Села прийшли в місто з відходами

  • Івано-Франківську ОТГ створили ще в жовтні 2019 року. Уже зараз у неї входить 18 сіл. Основна ціль створення ОТГ – розширити межі і збільшити територію міста. Але разом із землею до Франківська прийшли й проблеми. Чи не в кожному селі треба організувати транспортне сполучення, відремонтувати дорогу або встановити зовнішнє освітлення.

    Чиє сміття?

    Одяг, взуття, пакети, засоби гігієни, пляшки – усе це можна знайти на сміттєзвалищі, яке нещодавно виявили у селі Камінна Івано-Франківської ОТГ (ще недавно це був Надвірнянський район). Люди несуть туди усе, чим більше не користуються. А куди ще його подіти, якщо організованого вивезення твердих побутових відходів у селі немає?

    Василь Голій проживає поблизу цього села. Часто ходить сюди збирати гриби або хмиз. Розповідає, що сміття тут лежить уже давно.

    «Люди приносять сюди всякі відходи. Палити ж це ніхто не буде, а вивіз сміття поганий. То вже звикли все зносити в одне місце. Навіть якщо є толока перед святами і все приберуть, то через місяць чи два тут знову буде безлад», – каже чоловік.

    Василь Голій вважає, що людей теж можна зрозуміти. А проблему має вирішувати влада. Для цього необхідно, щоб машина приїжджала й забирала усе сміття із села.

    Орися Долгова проживає недалеко від одного із стихійних сміттєзвалищ. Вона розповіла «Суспільному», що натрапила на нього випадково, коли йшла до лісу.

    “Почула сильний сморід. Прийшла сюди і побачила таку картину. Звернулася до голови сільської ради. Він сказав, що не має на це ніякої відповіді, що це так би мало бути. Нам страшно, бо тут на вулиці живе багато дітей. Якщо піде вода, якщо буде повінь, то це все піде нам у хати. Там же ж криниці”, – бідкається жінка.

    З цією проблемою вона навіть зверталася в державну інспекцію Карпатського округу. Начальниця організаційно-аналітичного відділу державної інспекції Карпатського округу Ольга Біленька розповіла, що державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу провели перевірку. Виявили факти забруднення угідь, а також наявність звалища безгосподарних відходів.

    «За результатами перевірки до відповідальності притягнули двох посадових осіб Каміннецької сільської ради Надвірнянського району, а також видали припис на усунення виявлених порушень”, – зазначила Біленька.

    Зауважимо, що попередній сільський голова Камінного Андрій Федорович обіцяв людям, що сміття будуть прибирати. А вже після виборів недавно міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків під час прямого ефіру на своїй сторінці підтвердив ці слова. Сказав, сміття планують вивозити.

  • Проблема є у кожному селі

    У кожному населеному пункті є ті чи інші проблеми. Якщо говорити про село Камінна, головна проблема тут не сміття, а дорога. Так вважає заступник міського голови Івано-Франківська і директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак.

    «Дорогу, яка веде у це село, варто робити, бо вона у жахливому стані. Це перше, що необхідно вирішити в Камінному. Проблема зі сміттям є у кожному селі, яке приєдналося до Івано-Франківської ОТГ», – каже Смушак.

    Влада поставила перед собою завдання налагодити всюди організоване вивезення побутових відходів. Адже в деяких селах їх вивозили або хаотично, або перед святами. Або й взагалі не вивозили.  

    «Не секрет, якщо немає організованого вивозу і збору сміття, то люди починають зносити непотріб до берегів річок, в ліс, викидати його десь на околиці або на закинутій території», – зауважує чиновник.

    За його словами, з 5 січня наступного року в кожному селі буде організований вивіз сміття. Кожного тижня у певний день люди виноситимуть своє сміття, і перевізник, який їздитиме по маршруту, забиратиме усі побутові відходи.

    «Ми це вже організували в Івано-Франківську, у деяких приміських селах, і це добре працює. Це питання ми врегулюємо. Інше питання – якщо вже є утворені сміттєзвалища, звичайно, ми подумаємо, як сміття звідти забрати. На це потрібно буде виділити кошти. Сміття заберуть і утилізують згідно з чинним законодавством», – обіцяє Михайло Смушак.

    Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою підсумовує, що коли відбувалося приєднання сіл, то усі знали, що в кожному з них є якась проблема. Найпоширенішими стали погані дороги та сміття. Також у селах майже немає зовнішнього освітлення, у багатьох є проблеми з кладовищами, в окремих потрібно врегулювати питання водопостачання та водовідведення. Ще однією проблемою є те, що деякі школи досі не оформлені як освітні заклади, тож їх потрібно буде переоформляти.
    Ріта БОДНАР

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!