Руслан МАРЦІНКІВ: «Щоб отримати значні кошти, варто створювати ОСББ і брати участь у програмі енергомодернізації будинків»

  • Вичерпаний майже чи повністю ресурс теплових мереж на багатьох соціальних об’єктах і практично у всіх будівлях старого житлового фонду Івано-Франківська на тлі подорожчання енергоносіїв змушує міську владу переглядати енергетичну політику в місті та звертати прискіпливу увагу на проблему теплоефективності міської інфраструктури. Перші позитивні приклади нових енергетичних підходів у місті вже наявні.

    Теплопостачання в Івано-Франківську ще з радянських часів було проблемним. Але обігрів атмосфери гарячими трубами рано чи пізно мав завершитися, і так воно й сталося. Найбільш проблемні місця в теплових мережах було замінено чи відремонтовано ще в попередні роки. Однак цього вже було замало, і в той же час модернізація всієї комунальної системи центрального опалення в місті була і є нереальним завданням. Тим часом і затрати міського бюджету на підтримання функціонування системи теплопостачання зростали чи не з року в рік.

    За таких умов міська влада вимушено взяла курс на перехід із центрального опалення на індивідуальне. Як наслідок, нині в Івано-Франківську 198 багатоквартирних будинків уже отримали дозволи на відключення від центрального теплопостачання, з них 39 вже перейшли на індивідуальне опалення, а 19 перебувають у процесі від’єднання від мережі.

    Однак цей процес гальмується через низьку платоспроможність мешканців, тому керівництво міста має намір розробити спеціальну програму для кредитування франківців, які хочуть встановити індивідуальне опалення. «Ми працюємо з трьома банками для того, щоб розробити кредитну програму і людям давати кредити. Місто візьме на себе зобов’язання покривати відсотки, а мешканці зобов’язані будуть самі сплачувати тіло кредиту за встановлення індивідуального опалення. Це непросто, але я сподіваюся, що з наступного року ця програма запрацює», – повідомив в етері ОТБ «Галичина» 7 жовтня міський голова Руслан Марцінків.

    Тим часом для об’єктів соціальної сфери міська влада планує організувати теплопостачання за допомогою іншої форми кредитування — ЕСКО-договорів з інвесторами. Такий підхід передбачає реалізацію енергосервісними компаніями енергоефективних проєктів за кредитні кошти інвестора, зменшення плати за енергоносії не менше, ніж на 20% і погашення отриманої позики за рахунок економії витрат на енергоресурси.

    «ЕСКО-договори дають можливість залучати інвестора для постачання енергоресурсів, але все обладнання залишається у власності міста. Інвестор впроваджує енергоощадні заходи і отримує економію енергоресурсів», – пояснив Р. Марцінків. При цьому він зазначив, що така співпраця з енергосервісною компанією на підставі ЕСКО-контракту вже апробована в ліцеї № 28 і показала позитивну динаміку в економії енергоносіїв та поліпшила теплопостачання закладу. «Наступного року плануємо оголосити понад 45 конкурсів на комунальних підприємствах соціальної сфери для укладення ЕСКО-договорів», – повідомив Р. Марцінків.

    Енергозаощадження у Франківську лише цими заходами, звичайно, не обмежується, бо атмосферу не менше обігріває і тепло з наших будинків — через стіни, нещільні вікна і двері, діряві горища і підвали. Отож місто вже не один рік здійснює і комплексну термореновацію будівель житлового фонду, закладів соціальної сфери та адмінустанов за допомогою міжнародної і національної програм «НЕФКО» та «Енергодім». 

    Нині, зокрема, триває другий етап комплексної термомодернізації за проєктом із НЕФКО «Підвищення енергоефективності об’єктів бюджетної сфери міста Івано-Франківська» в 6,43 млн євро (з них 1 млн 930 тис. євро — безповоротна допомога Франківську від міжнародного Фонду E5P). Проєкт передбачає енергетичне оновлення 16-ти міських шкіл і дитячих садків — утеплення стін, заміну вікон, дверей і системи опалення в освітніх закладах. Як повідомив у своєму недавньому звіті за останній рік роботи міський голова Івано-Франківська Р. Марцінків, у 2021 році утеплено два дитячі садки – № 30 «Ластівка» та №19 «Троянда», а в попередні роки це зроблено в 5-ти школах і 13-ти садках. Нині в роботі за програмою НЕФКО — ще 20 шкіл, 3 садки та 2 заклади культури.

    Під час першого етапу реалізації проєкту з НЕФКО, що тривав з 2017 року до осені 2019 року, в Івано-Франківську було модернізовано 6 cадочків та 1 навчально-реабілітаційний центр.

    «Ми поставили перед собою завдання: щоби 85% закладів освіти через програму НЕФКО здійснили енергомодернізацію – замінили систему опалення, де потрібно – вікна, двері тощо», – зазначив Р. Марцінків.

