Руслан Марцінків: Шкільна сонячна електростанція —хороший приклад ініціативи для інших навчальних закладів

  • Цільова програма «Партиципаторне бюджетування», більш знана як «Бюджет участи», стала одним із найдієвіших інструментів співпраці влади та громади й ефективно допомагає ініціативним франківцям реалізувати корисні громадські задуми. Завдяки цій програмі міський ліцей №15, в якому навчається понад тисяча учнів, став першим навчальним закладом з альтернативним джерелом електроенергії не тільки в міській громаді, а й в області. Електрику в ньому вироблятиме сонячна електростанція, яку встановили на шкільному даху якраз завдяки коштам програми громадського бюджетування.

    До втілення ідеї шкільної сонячної електростанції підштовхнув директор ліцею №15 Василь Бойчук, який вже давно мріяв про сонячні панелі для навчального закладу, повідомила авторка проєкту «Сонячна електростанція – майбутнє ліцею», заступниця директора ліцею Галина Галуга.
    Майже півмільйона гривень із «Бюджету участи» відтепер роблять один із корпусів цього ліцею незалежним від можливого вимкнення світла, а отже, на випадок блекауту тут і далі працюватимуть комп’ютери, будуть Інтернет та освітлення.

    сонячна електростанція

    32 сонячні панелі на даху — це і буде шкільна сонячна електростанція загальною потужністю понад 10 кіловат. За словами Артема Стойка, директора компанії «Екосвіт Систем», яка змонтувала сонячні панелі на  даху ліцею, вартість обладнання та робіт повністю покрили кошти з «Бюджету участи». «Ця повністю автономна система у випадку вимкнень електроенергії в мережі, так званого блекауту, буде виробляти електроенергію для школи. Це перший такий об’єкт. Тому ми дуже раді, що в нашому місті долучилися першими до такого об’єкта», — сказав Артем Стойко.

    школа Русової

    «Приємно бути не тільки в місті, а й в області першими. Ми плануємо ще не одну чергу зробити… І наш приклад будуть наслідувати інші заклади. Ми готові показати, як це зробити…», — своєю чергою, заявив директор ліцею №15 Василь Бойчук. 

    Реалізація цього проєкту – хороший приклад ініціативи для інших навчальних закладів, як пропонувати свої ідеї на фінансування з програми «Бюджет участи», вважає Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків. «Це перший такий проєкт, який реалізується в Івано-Франківську. Хочу подякувати франківцям, які підтримали цей проєкт, та його ініціаторам. Вони ризикнули, тому що непросто було конкурувати з іншими проєктами. Але цього року в «Бюджеті участи» ми прописали, що для міста є важливими укриття на випадок повітряної тривоги та енергозбереження. Цей проєкт – це енергозбереження. Я розумію, що далі будуть його другий і третій етапи для того, щоб мати більше свого світла. Адже керівництво ліцею №15 запевняє, що це є лише початок змін в енергозбереженні навчального закладу, і планує встановити сонячні електростанції й на інших корпусах закладу», — наголосив Руслан Марцінків.

    А от початкова школа імені Софії Русової завдяки «Бюджету участи» облаштовує шкільне подвір’я, аби учням було комфортно і безпечно.

    Як зазначають організатори «Бюджету участи», освітяни є одними з найактивніших учасників цієї програми. Цього року переможцями стали 18 їхніх проєктів і вже розпочалася робота з їх реалізації.

    Мирослав Стефанців

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!