У місцях, де спостерігаються часті перебої з електрикою, можна побачити стабілізатори напруги з універсальною дією. Їхнє завдання — захистити чутливі до параметрів вихідного струму побутові прилади від поломок, що трапляються внаслідок аварійного відключення світла або короткого замикання.
Буває і так, що напруга в мережі регулярно скаче, або її не вистачає для стабільної роботи певної техніки. Цю проблему можна вирішити за допомогою стабілізатора.
Стабілізатори напруги: різновиди
Можна виділити три основні категорії:
- Електромеханічні прилади працюють за допомогою графітових щіток, які переміщуються трансформаторною котушкою завдяки вбудованому двигуну. Простота конструкції зумовлює низьку ціну та високий ККД. Є й мінуси: вони швидко зношуються і не відразу реагують на стрибок напруги, що буває небезпечно.
- Релейні стабілізатори оснащені мікропроцесором, який аналізує вхідні параметри струму та запускає роботу електронних реле за наявності порушень. Відгук у них миттєвий, що гарантує максимум захисту для побутової техніки. Серед недоліків — зрідка викликають миготіння лампочок у будинку (пояснюється ступеневою стабілізацією).
- Тиристорні та симісторні прилади працюють за тією ж схемою, що й релейні, але основний елемент у них — силові ключі. Це забезпечує плавність стабілізації, моментальну реакцію та мінімальне зношування стабілізатора навіть через роки експлуатації. Мінус — ціна, яка є вищою, ніж у моделей інших видів.
Зустрічаються також інверторні, сервопривідні та навіть комбіновані стабілізатори напруги. Перед покупкою важливо звернути увагу на технічні можливості кожного виду та визначитися, який із них краще впорається з вашими потребами.
На що дивитися при виборі стабілізатора
- Тип конструкції. Розрізняють портативні моделі з невисокою продуктивністю та можливістю переміщення по об’єкту, і більш потужні та громіздкі, стаціонарні варіанти для встановлення на основному електрокабелі.
- Спосіб монтажу. Це стосується переважно стаціонарних стабілізаторів, які можна встановити на підлозі або на стіні. Тут все просто: опирайтеся на те, як зручніше вам.
- Точність стабілізації. У середньому вона коливається від 1–2% у найдорожчих стабілізаторах із чутливою електронікою, до 8–10% — у простих, електромеханічних моделях. Чим суттєвіші неполадки в електромережі, тим виправданіша купівля більш точного приладу.
- Число фаз. Для домашньої експлуатації найчастіше використовуються однофазні (220 В) варіанти, для промислових об’єктів — трифазні (380 В). Орієнтуйтеся на те, якими мережами забезпечується електроживлення потрібного вам місця.
- Рівень потужності. Необхідно сумувати потужність усіх електроприладів, які обслуговуватимуться стабілізатором напруги, та закласти не менш як 30% запасу для підключення додаткової техніки.
- Швидкість стабілізації. Чим швидше виконується стабілізація, тим менше ризику для ввімкненої в мережу техніки, але й дорожчий сам прилад.
Підіб’ємо підсумки
Стабілізатори напруги, які можна вибрати та купити в онлайн-каталозі Алло у Львові, використовуються в заміських будинках, на будівельних об’єктах, у місцях, де одночасно до мережі під’єднано велику кількість техніки. Якщо ви не хочете одного дня виявити, що електроприлади на дачі або у квартирі згоріли через стрибок електрики, краще придбати стабілізатор.