Ще одна смерть за протоколом

  • В обласному перинатальному центрі за незрозумілих для родичів обставин померла вагітна жінка. Вранці її з низьким тиском та втратою свідомості забрали до лікарні, а наступного дня її не стало. Родичі звинувачують у трагедії лікарів і кажуть, що при поступленні вагітної до лікарні традиційної діагностики фахівці не провели. А в реанімації хвора взагалі залишилася без догляду. Тож, на думку родичів, лікарська недбалість вбила двох: 35-річну жінку та ненароджене дитя.

     4

    Страшно в лікарні у вихідний

    Попри всі інші перестороги, пов’язані сьогодні з медициною, потрапляти до лікарні перед вихідними, а тим паче у вихідний день, означає наражатися на небезпеку. У кращому разі – на майже бездіяльне з боку лікарів очікування робочого понеділка. Але ж хвороба в календар не дивиться…

    У неділю, 10 січня, 35-річній Оксані Яворській стало зле, жінка мала низький тиск, втратила свідомість. Її мати та чоловік викликали швидку. Оскільки Оксана була на третьому місяці вагітності, то її одразу повезли в гінекологічне відділення. Близько 12 год. пацієнтку помістили в загальну палату, а десь о 22-23 год. через погіршення стану перевели у реанімаційне відділення. І якщо до цього рідні бачили, що робилося з хворою, то у реанімацію вони, звичайно ж, не були допущені, тому, окрім підозр про неналежний догляд за Оксаною, нічого конкретного сказати не можуть.

    Надія Яворська, мати Оксани, зберігає перелік ліків, які приписали дочці. Дивується, як медики призначили лікування, не провівши належним чином обстеження жінки та плода. «Дочці навіть не було зроблено УЗД (ультразвукове дослідження). А я вважаю, що коли людина поступає з таким діагнозом, в першу чергу зробіть УЗД, щоб з’ясувати, що у неї всередині, як там дитинка? Єдине, що медики зробили – взяли багато аналізів на кров, але сказали, що результати будуть аж в понеділок або навіть у вівторок. Ще ставили крапельницю, піднімали тиск», – розповіла мати померлої.

    У перинатальному центрі вважають ці покази недостовірними, мовляв, окрім Оксаниного чоловіка, нікого з її рідних біля хворої не було, з лікарями він не спілкувався і не може знати, що відбувалося насправді.

    Так чи інакше, але й лікарі знали не все, що відбувалося з Оксаною до того, як вона потрапила до них. Та про це дещо пізніше.

     2

    Все було настільки «гаразд», що…

    Вже увечері вагітну перевели у реанімаційне відділення. Але заспокоювали, що з Оксаною все гаразд, просто тут поруч лікар та медсестра, вони зможуть краще доглянути вагітну. То хай вона переночує у реанімації, а вранці її знову повернуть у попередню палату.

    Євген Романиця, чоловік Оксани, стверджує, що «у той момент ніяких скарг у дружини на стан здоров’я не було. Її нічого не боліло абсолютно, тиск був нормальний. В принципі, вона сама встала, сама сіла на це крісло, ну, ми їй допомогли, звісно, зібрали необхідні речі і повезли в сусідні двері, у реанімаційне відділення».

    Минула ніч. А на ранок померли обоє – Оксана і її ненароджене дитя. Це тим паче дивно, що мати й зараз запевняє: дочка раніше не хворіла, вагітність тривала без проблем. У лікарню Оксану забрали з діагнозом «ГРВІ, ранній токсикоз та гострий синкопальний стан», іншими словами – непритомність, що, в принципі, буває у такому стані.

    Але чому в довідці про причину смерті зазначено: закрита тупа травма черевної порожнини, масивна внутрішня кровотеча, розрив капсули печінки? «Що сталося з Оксаною у лікарні?» – запитує мати.

    А чоловік померлої Євген каже: після всього, що сталося, чув як розмовляли між собою слідчі і хтось із них зауважив, що гематоми у померлої були на спині, тобто був удар зі спини, у печінку. Але коли вже приїхали забирати тіло з моргу, то там сказали, що жодних синців на тілі Оксани нема.

    До речі, аби провести розтин, лікарі з перинатального майже цілий день везли до обласної лікарні у Пасічну її медичну картку. Чому так довго – ніхто не знає, але рідні Оксани припускають, що медики щось змінювали у записах, підтасовували…

     1

    А що було?

  • Під час розтину в черевній порожнині виявили два з половиною літри крові. Пояснити, звідки у жінки забій, лікарі не могли. Міліція спочатку звинуватила чоловіка в тому, що він побив дружину. Але Оксанина мати, яка живе поряд з подружжям – в сусідній кімнаті, це заперечує. Євген, мовляв, жодного разу не крикнув на її дочку, не те щоби вдарив. Та й взагалі, якби на тілі Оксани були забої чи синці, їх описали б під час госпіталізації. Надія Яворська наполягає, що «швидка» забрала її дитину без ніяких синців, без жодних побоїв, без нічого підозрілого. Є довідка зі швидкої допомоги. Якби було щось погане, лікар би побачив і, відповідно, записав у картці.

    Поки що важко сказати, чи вичерпно все вказано у медичній документації та наскільки відповідально це зроблено. Але правоохоронцям і без цього стало відомо, що у реанімації Оксана двічі непритомніла та падала. Чи могла при цьому вдаритися так сильно, що у результаті пішла із життя?