    Нові можливості для теплозаощадження відкрила і державна Про­грама підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енер­годім», яку вже майже два роки втілює державний Фонд енергоефек­тивності. Фа­хівці цього фонду допомогли Івано-Франківську адаптувати під програму «Енергодім» міську Програму підтримки впровадження енергозберігаючих заходів у житловому фонді міста Івано-Франківська на 2021-2023 рр. В обох програмах є своя особливість: як національна, так і міська працюють виключно з ОСББ.

  • Тож основним завданням міської програми є підтримка ОСББ при впровадженні енергоефективних захо­дів шляхом відшкодування частини прийнятних витрат ОСББ, відшкодування части­ни кредиту або нарахованих відсотків за кредитом, залученим для проведення заходів з енергоефективності в рамках програми «Енергодім». Взяти участь у ній можуть тільки ті будинки, де створено об’єднання співвласників. Фонд енергоефективності підтримує ОСББ при впро­вадженні енергоефективних заходів своїми грантами. Згідно з програмою «Енергодім», 70% робіт із тепломодернізації оплачує держава, 10% — міська рада і лише 20% — саме ОСББ, тобто власники квартир. При реалізації таких проєктів застосовують найкращі європейські прак­тики з термомодернізації будівель. Причому підрядника для виконання проєкту вибирає саме ОСББ.

    За останній рік в Івано-Франківську за програмою «Енергодім» вже утеплено будинки в чотирьох ОСББ. Цього року з програмою «Енергодім», як недавно повідомив Р. Марцінків, почали працювати 9 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Нині ремонтні роботи на житлових будинках реально тривають у п’ятьох ОСББ.

    Чи не найбільш наочний приклад реалізації проєкту за програмою «Енергодім» у Франківську — це енергомодернізація найбільшого в місті будинку на вул. Хоткевича, 54, мешканці якого об’єднались в ОСББ «Китайська стіна». Із трьох корпусів цього будинку один уже утеплили ще торік за 2,8 млн грн (із них кредит від держави становив 2,5 млн грн) за вже завершеною програмою «Теплі кредити», інший корпус нині ще в роботі, а на останньому тепломодернізацію заплановано на наступний рік. Повна вартість проєкту комплексної модернізації будинку на вул. Хоткевича, 54 — 19,98 млн грн. Роботи ведуться під наглядом міжнародних експертів.

    На цей час спеціалісти енергосервісної компанії «Adamson» по­міняли в деяких квартирах за бажанням власників вікна і балконні рами, майже на всьому третьому корпусі із шести під’їздів стіни фасаду вже обшили пінопластом 15-сантиметрової товщини і вогнебезпечною мінераль­ною ватою навколо віконних отворів. Орієнтовно за місяць, як повідомила голова ОСББ «Китайська стіна» Оксана Іванюк, на цьому корпусі повністю поштукатурять стіни. А решту робіт буде, очевидно, завершено вже наступного року.

    Торік у третьому корпусі «Китайської стіни» було встановлено індивідуальне опалення, яке обійшлося його мешканцям у 45-55 тис. грн (залежно від котла і радіаторів) для двокімнатної квартири. А за цьогорічну тепломодернізацію вони мають заплатити 15-25 тис. грн, залежно від того, це дво- чи трикімнатне помешкання.

    «Це немалі гроші. Але якщо би мешканці утепляли свою квартиру власним коштом, то це було би значно дорожче. Ми готові допомагати користатися цією програмою, тому що для населення це зараз найкращі програми. Цього року 9 будинків розпочали роботи з утеплення. Я вважаю, що це достатньо багато. Хоча кошти на це нині є і можна було б утеплювати щороку і 45–50 будинків. Я думаю, що це достатньо великий ресурс, який ми повністю не використовуємо», – вважає Р. Марцінків.

    Здійснення заходів з тепломодернізації багатоквартирного будинку, як стверджує Фонд енергоефективності, дозволить заощаджувати на сплаті комунальних послуг за рахунок зменшення втрат тепла будівлею від 20% до 70%. Уже згадувана голова ОСББ «Китайська стіна» Оксана Іванюк вважає, що витрати власників квартир на опалення зменшаться на 40-50%, плюс до того щезає пліснява та зростає ринкова вартість квартир. У ці дні багато мешканців у повністю завершеному 8-му під’їзді ще не включають опалення, бо температура в квартирах тримається на рівні плюс 20 градусів навіть за умови достатнього провітрювання.

    Саме тому міський голова Р. Марцінків закликав мешканців створювати ОСББ та скористатися можливостями міжнародних, державної та місцевої програм для зменшення затрат на утримання багатоквартирних будинків, економії енергоресурсів та підвищення комфортності проживання. «Щоб отримати такі значні кошти, варто створювати ОСББ і брати участь у програмі підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків», – наголосив очільник міста.

    Мирослав СТЕФАНЦІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!