Що і як їдять франківські школярі

  • Останнім часом батьки все частіше звертають увагу на харчування дітей у школах і садках та скаржаться на нього. Нещодавно ГО «Мами Прикарпаття» спільно з представниками держпродспоживслужби перевірили харчування у двох франківських школах. Результати виявилися не дуже втішні.

    Бруд і духота

    Харчування в школах і садках – мабуть, найболючіша тема для батьків. В одних закладах діти охоче їдять, а в інших залишають майже повні тарілки. Тож, зважаючи на скарги батьків, ГО «Мами Прикарпаття» започаткували традицію без попередження навідуватися до шкіл та садків і перевіряти, як та чим годують дітей.

    Зокрема, 27 березня вони спільно з представниками управління держпродспоживслужби, а також депутатом міської ради Олександрою Федорук здійснили перевірку якості харчування у двох школах: №13 та №12. Якість надання послуг з гарячого харчування вони оцінювали за такими критеріями: загальна чистота (підлога, столи, стільці, буфетна стійка, підвіконня, тюлі, зовнішній вигляд працівників і форма); вигляд і смак страви; стан посуду та іншого обладнання їдалень.

    Перевірку розпочали зранку з ЗШ №13, там якраз снідали учні початкових класів. Минулого року надходили скарги на харчування в цій школі, зокрема через те, що їдальня розміщена у підвалі. «Як правило, скарги зі всіх шкіл однакові: несмачна, холодна та одноманітна їжа», – зазначила голова ГО «Мами Прикарпаття» Мар’яна Вершиніна.

    Директор школи Ольга Драпак, а також працівники їдальні зустріли «інспекторів» спокійно, хоча було помітно, що вони трохи нервують. Один із працівників школи встиг сказати, що це «набіг», але директорка одразу ж попросила його замовкнути. Це не дивно, адже минулого року керівник департаменту освіти та науки Ігор Смаль також називав такі перевірки «набігами», а директори просили, щоб їх попереджували про них.

    Під час перевірки команда розділилася: фахівці держпродспоживслужби пішли безпосередньо на кухню відбирати зразки їжі, води та проби-змиви з рук і поверхонь, а мами в їдальні спостерігали за тим, як діти їдять, пробували їжу та оцінювали харчування.

    Перше, що впало у вічі, – вчорашнє меню. Свіже з’явилося лише після декількох зауважень. Помітили і надщерблений та не зовсім чистий посуд. Серветок на столах немає, їх приносять класи перед сніданком та обідом. Директорка пояснила, що у них так заведено.

    Також у мам виникли підозри, що діти їли на сніданок несвіжий салат, адже він є і у вчорашньому меню, хоча кухарі стверджували, що його недавно зробили. Скуштувавши салат, активістки зробили висновок: він таки вчорашній. Запропонували спробувати його і директорці, але вона відмовилась, аргументувавши це тим, що її стан здоров’я не дозволяє їй їсти все.

    З сумом відзначили мами і те, що у їдальні немає фруктів, що там брудно, душно і відсутні цінники на булочках і солодощах.

     

    Тверда «двійка»

    Ольга Драпак, яка займає директорську посаду вже 33-й рік, розповідає, що одночасно в їдальні може поїсти 100 дітей. Два тижні тому змінився підприємець, який відповідає за харчування дітей, але частина кухарів залишилася.

    «Я вважаю, що харчування у нас на достатньо доброму рівні. Іноді кажуть, що щось холодне. Але ми це налагодимо, працівники стараються дати дітям теплу їжу. Скарг на те, що вона несмачна, немає. Є такі страви, які діти не хочуть їсти, тому їх не готують. Наприклад, гречаний суп і горохове пюре. Хоча є такі школярі, які ніяку кашу не хочуть їсти. Я дивуюся, чим батьки їх вдома годують», – каже директорка та додає, що найбільше діти люблять сосиски, булочки і загалом те, що продають у буфеті.

    Член ГО «Мами Прикарпаття» пані Ольга каже, що харчування у цій школі її цікавило, адже планувала дати сюди свою дитину. Однак після перевірки їдальні вона «трохи в шоці». Мовляв, це не найгірший варіант їдальні, але один з найгірших. «Вона розміщена в підвалі, тут дуже жарко, тяжке повітря, підвищена вологість. Приміщення маленьке, неохайне, давно був ремонт, виглядає страшно, брудно, пилюка, старі столи. Я чекала іншого. Тарілки повні після сніданку, а це означає, що дітям несмачно», – зауважує жінка.

    За п’ятибальною шкалою харчування у цій школі батьки оцінили на тверду «двійку». Кажуть, що чистоти не побачили, їжа несмачна і ледь тепла, а стан посуду бажає кращого.

     Не раді зустрічі

    Після цього «інспекція» вирушила перевіряти харчування у ЗШ №12. Охоронець спершу розповів, як пройти в їдальню, але коли дізнався, що її збираються перевіряти, то одразу ж змінив тон і манеру спілкування. В цей час якраз надійшла заступниця директора Галина Болюк, яка спершу сприйняла всіх за практикантів від університету. Коли ж їй сказали, що хочуть перевірити харчування, то вона відповіла, що на це потрібне погодження директора.