    В обласному перинатальному центрі заперечують ці факти і не згідні з підозрою, що пацієнтку недогледіли. Заступник головного лікаря ОПЦ Ірина Мегедин стверджує, що УЗД та необхідні аналізи провели вчасно. Деякі робили повторно і з результатами не зволікали. Жінка у реанімації не падала, а лікування в цілому тривало за протоколом. Нічого особливого в тому, що вагітна вільно ходила відділенням інтенсивної терапії, пані Ірина не бачить. Але звертає увагу на те, що Оксана не стояла на обліку в жіночій консультації, відчувала себе хворою протягом місяця та до лікарів не зверталася. Тому при анатомічному дослідженні велика гематома на задній стінці печінки була для фахівців дивною знахідкою.

    То що сталося з Оксаною Яворською у лікарні в останній день її життя? Зі слів Ірини Мегедин, десь біля 7 год. хвора зробила ранковий туалет, помилася, прийшла в палату і, сидячи на ліжку, відчула посіпування у животі. А вже через 40 хвилин її стан настільки погіршився, що довелося вжити всіх реанімаційних заходів. Та… безуспішно. До слова, попередньо ознак внутрішньої кровотечі та її наростання, на думку заступника головного лікаря, не було. Та й хвора про якісь проблеми травматичного характеру жодного разу не обмовилася. Ніяких слідів від побоїв чи чогось подібного медики у неї не бачили.

     3

    Про що мовчать не всі?

    Звичайно, наскільки правильно та сумлінно діяли лікарі, треба уточнювати, перевіряти, досліджувати. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ст. 140 КК України «Неналежне виконання професійних обов’язків медичним або фармацевтичним працівником» у частині, де йдеться про важкі наслідки для хворого. У нашому випадку більш важкі неможливі.

    Досліджуючи причинний зв’язок між діями медперсоналу та їх наслідком, поліція звернула увагу й на обставину, про яку всі сторони мовчали. А саме: 7 січня Оксана Яворська потрапила у дорожньо-транспортну пригоду. Однак з цього приводу до медичних закладів не зверталася. До 10 січня перебувала вдома з температурою, загостренням респіраторного захворювання.

    Вивчаючи те, чи могла вказана ДТП спричинити травму, яка з часом спровокувала раптову кровотечу, слідчі вважають, що за час перебування Оксани лікарні, а це значно більше, ніж півдоби, можна було провести дійсно глибоке дослідження внутрішнього і загального стану вагітної, не важливо, день був це чи ніч. Та що вже про це говорити, коли маємо летальний наслідок? Хоча саме він, як це, на жаль, у нас зазвичай буває, підняв на ноги всіх – і лікарів, і правоохоронців – для з’ясування правди, яка змогла б у майбутньому запобігти таким страшним історіям.

    Лікарів від роботи не відсторонюють, оскільки триває службове розслідування. Та, як зазначив заступник начальника слідчого управління ГУ НП у Івано-Франківській області Олександр Бойко, встановлені всі працівники, які працювали того дня та вночі, допитані родичі померлої. Медична документація щодо Оксани Яворської вилучена та передана на судово-медичну експертизу, яку виконають протягом 30 днів. Але вже є чимало прямих питань до лікарів. Наприклад, як у реанімаційному відділенні хвора рухалася,  самостійно чи під наглядом лікарів? Чи втрачала свідомість і її знаходили на підлозі? І чи дійсно, як каже заступник головного лікаря ОПЦ, гематома на задній стінці печінки – це досить складний випадок для діагностики і саме тому її вчасно не виявили?

    Попри підозру про неналежне виконання медперсоналом професійних обов’язків, слідство також ретельно вивчає обставини та походження тілесних ушкоджень, отриманих пацієнткою, з’ясовує, чи мали вони згубний вплив на її здоров’я. У цьому контексті досліджується факт ДТП, допитані рідні та близькі померлої.

    Для 57-річної Оксаниної мами все це болючі нагадування про втрату. Тим паче, що єдина дочка залишила сиротою 4-річного сина. Кілька днів після похорону дитині не повідомляли про те, що мама померла, бо не знаходили слів, які б могли пояснити, чому вона покинула його – такого маленького та люблячого її…

    Люди щиро співчувають родині Яворських та з прикрістю згадують, що не минуло й півроку, як у тому ж перинатальному центрі померла 17-річна породілля. Тоді батьки теж звинувачували у бездіяльності лікарів, та вони того разу також запевняли, що все робили за протоколом акушерсько-гінекологічної служби. А скільки маємо менш гірких, але ж вкрай негативних моментів, з якими пацієнти постійно стикаються у цьому й інших закладах для матері та дитини?

    Щоправда, прикарпатці вже не мовчать: неодноразово скаржилися на персонал, побори та неналежні умови перебування у міському та обласному пологових будинках. Нещодавно іванофранківці звернулися до міського голови з колективною петицією: просять навести лад та подолати корупцію в пологовому. Прослідкуємо, що з того вийде? Невже, попри всі ці кроки, і далі будемо втрачати молодих жінок з дітьми, які так і не побачили Божого світу?

    Марія ПАЛЮГА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!