Минулої неділі Руслан Марцінків на літній сцені міського парку ім. Т. Шевченка прозвітував за перший рік його другої каденції на посаді міського голови Івано-Франківська. Франківці мали змогу послухати цей звіт як безпосередньо в парку, так і з прямої трансляції на сторінці міського голови в Фейсбуці.
Руслан Марцінків розповів про результати річної праці в основних галузях міста і проілюстрував це наочністю — коротенькими тематичними відеороликами. Він розпочав з одного із найбільш масштабних проєктів у місті — реконструкції центрального міського озера, яке вже стало улюбленим місцем відпочинку для містян. «У 2021 році ми завершили реконструкцію міського озера. Його освітлили з усіх боків, оновили пірс. Вистелили поліуретаном 3,5 км бігових доріжок. Це великий проєкт. І нам вдалося його реалізувати», — розповів Р. Марцінків і анонсував, що поряд із розпочатою цього року реконструкцією Молодіжного парку в 2022-му розпочнеться упорядкування і території біля Німецького озера. «Для нас парки і сквери є пріоритетом», — зазначив міський голова і нагадав, що прагне, аби їх кількість у місті зросла до 200.
Другим масштабним проєктом міський голова Івано-Франківська назвав відкриття проїзду між Північним і Південним бульварами. «Сталося те, на що франківці чекали десятиліттями, — сказав Р. Марцінків. — Але у 2017 році ми активно почали працювати над цим. Дуже непросто давалося це об’єднання, багато перепон було на шляху цього масштабного проєкту. 18 будівель довелося знести, аби об’єднати бульвари. І не просто знести, а домовитися з людьми, аби не було соціального вибуху, в т. ч. і з тими, які працювали на базарі. А зараз маємо там дорогу. Наголошую: це ще не завершений об’єкт. Має бути ще озеленення, тротуари, нова тролейбусна лінія. Але там уже їздять автомобілі, і це вже істотно зменшило транспортне навантаження на інші вулиці».
Ремонт доріг, вулиць і дворів також, як і в попередні роки, був одним із основних завдань міської влади. Цього року відремонтовано більше 20 доріг і дворів за 18-ма адресами в місті і селах нашої громади. Ще на десятках об’єктів роботи тривають. Одним із знакових ремонтів року очільник міста назвав вулицю Донцова, яку вдалося оновити і водночас зберегти її історичне обличчя.
Розвиток комунального транспорту теж є одним із козирів Івано-Франківська навіть у всеукраїнському вимірі. «Наше завдання — аби транспорт у місті за декілька років був лише комунальним. Жовтих автобусів не має бути. Комфортний і сучасний транспорт — це пріоритетне питання. Так, це непросто і потребує великих капіталовкладень, але ми над цим працюємо», — наголосив Р. Марцінків. Нині КП «ЕАТ» налічує вже понад 120 одиниць техніки. Лише цього року воно поповнилося 7-ма новими автобусами «Guleryuz Cobra». «Усі автобуси, які закуповуємо, облаштовані для людей з особливими потребами. Взагалі хочу наголосити, що наше місто має найвищий показник інклюзивності — 96% автобусів і тролейбусів пристосовані для перевезення пасажирів на візках. Майже половина транспортних засобів обладнана кондиціонерами», — зазначив Р. Марцінків.
У Франківську посилену увагу звертають і на таку складову соціальної інфраструктури, як дошкільні заклади. Цього року місто поповнилося завдяки співпраці з забудовником ще одним новим дитсадком «Джерельце». Він став уже восьмим дитсадком, відкритим у місті за головування Р. Марцінківа. У грудні ц. р. планується відкриття садка і на вул. Хоткевича, 11а. «І наступного року за співфінансування з Державним фондом регіонального розвитку буде відкрито ще два дитсадки — в Крихівцях і на Каскаді. У планах — добудова опришівецької школи та дитсадка, березівського садка та пасічнянської школи», — повідомив Р. Марцінків.
Окрім того, у Франківську активно модернізують старі школи і дитсадки за програмою НЕФКО. Це утеплення, заміна вікон, дверей і системи опалення в освітніх закладах. У 2021 році утеплили два садки – № 30 «Ластівка» та №19 «Троянда». А в попередні роки це зробили в 5-ти школах і 13-ти садках. Нині в роботі — ще 20 шкіл, 3 садки та 2 заклади культури.
Також Франківськ має одну з найбільших в Україні мереж закладів позашкільної освіти. Недавно відкрито новий заклад «Кут» на 1000 кв. м — це вже 14-й центр позашкільної освіти.
Розвиток медичної галузі також є серед пріоритетів міської влади. Оновлення медичних закладів, на що з міського бюджету скеровують значні кошти, триває вже не перший рік, і це стосується як ремонтів приміщень, так і закупівлі медичної техніки. Новітній ангіограф, який без болю та наркозу допомагає обстежувати і лікувати судини, отримала цього року ЦМКЛ. Тож тепер у ній є ангіографічна, рентгенопераційна палати та палата відділення інтервенційних методів діагностики і лікування. А ще ця лікарня отримала нове травматологічне відділення з двома операційними, відділення сервісної служби та екстреної медичної допомоги.
