Руслан Марцінків: Залученням до прийняття рішень люди упевнюються, що багато що в житті міста й сіл залежить прямо й від них

 • По 2 травня триватиме в Івано-Франківську голосування за найкращі проєкти в чотирьох категоріях міської програми «Бюджет участи»: «освітні проєкти», «озеленення», «інший благоустрій» та «благоустрій малих вулиць». Із поданих цього року 137-ми проєктів до участи в конкурсі допущено 104. На один проєкт у категоріях «освітні» (бюджет — 8 млн грн), «зелені проєкти» (бюджет — 1,5 млн грн) та «інший благоустрій» (бюджет — 4 млн грн) передбачено до 500 тис. грн, а в категорії «благоустрій малих вулиць» (бюджет — 12 млн грн) — до 3 млн грн.

  Відповідно в цих категоріях переможцями стануть мінімум чотири проєкти. Чому мінімум? Адже якщо проєкти будуть не на максимальні кошти (3 млн грн), а на менші, то переможців відповідно буде більше. Іншими словами, переможцями стають всі проєкти до вичерпування коштів в категорії. Саме тому спрогнозувати точну кількість переможців неможливо, зазначають організатори програми «Бюджет участи».

  Цього року в пам’ять про героя і на знак вдячности йому від міста зроблено виняток для проєкту, який подав недавно загиблий на східному фронті Віталій Мерінов, відомий активіст, член виконкому міської ради, депутат ІФМР минулого скликання, — проєкт буде реалізовано поза програмою.

  Загалом на реалізацію проєктів у «Бюджеті участи» в 2023 році Івано-Франківська міська рада виділила 25,5 млн гривень (у позаторішньому «Бюджеті участи» було 18 млн гривень; у 2022 році конкурс не проводили). Отож, як і в попередні роки, франківці зможуть безпосередньо впливати на зміни в своєму місті через голосування за проєкти, які отримають з міської скарбниці кошти на реалізацію. Саме в цьому й полягає ідея громадського бюджетування під назвою «бюджет участи».

  Координаторка програми «Бюджет участи» Христина Гнатів наголошує: кожен франківець може проголосувати за чотири проєкти (по одному в кожній категорії). А сам механізм голосування дуже простий: через Інтернет або безпосередньо в ЦНАПі. Проголосувати онлайн можна через дуже зручний сайт програми «Бюджет участи» (https://if.pb.org.ua/) за допомогою IDcard (паспорта), електронно-цифрового підпису чи через розширену систему банків, до якої входять ПриватБанк, КонкордБанк, Банк Південний, Monobank, Ощадбанк, Радабанк, Кредобанк, Мотор-банк, Банк Восток, Ідея Банк, Асвіо Банк, Форвард Банк, Альфа Банк, А-Банк, ОТП Банк, Альянс Банк, Гранд Банк, МТБ Банк, Банк Глобус, ПРАВЕКС БАНК, ТАСКОМБАНК, СБЕРБАНК, Райфайзен Банк Аваль, АЛЬТБАНК, МЕГАБАНК, УКРСІББАНК, IZIBANK, УКРГАЗБАНК. А в Центр надання адмінпослуг треба прийти особисто з паспортом та ідентифікаційним кодом і проголосувати там за допомогою оператора ЦНАПу.

  Також Христина Гнатів звертає увагу на таку деталь: «Люди часто чомусь голосують лише за той проєкт, за який їх попросили проголосувати, забуваючи, що мають право на ще три голоси, й можуть підтримати інші ініціативи».

  Багатьох франківців цікавить, скільки голосів треба набрати, щоб проєкт переміг. «Наша відповідь: більше, аніж ваші конкуренти. Тобто немає межі, яку ви перетнете, і ваш проєкт буде профінансовано. Треба стежити за іншими проєктами й робити так, щоб ваш проєкт був серед прогнозованих переможців. Кожен автор у своєму особистому кабінеті може побачити, на якому місці є його проєкт серед конкурентів», — зазначає сайт програми «Бюджет участи» if.pb.org.ua.

  «Дуже важливо, щоби люди могли брати участь у житті міської громади не тільки через обрання депутатів міської ради чи міського голови, а й прямим голосуванням визначали, що потрібно робити в місті чи селах, а що не потрібно. Такий механізм у нас створено. Тож іванофранківці мають можливість пришвидшити ремонт на своїх вулицях, у школах чи дитсадках, озеленювати місто чи поставити дитячий майданчик у своєму дворі. Цим залученням до прийняття рішень люди упевнюються, що багато що в житті міста й сіл залежить прямо й від них», — зазначив Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.

  Мирослав Стефанців.

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!