Рятівник косівських лісів

  • Євген Тавенок та його дружина ось уже місяць живуть у машині. А все тому, що перейшли дорогу кільком жителям сіл Яворів та Річка, що на Косівщині. 5 вересня невідомі підпалили будинок, в якому проживало подружжя.

    Євген Тавенок – київський підприємець, займався меблевою та деревообробною галуззю. У 2014 році вирішив придбати будинок на Прикарпатті. Чоловік планував зайнятися зеленим туризмом, а робити це найкраще серед гір та лісів.

    Бізнесмен почав з маленького: у 2014 році викупив невеликий дерев’яний будинок та кілька ділянок навколо на Косівщині. Пан Євген пригадує, що власник будинку намагався продати йому ще дві ділянки лісу: 5 га в селі Річка (уч. Припір) та ділянку лісу 8 га в селі Яворів (уч. Петруші) за декілька десятків тисяч доларів США. Проте жодних документів на ці ділянки не мав. «Вони називають це своїм лісом. Я розумію, що можна інколи зрубати одне-два деревця в господарських цілях, але ж він намагався мені продати ліс, який йому не належить», – акцентує  Євген.

    Чоловік захотів звести будинок поруч із тим, який уже придбав, але невдовзі переконався, що має справу з групою шахраїв. Відразу після купівлі вони запропонували йому допомогти зі спорудженням дерев’яного будинку. Він заплатив значну суму, але був незадоволений роботою. На його зауваження колишній господар відповідав, що у них будують саме так, тож переробляти чи повертати гроші він не буде.

    «На період зведення цієї конструкції я перебував за місцем роботи в Києві і не зміг вчасно контролювати їхню діяльність. Мені врешті-решт довелося демонтувати це їх «творіння» та перерізати усе на дрова, а загальний збиток для мене склав понад 60 тисяч гривень (еквівалент 3000 доларів США)», – каже Євген.

    Пізніше він дізнався, що раніше цю ділянку намагалася купити родина американців, проте вчасно зрозуміла, що їх дурять.

    Втім чоловік не захотів сваритися із місцевими мешканцями і просто залишив ситуацію такою, як є. До кінця 2017 року Євген Тавенок  іноді приїздив до свого помешкання в Річці. Будинок розташований таким чином, що повз нього проходить широка стежина. Чоловік запевняє, що саме нею колишні господарі його будинку, а також кілька сусідів вивозять деревину із лісу…

    Влітку 2015 року Євген Тавенок став свідком масштабного вивезення дерев. Чоловік зняв цей процес на телефон і розмістити відео в Інтернеті, на своєму Youtube-каналі. Він сподівався цим схаменути місцевих жителів, але насправді тільки роздражнив їх (до речі, скандальне відео досі можна побачити на сторінці Євгена Тавенка – авт.).

    «В одного мого сусіда є вантажний автомобіль, а в іншого – коні. Так вони транспортують порубані дерева до вантажного транспорту. Це я зафіксував на відео. Прикриттям цих злочинів займалися майстри лісу, які виписували підроблені документи, супроводжували транспорт з незаконно порубаною деревиною, отримуючи за все це кошти», – запевняє чоловік.

    Цю інформацію підтверджує ще одна сусідка – Марія Г., яка, щоправда, не розуміє, що ліс, який  рубають, не належить ні їй, ні колишнім власникам будинку. На запитання, чому вона не звертається з цього приводу в правоохоронні органи, жінка відповідає: «Я живу одна в хаті, мене можуть спалити, мене можуть вбити».

    Оскільки Євген Тавенок проводив будівельні роботи, йому довелося кілька разів возити будматеріали через аварійний місток, котрий був уже вщент розбитий. Як запевняє чоловік, розбили його лебідками, на яких тягнуть дерева з лісу. «Я витратив власні гроші, посипав там усе, відремонтував той місток. Вони подякували і продовжили возити зрубані дерева», – говорить Євген.

    «4 листопада 2016 року я знову став свідком незаконної вирубки лісу на цих ділянках. Посібниками цих злочинів були майстер лісу Петро Васильович та Ярослав (прізвищ не знаю), вони заявили мені, що це саме вони «хазяї» лісів і розпоряджаються, кому пиляти, а кому ні. Жодного разу ніхто з цих осіб не надав обов’язкових документів на вирубку, належно оформлених транспортних накладних і відповідних ярликів на колодах не було, – розповідає Євген Тавенок. – У транспортній накладній записи були зроблені олівцем, вся деревина в документах була третього сорту, хоча рубали тільки здорові смереки та ялини діаметром до 80 см – від ділового до другого сорту. Кожного разу я звертався до Косівського відділу поліції з заявами про скоєні злочини за ст. 246 ККУ, але належної реакції правоохоронців не було».

