Рівень тривоги – помаранчевий

  • Фінішну пряму місцевих виборів Київ та більшість обласних центрів проведуть у помаранчевій зоні карантинних обмежень. Є підстави вважати, що це серйозно вплине на результати місцевих виборів.

    Хоча минулого тижня спочатку прем’єр-міністр Денис Шмигаль проводив нараду з головами ОДА щодо протидії коронавірусу, потім це ж питання обговорювали на Банковій, мільйони українців не отримали чіткої відповіді про стратегію протидії поширенню COVID-19. Рішення ухвалюються «під омофором Зеленського» та за принципом «Хапай мішки –  вокзал рушає». Тривожні повідомлення надходять з різних точок країни, і разом з інформацією про використання половини спеціального фонду для боротьби з коронавірусом на будівництво шляхів вони лише додають відчуття сюрреалізму. В інформаційному просторі протягом півроку не було жодного повідомлення про модернізацію лікарні (очевидно, це непросто в умовах пандемії), натомість зараз цілком серйозно говорять про перспективи розгортання мобільних шпиталів. Повторення іспанського чи італійського сценаріїв протидії коронавірусу порушить просте питання: як і на що витратила влада час, подарований жорсткими карантинними обмеженнями, запровадженими у березні цього року?

    Наразі ситуація невтішна. Практично щоденні рекорди з кількості хворих на коронавірус – не єдина проблема, куди страшніше, що десятки людей щодня гинуть від COVID-19 та хвороб, для яких він став каталізатором. Масові смерті громадян – серйозний виклик для держави, яка вважає себе демократичною. Можна багато дискутувати, чому держава вирішила закупити апарати ШВЛ лише восени, проте дефіцит лікарняних ліжок, медичного кисню, часом брак медичного персоналу виглядають системними проблемами. Які, до речі, намагалися вирішити шляхом вилучення коштів з місцевих бюджетів, що і без того несуть на собі тягар протидії коронавірусу в багатьох регіонах України.

    Скасовувати місцеві вибори у цій ситуації означає закрити клапан для виходу незадоволення багатьох громадян ситуацією в країні. Переносити дату їх проведення шляхом запровадження надзвичайного стану – авантюра, для якої Володимиру Зеленському потрібен був би минулорічний рівень популярності, а не нинішній рейтинг, пригнічений низкою політичних помилок. Та й готовності брати на себе додаткову політичну відповідальність глава держави не демонструє, обмежуючись вояжами країною. Слабкість позицій президента відчувають не лише його опоненти, але і вчорашні соратники, які готуються диктувати власні вимоги з позицій сили.

    Окремої уваги заслуговує Віктор Медведчук, який побував в гостях у свого кремлівського кума. Візит до Путіна мав неприховано передвиборчий характер, адже один із лідерів «ОПЗЖ» не лише розповідав про власне щеплення російською вакциною Sputnik V, але й натякав на спроможність вивести з-під санкцій РФ низку українських підприємств. Нескладно здогадатися, що ці тези будуть гучно транслювати у південних та східних областях України, де реваншисти почувають себе все більш впевнено.

  • До речі, бадьорі повідомлення окремих соціологів про 80-відсоткову явку на місцевих виборах погано корелюють не лише з політичними реаліями, але і з настроями суспільства. Галопуюча крива зростання захворюваності на коронавірус змусить залишитися вдома багатьох виборців. І агреговані рейтинги політичних партій, які мають відтіснити на другий план місцеві політичні проєкти, що рясно виросли цього літа, навряд чи допоможуть.

    Сьогодні у  насиченому політичною агітацією інформаційному просторі відверто бракує роз’яснень про особливості голосування 25 жовтня. Нагадаю, що у масштабах країни вибори за відкритими партійними списками пройдуть вперше. Партійні бонзи, незалежно від політичних переконань, від цієї системи не в захваті. Проте нинішня проблема полягає в іншому: підсумки голосування підбиватимуть довше, ніж зазвичай, і вони – через велику кількість визнаних недійсними бюлетенів – можуть не відповідати результатам екзитполів. Незадоволення результатами виборів з підозрою у їх фальсифікації – небезпечний каталізатор розвитку подій, Україна справді перебуває у помаранчевій зоні суспільно-політичної турбулентності, проте це погано розуміють представники влади.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!