Міська дитяча клінічна лікарня та перинатальний центр цього року отримали сучасні УЗД-апарати та відремонтовані УЗД-кабінети. Відкрито два кабінети УЗД у поліклініках міста, для яких закуплено три УЗД-апарати. Поліклініка №2 отримала кабінет комп’ютерної томографії та ендоскопічний кабінет з новим комп’ютерним томографом і відеоцистоскопом, поліклініка №5 – новий кабінет інфекційних захворювань. Також відкрито лікарські амбулаторії загальної практики сімейної медицини в Тисменичанах. Нині в міській клінічній лікарні №1 на завершенні — ремонт операційних хірургічного відділення та коридору травматологічного відділення.
Тема соціальної допомоги жителям міста і сіл нашої громади – також важлива для керівництва міста, бо пандемія вдарила по всіх і особливо по старшому поколінню. Саме тому однією з соціальних ініціатив було впровадження виплат для тих людей, яким виповнилося 75 і 90 років. 58 родин загиблих учасників АТО отримали матеріальні допомоги на понад 1 млн 31 тисячу грн. У місті діють пільги від сплати житлово-комунальних послуг: для учасників АТО та членів їхніх сімей – у розмірі 100%; для учасників бойових дій – 25%; для членів сімей загиблих в АТО – 50%. У місті діє також система виплат одноразової матеріальної допомоги для осіб з інвалідністю, пораненим, тим, хто тяжко перехворів на коронавірус, та ін. Також 193 учні 1–9 класів із багатодітних сімей, діти поранених та загиблих військових отримали сертифікати на шкільне приладдя. У стаціонарному таборі «Лімниця» оздоровлено 25 дітей із сімей загиблих та поранених військових.
Після звіту про річну роботу міський голова Р. Марцінків нагородив найкращих франківців відзнаками «Людина року». «Це люди, які взяли на себе відповідальність і роблять колосальну роботу! Це люди, які творять наше місто», — зазначив він.
Тож «освітянами року» стали: Мар’яна Атаманчук – директорка ДНЗ «Солов’ятко» в Угорниках, фіналістка всеукраїнського конкурсу «Директор-2020: накраща практика» (увійшла в десятку найкращих з-поміж 325 учасників) та Юрій Пахомов — вчитель хімії ліцею №24, переможець кількох всеукраїнських конкурсів, розробка якого «Таємниці води» з технологією доповненої реальності для учнів 7-го класу посіла перше місце у конкурсі.
А на визначення «лікарів року» вплинула перша в нашій області родинна трансплантація нирки, яку провела команда медиків центральної міської клінічної лікарні, тож ними стали: Ігор Білик – завідувач урологічного відділення ЦМКЛ, лікар-уролог вищої категорії, міський експерт із урології; Богдан Вівчаренко – лікар-хірург ЦМКЛ, лікар-трансплантолог, обласний експерт із трансплантології, та Роман Гришко – лікар-уролог ЦМКЛ, лікар-трансплантолог.
У номінації «Розвиток міста» відзнаку отримав Андрій Дідик — підприємець, директор ПП «Фірма«Діко», який в останні роки активно долучався до реалізації низки проєктів із розвитку міста, зокрема з капітального ремонту дворів і прибудинкових територій, вулиць, скверів та інших об’єктів.
«Робітником року» визнано людину, яка виконує важливу, але часто непримітну роботу, – це Петро Савчук, слюсар аварійно-відновлювальних робіт п’ятого розряду з КП «Івано-Франківськводоекотехпром». Ще один «робітник року» — Андрій Смук, електрогазозварник шостого розряду цеху ремонту ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». Нагороду «Працівник благоустрою року» отримала Надія Дорошенко. «Спортсменом року» став Валерій Літанюк — майстер спорту міжнародного класу з легкої атлетики, бронзовий призер чемпіонату України зі спортивної ходьби серед дорослих, учасник ХХХІІ літніх Олімпійських ігор 2021 року (Японія). У номінації «Історик-джерелознавець» людиною року визнано Любов Соловко, членкиню Національної спілки краєзнавців України, лауреатку премії ім. академіка Петра Тронька НСКУ (2020) та літературно-мистецької премії ім. Леся Мартовича (2018); у номінації «Накраща авторська екскурсія» — Ірину Фіщук, яка організувала першу гастрономічну екскурсію містом під назвою «Гастромандрівка Франківськом»; у номінації «Працівник культури року» — Валерія Чикириса, художнього керівника і диригента муніципального естрадно-симфонічного оркестру ОММК; у номінації «Організатор року» — Зою Трякіну, голову ОСББ «Гердан».
Для тих франківців, які прийшли послухати звіт керівника міста, вибір місця для цього в просторому парку Р. Марцінків пояснив карантинними обмеженнями. Зважаючи на досить уже прохолодну осінню погоду, для зігрівання слухачам пропонували гарячі чай і каву. Формат цьогорічного звіту міського голови Івано-Франківська був дещо змінений, порівняно з попередніми — став більш лаконічний, а відповідно, і коротший, але такий же мультимедійний.
Після звіту і вручення нагород «людям року» Івано-Франківська Р. Марцінків відповідав на письмові запитання містян, а на проблемні з них відразу давав відповідні доручення своїм заступникам для вивчення і вирішення.
Мирослав СТЕФАНЦІВ