артеріальний тиск. Де чомусь соромно одягати маску, коли ти кашляєш. Де у лікарні помирає дитина, бо у мами не було 5 мільйонів гривень на встановлення механічного серця.

    Перед тим, як кидати каміння, молитися або проклинати, запитайте себе – а ви коли востаннє були у лікаря на профілактичному медогляді? Не коронавірус вбиває більшість українців, а гіпертонія, діабет та рак.

    А ще будьте критичними і розсудливими, коли вас закликають до масових акцій. Пам’ятайте, що натовпом дуже легко керувати. А ви втрачаєте у натовпі себе. Саме у натовпі відбувається знеособлення, а нами керують відчуття вседозволеності. У натовпі послаблюється особистий контроль, нівелюються моральні цінності. А ще – знімається провина за всі дії. Бо у натовпі неможливо відстежити, хто саме кинув камінь – це зробив кожен із нас, а провину поклав на сусіда. Саме натовп скоює найжахливіші речі, затоптуючи до смерті своїх же членів.

    Не будьте невігласами. Читайте, запитуйте лікарів, дізнавайтеся більше про коронавірус. Його летальність менша, ніж у інших вірусів. І не панікуйте. Найкращі вчені і медики зараз об’єдналися, щоб вивчити його і знайти спосіб зупинити.

    Для роздумів – карта поширення коронавірусу світом станом на сьогодні.

    Поважайте себе та інших. Залишайтеся гідними у найгірших ситуаціях. І пам’ятайте: у Китаї на момент початку епідемії міг бути будь-хто з нас. Або в іншій точці світу, де раптом сталася епідемія. І саме на вас можуть посипатися прокльони або впасти кинутий камінь. Ми усі пливемо в одному човні. Давайте його не розхитувати.

    Марина ФРОСТ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!