Репетиторство під забороною

  • Міністерка освіти Лілія Гриневич нещодавно заявила: учитель не може проводити зі своїм учнем платні індивідуальні уроки через конфлікт інтересів.

    «Іноді вчитель на уроці не працює, як належить, аби діти приходили до нього на індивідуальні платні заняття. Це ганебне явище!» – зауважила Гриневич і додала, що в Міносвіти підготували листи про те, що така практика є порушенням, та розіслали їх до навчальних закладів. Попри таку заборону, чимало вчителів не втрачають можливості додатково займатися з учнями за гроші.

    Зазвичай репетиторів шукають з різних причин: комусь необхідно підтягнути шкільні предмети, але найчастіше до їхніх послуг вдаються майбутні абітурієнти, аби підготуватися до ЗНО та вступити в омріяний вищий навчальний заклад. За словами організатора Клубу репетиторів Олександра Руденка, найбільш затребуваними є вчителі іноземних мов, гуманітарних наук, математики та інформатики.

    Син франківчанки Роксолани Бойчук цього року закінчив 11 клас. Перед вступом до вишу  хлопець займався із репетиторами з української мови та літератури, математики та історії України. Мама каже, що сину на уроках було нецікаво, тому й мусів займатися додатково. Шукали викладачів у соціальних мережах.

    Юрко, син франківчанки Нати Команіцької, щойно закінчив 10 клас, але вже готується до ЗНО, тому також займається із репетитором із англійської мови. В 11 класі ходитиме до репетиторів із математики і української мови та літератури, щоб скласти тести з високими балами та вступити на “бюджет”, вчитися на програміста. Тих, хто відвідує репетиторів, за словами Юркової мами, у класі учня досить багато.

    Знайшли викладача через знайомих. «Хотілося би, щоб не було репетиторства, а діти отримували необхідні знання у школі, але, щоб скласти тести на високі результати, потрібно займатися додатково», – додала Ната.

    Голова громадської організації «Мами Прикарпаття» Мар’яна Вершиніна каже, що не раз чула від батьків, що ті вимушені звертатися до репетитора, щоб той допоміг підтягнути один із предметів, пояснив тему, але це стосується частіше старшокласників, у початкових класах батьки самі ще можуть підказати та роз’яснити все.

    Директор департаменту освіти та науки Івано-Франківська Ігор Максимчук каже, що ще не зустрічав педагогів, які б необ’єктивно оцінювали учнів чи не в повному обсязі подавали на уроці матеріал. Він глибоко переконаний, що кожен вчитель, який працює у системі освіти Івано-Франківська, особливо у випускних класах, із великою відповідальністю ставиться до викладання свого предмета.

    Репетиторство у школі, згідно із чинним законом, за словами Ігоря Максимчука, заборонене, а приватно – на репетиторство є попит, оскільки батьки хочуть, щоб з їхньою дитиною додатково попрацювали: «Для мене як очільника департаменту головне, щоб вчителі давали той обсяг знань учням, який вимагають програми», – сказав він.

    Лілія Гриневич, міністерка освіти і науки, виступає проти вимушеного репетиторства – коли дитина не отримуватиме від вчителя достатньої підготовки під час навчального процесу у школі, а потім педагог заявить: з вашою дитиною необхідно додатково позайматися за гроші. «Це не повсюдна ситуація, але вона має місце», – сказала міністерка.

    Водночас Гриневич наголосила, що репетиторство як явище ніхто не збирається скасовувати. За її словами, зробити це неможливо, оскільки репетиторство – це можливість індивідуально працювати на потреби дитини.

    На питання, чому виникає потреба у репетиторстві і чи відповідає шкільна програма ЗНО, міністерка зауважила, що на це впливає кілька факторів: те, як вчитель працює у класі, тобто як він може організувати роботу із різними групами дітей, та власне зміст навчальної програми – якщо вона перевантажена фактами, то дітям, які готуються до ЗНО, потрібно ці знання правильно систематизувати, а не всі вчителі це вміють зробити.

    Тим, хто вважає, що вчитель не дає належних знань на уроках, міністерка радить поговорити з адміністрацією школи. Якщо ж там не звертають на це уваги, то з керівними органами управління освітою.

    Варто зазначити, що репетитори непогано заробляють. Скажімо, мамі десятикласника  Наті Команіцькій довелося викласти за їхні послуги приблизно 2800 гривень, а Роксолані Бойчук – 2700 гривень за місяць.

    У Головному управлінні державної фіскальної служби в Івано-Франківській області наголошують: громадяни, які надають послуги репетиторства та при цьому не є фізичними особами-підприємцями, зобов’язані включити суму заробітку до загального річного оподаткування доходу та сплатити податок (збір) із таких доходів.

    «Під поняттям «репетиторство» мається на увазі: підготовка дітей до школи, вступу до навчальних закладів, незалежного тестування, навчання з будь-яких предметів, написання рефератів, виконання контрольних, курсових та дипломних робіт тощо. Податкову декларацію про майновий стан і доходи таким репетиторам слід подати до 1 травня року, що настає за звітним», – зазначають у фіскальній службі.

    На тих репетиторів, які не оподатковують свої доходи, можуть накласти штраф у розмірі від трьох до восьми неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

    Марія ГРИЦКІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!