Рукотворне диво коломийських лісівників

  • На фотографіях піввікової давнини – скелясті кручі Дністра, що на Городенківській і  Тлумацькій землі Прикарпаття. На стрімких високих берегах – чагарники і поодинокі дерева. Дощі й вітри де-не-де оголили материнську породу, крізь бідний трав’яний покрив білими плямами проступає камінь. Так було 50 років тому.

    Сьогодні на цих схилах на багато кілометрів вздовж Дністра шумить суцільний ліс у повній красі і силі.

    Садили дерева на голій скелі

    Заліснення дністрових крутосхилів – звитяжна праця лісівників Коломийщини, яким вклоняємося за це рукотворне диво. Високий берег з верхів’я аж до самої води вкритий густими лісами.

    «Не віриться, що тут колись зовсім не було дерев, – розповідає головний лісничий державного підприємства «Коломийський лісгосп» Володимир Володимирович Рошнівський. – Окремі ділянки використовували хіба під пасовища. Час від часу каменепади зривалися в Дністер, масштабні зсуви загрожували руйнуванням прибережним селам. Потрібні були захисні і протиерозійні насадження. Тоді вирішили: будемо садити ліс! І ось ми бачимо результат тієї титанічної праці. Заліснювати дністрові кручі почали у 1966 році. На початку 70-х вже піднімалися на десятках гектарів молоді дерева».

    Ця територія належала до лісфонду Чернелицького, Придністрянського лісництв. Керував тоді Чернелицьким лісництвом Дмитро Євдокимович Олєйніков, який і розпочав заліснення берегів Дністра. Потім до справи долучилися спеціалісти Придністрянського лісництва під керівництвом лісничих Василя Івановича Магеровського, Василя Васильовича Настюка, Володимира Людвіговича Вйонзика.

    Безпосередньо реалізовували цей унікальний проєкт, розробляли схеми посадки дерев, плани виконання робіт майстер лісових культур Придністрянського лісництва Михайло Васильович Ковбасюк; начальники відділів лісового господарства Коломийського лісгоспу Андрій Павлович Мартинюк, Петро Степанович Скочеляс, інженер лісових культур та лісорозведення Ольга Семенівна Шевчук.

     «Садили переважно сосну, вона найкраще укорінюється навіть на вапняках, у таких важких ґрунтах, а отже укріплює схили від зсувів і захищає від ерозійних процесів, – пояснює Ігор Петрович Скочеляс, начальник відділу лісового господарства ДП «Коломийське ЛГ», що підпорядковане Івано-Франківському обласному управлінню лісового та мисливського господарства. – На дуже вже проблемних ділянках висаджували акацію. Сіянці брали з розсадників нашого лісгоспу. Тільки уявіть і оцініть, яку тут провели велику роботу! Землі еродовані, без плодючого покриву. Вручну носили поживний ґрунт, бо жодна машина на ці крутосхили піднятися не може. Це була колосальна праця. Садили по 50 гектарів лісу щороку. Держава виділяла необхідні кошти. Загалом заліснили більше тисячі гектарів вздовж Дністра».

  • Наступний проєкт – «Зелена країна»

    Коли Україна після здобуття незалежності остаточно вийшла з радянської «залізної завіси» і відкрила кордони, відвідати після довгої розлуки рідну Коломийщину, батьківську землю, їхали прикарпатці з далекої Канади, Сполучених Штатів. Вони не впізнавали Дністер свого дитинства, захоплювалися лісами, що вкрили його береги, дивувалися, як можна було виростити тисячі дерев на цих споконвіку непривітних скелястих кручах.

    «Були ділянки самого голого каменю. Тоді на терасах під кожне дерево викопували ями, наносили в них глину, потім шар родючого ґрунту і тоді вже садили сіянці», – доповнює розповідь майстер лісу Чернелицького лісівництва Микола Павлович Лесюк.

    Лісокультурні бригади діяли при довколишніх селах Чортовець, Герасимів, Серафинці, Незвисько, Раковець. Посаджені сіянці треба було ще кілька років поспіль доглядати, поки вони не набирали сили зростати самостійно.

    Останні 10 гектарів посадили у 1988-1989 роках.

    «Чверть нашого лісфонду – це рукотворні ліси, вони навіть увійшли в природно-заповідний фонд, у створений рішенням Івано-Франківської обласної ради на базі лісів нашого лісництва регіональний ландшафтний парк місцевого значення «Дністровський каньйон», – зазначає лісничий Чернелицького лісівництва Ігор Петрович Гринів. – Ліси сформовані. Ми не проводимо там жодних рубок. Сосна якраз у віці плодоношення. З насіяного насіння на деяких ділянка вже є молодий підріст».

    «Заліснення вододілів, створення водоохоронних лісонасаджень вздовж великих річок та їхніх приток є одним із завдань роботи нашого лісогосподарського підприємства, – зазначає директор ДП «Коломийське ЛГ» Василь Володимирович Сінитович. – Рукотворні ліси на дністрових схилах – це славна сторінка в загальній історії Коломийського лісгоспу. Показовий приклад того, що лісівники дбають про природу і роблять довкілля кращим. Ми продовжуємо цю добру справу. Зараз усі наші лісництва активно долучаються до реалізації ініціативи президента Володимира Зеленського «Зелена країна», яка передбачає збільшити площу лісів за рахунок малопродуктивних земель. Наш Коломийський лісгосп має для цього великий досвід і прекрасних спеціалістів».

    Світлана ІСАЧЕНКО

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!