    «Яке право ви маєте перевіряти? Де ваші халати?» – обурилася заступниця. Однак коли їй пояснили, що на кухню зайдуть тільки представники держпродспоживслужби, які мають належний одяг, а всі просто будуть у їдальні, то пані Галина знову почала наполягати на тому, що спершу треба зайти до директора. «Це ж логічно, напевне», – зазначила вона.

     

    Чисто, але несмачно

  • Після ще одних пояснень керівництво школи погодилося на перевірку. Поки на кухні брали зразки їжі, води та проби-змиви з рук працівників і поверхонь, мами вирішили скуштувати їжу. Спершу кухарі сказали, що зараз є суп, але потім уточнили, що він ще не готовий, тому з гарячого можуть запропонувати тільки гречку з котлетою. До неї активістки замовили ще два салати, а також булочку з корицею. Запропонували вони спробувати їжу і працівнику школи, який ходив по їдальні та фотографував їх, але він відмовився. Мовляв, вінегрет уже їв, котлету не їсть, бо піст, а гречку також не може спробувати, бо на ній лежала котлета.

    Скуштувавши це все, мами зробили висновок, що вінегрет пересолений, сухий і несмачний, котлета майже без м’яса, як оладка, а гречка, як пюре, дуже розварена. До того ж, одна порція була полита маслом, а інша – ні. Похвалили тільки салат з капусти та кукурудзи, а також більш-менш смачну булочку. Загалом же сказали, що їжа виглядає неапетитно, була ледь теплою і не зовсім смачною.

    Перевіряючі звернули увагу і на брудний графин з водою та склянку. Припустили, що в ньому так багато води, бо дітям простіше купити воду в пляшці, ніж пити з нього. Але, на відміну від попередньої школи, тут уже були фрукти – яблука.

    Для вчителів у їдальні є окремий стіл з відповідним написом. Відрізняється він від інших передусім тим, що на ньому є підставки для тарілок.

    Мар’яна Вершиніна зауважила і те, що не всюди в буфеті є цінники. Каже, що дорослому важко зорієнтуватися в цінах, не те що дітям. Крім того, тут є заборонена продукція – штучний зефір.

    Отже, за чистоту їдальні поставили «четвірку», єдине зауваження було до буфетної стійки. А от за посуд поставили «трійку» – тарілок не бачили, але виделки і ложки були не дуже чисті.

     

    Замала кухня

    Галина Болюк розповідає, що підприємець, який відповідає за харчування дітей, працює тут уже давно і претензій до нього немає. Проблема в іншому – кухня надто мала і не пристосована до того, щоб готувати велику кількість їжі. Проте на канікулах тут планують зробити ремонт, а підприємець має завезти нове обладнання.

    «За ці гроші діти харчуються нормально. Умови дуже складні, тому не можемо харчувати дітей на відповідному рівні, але працівники стараються. Кухарі не можуть тримати їжу в теплі. Інколи вона тепліша, інколи холодніша, але це не їхня вина, а умови такі. А з підвищенням вартості покращилось і саме харчування В січні батьки висували претензії, щодо підігріву їжі і посуду, то підприємець дослухалася до них», – запевняє пані Галина.

    Вона додає, що старші діти майже не харчуються в їдальні. Все тому, що на кухні є тільки дві плити, на яких неможливо приготувати їжу майже на 800 дітей. Тому тут їдять тільки початкові класи та діти пільгових категорій, загалом майже 200 школярів. А всі інші діти купують собі щось у буфеті або беруть їжу з дому.

    За словами Болюк, школа неодноразово зверталася в департамент через цю проблему, однак показати документи, які б це підтвердили, не змогла. Натомість сказала, що в школі проводили опитування, яке показало, що дітям у їдальні найбільше подобається те, що продають у буфеті. Зрештою, дирекція пообіцяла дослухатися до всіх зауважень та пропозицій активісток.

    Перевіряти можуть усі

    Мар’яна Вершиніна каже, що такі перевірки будуть проводити і надалі, адже скарг від батьків багато. До того ж, часто підприємці в один голос кажуть, що за такі гроші неможливо забезпечити належне харчування. Однак на противагу цьому в Україні є школи, де харчування організовують за системою «шведського стола» і вкладаються в ті самі суми, що й у Франківську.

    «Чому за 15 грн. в одній школі може бути чудовий сніданок, а в іншій – діти залишають 80%. Тому після таких перевірок посилюється контроль батьків за якістю їжі. Ми хочемо показати такими перевірками, що вони можуть самостійно приходити, цікавитися, як харчуються діти, пробувати їжу», – наголошує  вона.

    Депутат міськради Олександра Федорук каже, що підтримує ГО «Мами Прикарпаття», які роблять такі перевірки, і хотіла особисто переконатися, який стан справ з харчуванням. Коли ж побачила і спробувала їжу, то зрозуміла, що він бажає кращого.

    «Навчання у школі важке і довге. Тому ці обіди і сніданки дуже важливі для дітей. Я б не хотіла їсти таку їжу і щоб так харчувалися мої діти. Оскільки вартість харчування збільшилась, то, вважаю, діти можуть їсти більш-менш смачну їжу. Тому закликаю батьків перевіряти якість харчування у школах та садках», – підкреслила депутатка.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!