Розшифровуємо загальний аналіз крові

  •  

    Кров дає приблизно 60-80% інформації про стан організму. Суттєве збільшення і зменшення кількості тих чи інших її компонентів може свідчити про різні зміни. Однак варто розуміти, що інтерпретуючи власний аналіз крові, не треба самостійно призначати лікування. Це може зробити тільки лікар.

     

    Гемоглобін – кров’яний пігмент еритроцитів, що переносить кисень із легень до органів і тканин організму. Норма: для жінок – 120-140; для чоловіків – 130-160. Підвищення гемоглобіну свідчить про надмірне фізичне навантаження, зневоднення або згущення крові. Зниження вказує на анемію.

    Еритроцити – червоні тільця, що утворюються в кістковому мозку і виконують функцію кров’яного дихання. Норма: для жінок – 3,7-4,7; для чоловіків – 5-6. Якщо рівень еритроцитів нижчий від норми, організм отримує недостатню кількість кисню. Кількість еритроцитів знижується при анемії, нестачі вітаміну В12 в організмі, кровотечі. А підвищується рівень еритроцитів при зневодненні, виникає високий ризик тромбозу.

    Тромбоцити – невеликі пластинки крові, які беруть участь в утворенні тромбу і перешкоджають втраті крові при пошкодженнях судин, відповідають за згортання крові. Норма: 180-320. Підвищення рівня тромбоцитів буває при деяких захворюваннях крові, травмах, після операцій. Зниження відбувається у результаті порушення роботи кісткового мозку, отруєння хімічними речовинами, при інфекційних захворюваннях. Вагітність і менструація також сприяють зниженню рівня тромбоцитів у крові.

    Лейкоцити – елементи, які захищають організм від бактерій, вірусів та паразитів. Норма: 4-9. Високий рівень лейкоцитів свідчить про наявність бактеріальної інфекції, запалення, алергії. Зниження числа лейкоцитів трапляється при прийомі деяких ліків, захворюваннях крові, певних недугах кісткового мозку.

    Лімфоцити – різновид лейкоцитів, варти імунітету, знищують чужорідні тіла, а також змінені власні клітини, виділяють у кров антитіла (імуноглобуліни). Норма: 18-40.

    Збільшення кількості лімфоцитів спостерігається при деяких інфекційних захворюваннях (краснуха, грип, токсоплазмоз, інфекційний мононуклеоз, вірусний гепатит та ін.), а також при недугах крові. Зменшення числа лімфоцитів трапляється при важких хронічних захворюваннях, СНІДі, нирковій недостатності, прийомі деяких ліків, що пригнічують імунітет (наприклад, кортикостероїди).

  • Моноцити – різновид лейкоцитів, які остаточно знищують чужорідні клітини і білки, вогнища запалення, зруйновані тканини. Найважливіші клітини імунної системи, які першими зустрічають антиген і представляють його лімфоцитам для розвитку повноцінної імунної відповіді. Норма: 2-11. Підвищується кількість моноцитів при вірусних, грибкових інфекціях, інфекціях, спричинених паразитами, при туберкульозі, сифілісі, лейкозі, саркоїдозі, ревматоїдному артриті, системному червоному вовчаку. Знижується кількість моноцитів при хворобах кісткового мозку.

    Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) показує баланс білка у плазмі крові. Норма: 2-15. Підвищена ШОЕ вказує на можливе запалення в організмі, анемію, а також може бути під час вагітності. Сповільнення ШОЕ зустрічається нечасто і, як правило, спостерігається при наявності серцево-судинних захворювань. Також може свідчити про підвищений вміст еритроцитів у крові. Зміна цього показника не є яскравою ознакою якого-небудь захворювання, але його збільшення вказує на наявність патологічного процесу, у період розвитку якого спостерігається повільне прискорення ШОЕ. Повернення нормального показника відбувається так само повільно після одужання.

    Колірний показник відображає відносний вміст гемоглобіну в еритроцитах. Використовується для діагностики анемій. Норма: 0,85-1,15. Збільшення КП буває при недостатності вітаміну В12 в організмі або фолієвої кислоти, поліпозі шлунка. Зменшення КП може свідчити про залізодефіцитну анемію, анемію, викликану свинцевою інтоксикацією, наявність захворювання з порушенням синтезу гемоглобіну.

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!