Руслан Марцінків: “Завдяки злагодженій роботі енергетиків, комунальників і розумінню франківців ми переживемо цю важку зиму”

 • Надійся на ліпше, але готуйся до гіршого — саме за таким принципом діє міська влада Івано-Франківська в час загрози т. зв. блекауту (цим запозиченим з англійської мови терміном називають повне припинення постачання електроенергії).

  Як відомо, внаслідок масованих ракетних обстрілів московитів по енергетичних об’єктах в Україні виник дефіцит електроенергії. Через це і наше місто вже кілька тижнів перебуває більше в темряві, аніж із світлом.

  Але це ще не блекаут, наразі ситуація з електрозабезпеченням в Івано-Франківську є контрольовано складною, вважають в філії «Центральна» АТ «Прикарпаттяобленерго», що на вулиці Максимовича, 7. На кінцеві дні листопада місто мало лише 59% електроенергії від необхідного обсягу. Через це й формуються черги і підчерги на вимкнення електрики на більшості закладів праці та в житлових будинках, вечорами на вулицях вимкнули освітлення, на багатьох роздоріжжях не працюють світлофори, на 10% зменшено кількість електротранспорту. Словом, аж тепер можемо об’єктивно оцінити, наскільки всі ми мали комфортне життя перед повномасштабним вторгненням в Україну кацапських військ .

  Отож, нині Франківськ різносторонньо готується до можливого блекауту, адже і без електроенергії місто повинно далі функціонувати та забезпечувати надійний тил для Української держави в протистоянні з імперіалістичною московією. Як житиме воно в можливій темряві, міські чиновники обговорюють зі всіма відповідними службами на оперативних нарадах в міського голови та накреслюють заходи з забезпечення життєдіяльности міста.

  Насамперед комунальники, готуючись до найгіршого сценарію, в рамках загальноукраїнської кампанії подбали про облаштування пунктів обігріву, патетично названих центральною владою «пунктами незламности». У разі повного блекауту такі підготовлені пункти мають запрацювати у кожному районі міста. 
  На початок грудня один такий «пункт незламности» у вигляді намета розмістили у центрі міста на Вічевому майдані, другий – біля пожежної частини на вулиці Франка. В них можна зігрітися, випити гарячого чаю, підзарядити телефони та підключитися до мережі Інтернет, оскільки там безперебійно працює Старлінк — обладнання для отримання супутникового інтернету. У цих наметах навіть облаштовано дитячий куток, щоби не нудьгували малюки, якщо сюди прийдуть із батьками. Пункти працюють цілодобово, але для ночівлі вони не призначені. В них чергують два працівники пожежно-рятувального підрозділу, які забезпечують функціонування намету.

  З часу відкриття «пунктів незламности» 18 листопада до кінця місяця їхніми послугами скористалося понад тисячу осіб. Міський сайт oper-info.if.ua розповів, що одним із них є 29-річний айтішник-графічний дизайнер Артур Меркулов з Донеччини, заробіток якого прямо залежить від наявности Інтернету. В цих наметах він, коли вдома немає світла, не тільки гріється, а й працює по кілька годин.  

  «Місто забезпечує «пункти незламности» необхідними продуктами: цукром, чаєм, печивом», — повідомив міський голова Руслан Марцінків. 

  Також на випадок повного блекауту зігрітися та перебути найкритичніші дні можна буде в пунктах обігріву, які облаштовують в навчальних закладах, у підвалах житлових будинків, на стадіоні «Рух», в міському парку культури та відпочинку ім. Тараса Шевченка, де ще з 2018 року діє куток матері і дитини, і локомотиво-ремонтному заводі. Загалом таких пунктів у місті заплановано більше сотні і вже підготовлено сім десятків. Для кожного з них буде закріплено генератор. Також місто планує запустити обладнаний під пункт обігріву автобус, який їздитиме по всьому місту і на кінцевих зупинках в мікрорайонах буде зупинятися на годину, аби всі бажаючі могли безплатно погрітися, підзарядити гаджети, випити гарячого чаю з печивом.

