“Революція на граніті” та всесвітній день повітряної кульки: 2 жовтня в історії

  • У другий день жовтня в усьому світі відзначається Міжнародний день ненасильства, на честь дня народження Махатми Ганді творця філософії ненасильства.

    Також у цей день святкують День уролога, всесвітній день повітряної кульки, фермерських тварин та день тверезості й боротьби з алкоголізмом. (Неофіційно відзначають з 2008 року).

    Відомі події усіх країн світу за 2 жовтня:

    У 1608 році Ганс Ліпперсхей представив голландському уряду свій винахід – прототип сучасного дзеркального телескопа.

    1836 року англійський дослідник Чарльз Дарвін повернувся з навколосвітньої подорожі, що тривала неповних п’ять років на кораблі “Бігль”.

    У 1870 за результатами референдуму, проведеного серед мешканців Риму, місто стало столицею об’єднаної Італії.

    1920 рік – побачила світ відома фраза Леніна “Вчитися, вчитися і ще раз вчитися”.

    Відкрився III з’їзд російського Робітничо-селянського союзу молоді. Цього дня на форумі з промовою “Завдання спілок молоді” виступив Володимир Ленін, який закликав молодь “вчитися, вчитися і ще раз вчитися», адже “комуністом стати можна лише тоді, коли збагатити свою пам’ять знанням всіх тих багатств, які виробило людство”.

    У 1972 році в СРСР біля Сочі розбився літак Іл-18, загинуло 105 осіб.

    У 1990 – у Гуаньгу (Китай) на злітно-посадковій смузі в „Боїнг-757” компанії “Південнокитайські авіалінії” врізався захоплений терористами „Боїнг-737” компанії “Сямень ейрлайнз”; на обох бортах після вибухів загинуло принаймні 132 особи.

    Цього ж року розпочалася “революція на граніті”.

    У Києві на площі Жовтневої революції майже півтори сотні студентів із різних областей (переважно з Києва, Львова та Дніпропетровської області) розбили намети й невдовзі оголосили голодування з вимогами перевиборів Верховної Ради на багатопартійній основі, відставки комуніста Віталія Масола з посади голови Ради міністрів, непідписання Україною Союзного договору, проходження військової служби тільки в Україні.

    1999 року у місті Інгулець під Кривим Рогом (Дніпропетровська область) двома вибухами поранена кандидатка в президенти України, лідерка Прогресивної соціалістичної партії Наталя Вітренко; ще одній жінці відірвало ногу.

  • В організації теракту буде обвинувачено члена Соцпартії Сергія Іванченка. За однією з версій, вибух організувала адміністрація президента Кучми, аби перед виборами звинуватити в тероризмі кандидата від СПУ Олександра Мороза.

    Народилися:

    1869 року – Махатма Ганді, індійський громадський та держаний діяч, один із керівників та ідеолог національно-визвольного руху Індії, творець сатьяграха – філософії ненасильства, “батько нації”.

    У 1871 – Корделл Халл, американський державний діяч, відомий як “батько Організації Об’єднаних Націй”, лауреат Нобелівської премії миру 1945 року.

    1906 року народився Іван Багряний (Лозов’яга, Лозов’ягін), український письменник, поет, публіцист, політичний діяч (романи “Сад Гетсиманський”, “Тигролови”, повість “Огненне коло”).

    У 1973 народився Андрій Данилко, український артист естради, відомий в образі Вєрки Сердючки, народний артист України. Посів друге місце на пісенному конкурсі “Єробачення-2007”

    1975 – Валентина Шевченко, українська лижниця, лідер збірної України.

    Бронзова призерка чемпіонату світу 2009 року в гонці на 30 км. Володарка Малого кубка світу з лижних гонок за 2004 р., заслужений майстер спорту.

    За матеріалами ТСН.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!