    Пан Євген згадує, що 3 січня 2018 року знову зняв на відео масову рубку та викликав поліцію.  Того ж дня на зв’язок з ним вийшов співробітник поліції Федір Луканюк, який все з’ясував та пообіцяв, що наступного дня приїде слідчо-оперативна група. На той час у лісі лежали здорові попиляні дерева діаметром 30-70 см, а за слідами на снігу можна було швидко знайти злочинців та вкрадену деревину. Проте опергрупа так і не з’явилася, з паном Євгеном ніхто з правоохоронців більше не контактував. Це наштовхнуло чоловіка на думку, що місцева поліція прикриває ймовірних злочинців.

    Окрім незаконних і масових рубок, чоловік також зняв на відео погрози від сусідів – Василя та Івана Г. Ці чоловіки вимагали від Євгена не лізти, куди не треба. Зрештою, неодноразово його сусіди погрожували спалити йому хату та пошкодити транспортні засоби. Невдовзі від слів перейшли до діла.

  • «Спершу мені пробили шини. Потім отруїли кицьку, і нарешті – підпалили хату», – сказав Євген Тавенок.

    Про пожежу в його будинку Євгенові повідомила по телефону сусідка. Він відразу кинувся туди разом із поліцією, яка нарешті прибула фіксувати рубки, з пожежниками та журналістами, які зацікавилися його історією. Поки вогонь приборкали, він уже знищив горище будинку, а також деякі речі домашнього вжитку. Та головне – постраждало дороге обладнання, за допомогою якого Євген планував розвивати власний бізнес.

    Остерігаючись своїх сусідів, чоловік встановив на своєму подвір’ї камери відеоспостереження, однак ще не встиг їх підключити. Виходячи з дому, він завжди вмикав відеокамеру, а дружину саму старався не залишати. Якщо ж відходив, то озброював її газовим балончиком.

    У заяві до поліції Євген Тавенок висловив припущення, що саме його сусіди були винуватцями підпалу. Наразі у справі 12 підозрюваних. Умисне пошкодження майна шляхом підпалу ще повинна підтвердити офіційна експертиза.

    На даний момент слідчі опитують всіх підозрюваних, свідків і мешканців сіл Яворів та Річка. Їхні покази свідчать про негативне ставлення до Євгена. Ще б пак, чоловік заважає вирубці дерев, яка вже стала ледь не сімейним бізнесом для багатьох місцевих родин. Слідство розглядає декілька версій, основна з яких – умисний підпал через активну позицію господаря. Електромережа у будинку була справною, а сам підпалити свій дім Євген не міг, оскільки в той час перебував у лісі – про це свідчать фото та відео на його телефоні, де чітко вказано час.

    Заяви Євгена Тавенка про погрози на його адресу залишилися без руху на столі у колишнього начальника Косівського відділу поліції Олександра Байдуся. Чоловік написав повторну заяву щодо бездіяльності поліції. Теперішній начальник райвідділу Роман Запоточний обіцяє розгляд цих заяв взяти на особистий контроль.

    Тим часом з власних джерел “ГК” стало відомо, що один із головних підозрюваних у цій справі готує документи для виїзду за кордон. Якщо йому вдасться це зробити, буде зрозуміло, на чию користь працює слідство.

    Перед пожежею на Євгена Тавенка також було скоєно фізичний напад. Чоловік з цього приводу, знову ж таки, звернувся до поліції. На запитання, чому винуватця не покарано, нам відповіли, що наразі судмедексперт перебуває у відпустці.

    У поліції також підтвердили, що їм було відомо про самочинну рубку лісу. На всі виклики вони виїжджають. Але оскільки сума завданих збитків не перевищує 18 тисяч гривень, підстав для відкриття кримінального провадження, відповідно до чинного законодавства, у них немає.

    Євген Тавенок разом із дружиною шукають бодай якоїсь допомоги. Попереду зима, тож активно взялися перекривати дах. А поки що живуть у машині. Чоловік звернувся до першої заступниці голови ОДА Марії Савки з проханням про фінансову допомогу. Та пообіцяла допомогти, але вже  наступного дня йому повідомили, що оскільки під час пожежі ніхто не загинув, то соціальна виплата для нього не передбачена. Така у нас держава: щоб тобі допомогли, потрібно померти.

    Христина ДИЧАКОВСЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!