  У ліцеї №3 пункт обігріву вже готовий приймати відвідувачів. В ньому є все необхідне, аби на випадок надзвичайної ситуації обігріти до пів сотні людей: «буржуйка» (такі модернізовані пічки для потреб міста виготовляє наш локомотиво-ремонтний завод), генератор, дитячий куток, питтєва вода і навіть біотуалет. І, звичайно, можна буде зарядити телефон. Пункт обігріву облаштовано і в підвалі житлового будинку на вулиці Дорошенка, 18. Донедавна тут було звичайне технічне приміщення для обслуговування будинкових мереж. 

 • Під час останньої «чорної п’ятниці» міський голова разом із заступниками та очільниками комунальних підприємств проінспектував освітні заклади, де мають діяти пункти обігріву. Вони перевірили правильність встановленння «буржуйок», наявність дров і води і т. і.

  Для зручности франківців створено інтерактивну мапу пунктів обігріву, яка доступна за посиланням: http://bit.ly/3H3lsjS.

  Франківськ обрав й інші способи боротьби з темрявою і холодом. Після недавнього масового обстрілу енергетичної інфраструктури України в місті не працювало 15 котелень. Нині дуже пригодилося ті інновації, які було в Івано-Франківську впроваджено кілька років тому — когенераційні установки (обладнання для спільного виробництва електроенергії та тепла). Комунальники вже відновили роботу на одній з таких — на вулиці Симоненка. А отже, навіть при відсутности електропостачання десятки будинків матимуть тепло. Також запускають когенераційні установки на вулицях Тролейбусній і Федьковича, котельні яких працюють на трісці та деревині. Це дає можливість обігріти майже півсотні житлових будинків, обласну лікарню, два навчальних заклади та садочок у мікрорайоні Пасічна. Запасів палива для котелень на біопаливі, запевняє заступник міського голови Руслан Гайда, є достатньо і їх щодня поповнюють.

  Міська влада надає великого значення і функціонуванню в умовах блекауту зв’язку та Інтернету. У разі повного відключення електроенергії на більше ніж дві доби Івано-Франківськ повинен все ж залишатися на зв’язку — таке завдання поставлено під час наради в міського голови керівникам усіх інтернет-провайдерів і мобільних операторів, які діють на території міської громади. Зв’язківці назвали проблемні місця в роботі системи зв’язку — передусім це недостатня кількість генераторів — і просили забезпечити резервне живлення і для їхнього обладнання, розміщеного біля котелень. І місто з цим допоможе. Міський голова Руслан Марцінків запевнив, що і резерв пального для генераторів цілком можливо створити. А от питання придбання генераторів він попросив провайдерів вирішувати самим, адже свої послуги вони надають не безплатно.

  Як і раніше, міська влада просить франківців у разі критичної ситуації виїжджати до сіл та селищ, де у разі повного відключення світла, газу та води буде легше пережити холодну зиму. Якщо хтось матиме змогу прийняти у свій дім тих, хто опиниться у холодній пастці, таким стане в пригоді чат-бот «Місто для життя». В ньому можна не лише шукати, а й пропонувати своє приватне житло іншим людям, щоби допомогти їм пережити без електрики у теплі. Легкий у застосуванні та зрозумілий будь-якій віковій категорії додаток спрощує пошук будинків для прихистку не лише в Івано-Франківській ТГ, а й у сусідніх громадах.

  «Дуже важлива нині взаємопідтримка один одного. Ті люди, в яких буде більше світла чи тепла, повинні допомогти тим, в яких цього є менше. Я вірю, що завдяки спільній злагодженій роботі наших енергетиків, комунальників і розумінню жителів міської громади ми переживемо цю важку зиму», — каже міський голова Руслан Марцінків.

  Мирослав Стефанців

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!