Родинам військових дозволили безоплатно зберігати та використовувати репродуктивні клітини в кріобанках

  • Верховна Рада ухвалила законодавчі зміни, які дозволяють зберігати та використовувати для народження дітей репродуктивні клітини загиблих військовослужбовців.

    Про це у своєму телеграм-каналі написав голова комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації Михайло Радуцький.

    Він зазначив, що Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 10448 (щодо збереження генофонду українського народу) в цілому, а законопроєкт № 10450 (про внесення змін до Цивільного кодексу) – в першому читанні. Ці два документи дозволяють родинам героїв, які загинули на війні, скористатися цією процедурою.

    «Найголовніші зміни у законопроєкті № 10448 наступні. Захисник чи захисниця, чиї репродуктивні клітини зберігаються у кріобанках, мають визначити у заповіті відповідальну особу на випадок смерті. У разі загибелі захисника чи захисниці репродуктивні клітини коштом держави зберігаються протягом трьох років. Після закінчення цього терміну подальше зберігання може бути продовжене коштом іншої особи, яка вказана у заповіті», – зазначив Радуцький.

    Законопроєкт № 10450 потрібен для встановлення основних аспектів розпорядження клітинами та врегулювання питань батьківства. Для цього депутати внесли відповідні зміни у статтю 281 Цивільного кодексу.

    Нагадаємо, у березні 2023 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт № 8011. Він дає можливість на державному рівні закріпити право на забір і подальше використання статевих клітин українськими військовими, якщо ті через поранення, травму або контузію втратили репродуктивну функцію. А в листопаді закон був прийнятий. Перед новим роком його підписав президент Володимир Зеленський.

    Але автори закону завчасно домовилися, що питання народження дитини після загибелі захисника буде регулюватися окремими законопроєктами.

    У січні цього року в Україні виник скандал навколо ухваленого закону, згідно з яким після смерті військового, його репродуктивний матеріал, що зберігається в клініках, призначений до утилізації з березня.

    Як повідомила ресторатор Олеся Остафієва, відмову пояснюють тим, що держава не хоче надавати пільги дітям загиблих військовослужбовців. За даними Остафієвої, автором поправки щодо утилізації сперми загиблих, внесеної до закону, є голова комітету Верховної Ради з охорони здоров’я Михайло Радуцький.

    Він вже відреагував на скандал заявивши, що така ситуація неправильна та несправедлива.

    «Сьогодні у соцмережах та ЗМІ поширились повідомлення про те, що жінкам заборонили використовувати для запліднення заморожений біоматеріал їхніх загиблих чоловіків. А це стосується зокрема дружин українських загиблих воїнів – наших Героїв. Ми вважаємо таку ситуацію неправильною і несправедливою стосовно наших Героїв і памʼяті про них», – написав у телеграм-каналі Радуцький.

    Також до пояснень ситуації приєдналось і Міністерство охорони здоров’я (МОЗ). Там підкреслили, що «кріобанки НЕ будуть утилізувати заморожений біоматеріал загиблих військових».

    До теми: Власників спортивних об’єктів Івано-Франківська просять виділили години для реабілітації військових

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!