Шлях від ям до Європи

  • В Івано-Франківську запланували капітальний ремонт однієї з найгірших вулиць міста – Автоливмашівської. Тут немає ні основи дороги, ні дощової каналізації – лише ями. Комунальники обіцяють привести вулицю до європейського рівня.

    Старим ямам – старі тролейбуси

    Вулиця Автоливмашівська хоч і розташована на околиці Івано-Франківська, але є дуже важливою. Цим шляхом користуються мешканці приміських сіл Чернієва, Хриплина та Микитинців, а також працівники, які добираються на роботу до великих підприємств – заводів «Electrolux» та «Tyco Electronics». А ще Автоливмашівську можна би було використовувати як об’їзну дорогу, якби водії не боялись за стан своїх авто після проїзду через тутешні ями.

    Її заслужено називають однією з найгірших вулиць у місті. На автошляху немає ні основи дороги, ні нормальних тротуарів, ні дощової каналізації. На Автоливмашівську не курсують нові тролейбуси, бо в «Електроавтотрансі» цілком справедливо бояться пошкодити їхні підвіски.

    «Ця вулиця дуже давно потребує ремонту, – зауважив Михайло Смушак, директор департаменту житлового, комунального господарства та благоустрою Івано-Франківської міської ради. – Вона однозначно одна з найгірших в Івано-Франківську. При цьому вулиця є стратегічною, бо дозволяє забрати транзитний рух вантажівок із середмістя. Крім того, тут є великий промисловий район, де працюють іноземні інвестори. Коли приїжджають люди з-за кордону і бачать ці розбиті дороги та жахливі вулиці, то у них формується загальна негативна думка. Відповідно, страждає інвестиційна привабливість міста. Зрештою, люди тут живуть, добираються до роботи, і їм потрібні якісні перевезення громадським транспортом».

    Проектно-кошторисну документацію на капітальний ремонт у департаменті ЖКПБ розробили ще торік. Вона вже пройшла експертизу. Заплановано облаштувати три смуги руху, острівці безпеки, тротуари та освітлення, мережі дощової каналізації. Крім того, вздовж вулиці висадять дерева – в комунальному департаменті для цього обрали платан західний. Дорослі саджанці висотою 2,5-3 метри планують садити через кожних 10-15 метрів.

    «Оскільки тут досі не було дощової каналізації, вулиця постійно руйнувалася. Під час її ремонту основу дорожнього полотна будемо робити бетонною, щоб вулиця служила франківцям довгі роки. Сподіваємося, водії вантажних автомобілів будуть користуватися Автоливмашівською як об’їзною дорогою. Зараз вони сюди не їдуть, бо знають, що проїхати нею і не пошкодити свій автомобіль фактично неможливо», – додає Михайло Смушак.

    Реконструкція вулиці Автоливмашівської від залізничного переїзду до вулиці Юності коштуватиме понад 31 мільйон гривень. І тут постає проблема: де взяти кошти? За словами посадовців, сума є непідйомною для бюджету Івано-Франківська – на цю потребу з казни міста можуть виділити лише половину. За співфінансуванням Івано-Франківськ вирішив звернутися до Державного фонду регіонального розвитку.

    Гроші – державні, досвід – європейський

    Державний фонд регіонального розвитку – інструмент, через який держава формує регіональну політику. Всі проекти, які реалізуються за кошти ДФРР, розміщені на його сайті – dfrr.minregion.gov.ua.  Цю онлайн-платформу було створено за підтримки Європейського Союзу. В результаті в Україні з’явилась прозора система, яка дозволяє кожному громадянину в онлайн-режимі знайомитися з інвестиційними програмами та інфраструктурними проектами, які реалізуються в його області, районі чи місті.

    За рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, найближчим часом до ДФРР скерують проект реконструкції вулиці Автоливмашівської. Але на відповідь посадовці очікують ближче до кінця весни.

    «З ДФРР ми плануємо залучити близько половини всіх коштів, потрібних на ремонт Автоливмашівської. Також проектуємо ремонт вулиці Коновальця і в’їзд до Івано-Франківська по Калуському шосе. Це досить дорогі проекти, але вони потрібні місту. Тому спробуємо співпрацювати з ДФРР і для їх реалізації», – пояснює Михайло Смушак.

    За словами чиновника, чимало франківських вулиць мають застарілу та нелогічну дорожню інфраструктуру, яка не відповідає сучасним вимогам. Скажімо, більшість з них не мають елементів пасивної безпеки руху і радше нагадують міжміські автомагістралі – широка проїжджа частина, вузькі тротуари, відсутні велодоріжки. Тому тепер при проектуванні нових вулиць не просто перестеляється асфальт, а повністю змінюється її конфігурація.

    «Ширина Автоливмашівської подекуди сягала 20 метрів, що абсолютно беззмістовно. Тепер вулиця буде звужена до трьох смуг, тобто вона буде приблизно 9-10 метрів завширшки – згідно з новими ДБН. Таким чином, ми зможемо зробити ширші тротуари, озеленення, а також зекономити кошти на асфальтуванні. За конфігурацією Автоливмашівська після капремонту буде дуже подібною на Набережну, але вона ще буде додатково облаштована острівцями безпеки на пішохідних переходах. Сенсу робити там велодоріжку ми наразі не бачимо – можна спокійно їхати велосипедом по правій смузі, вона не надто завантажена транспортом», – пояснює головний комунальник Івано-Франківська.

    Велику увагу до проектування і планування вулиць в комунальному департаменті пояснюють бажанням створити в місті європейську інфраструктуру. У Європі до цих питань підходять раціонально: будують не просто дороги для автомобілів, а повноцінні вулиці, комфортні для всіх учасників дорожнього руху.

    Згідно з сучасними урбаністичними тенденціями, вулиця повинна бути зручною насамперед для пішоходів, доступною для людей з обмеженими можливостями та інших маломобільних категорій населення. На це в Україні раніше не звертали уваги. Також на вулицях мають бути всі умови для велосипедистів та громадського транспорту – велодоріжки, виділені смуги і так далі. І лише наступним пріоритетом йдуть автомобілі.

    За словами Михайла Смушака, франківські комунальники не намагаються реалізувати якісь свої, щойно придумані інфраструктурні проекти. Вони не вигадують велосипед, а беруть вже десятиліттями перевірені у цивілізованих країнах світу ідеї. Ці рішення працюють і щодня служать людям.

    «Ми вчимося на прикладах європейських міст, втілюємо в життя все те, що бачимо там. Значну увагу звертаємо на питання безпеки. За кордоном по дорогах ти їдеш, як у комп’ютерній грі – максимально чіткі лінії розмітки, дорога веде тебе, ти знаєш, куди повертати і де можна зупинитися. А у нас іноді є смуги шириною по чотири метри, на яких немає розмітки – там хаотично паркуються і так само хаотично їздять. Щоб все це виправити, потрібна правильна інфраструктура. Дорога має бути побудована за універсальними принципами. І все це робиться не за місяць і не за два. Треба враховувати облаштування вулиць лавками і урнами для сміття, їх озеленення і все решта, щоб у нас були красиві, якісні і безпечні вулиці», – ділиться думками Михайло Смушак.

    Окрім браку коштів, головний комунальник міста нарікає на консерватизм та нерозуміння з боку деяких державних органів, які не завжди сприймають прогресивні європейські норми. Це також гальмує реалізацію проектів.

    «Роботи на Автоливмашівській можуть бути виконані за два місяці. Наразі все впирається насамперед у кошти. Так само, як і проекти ремонту інших вулиць – Коновальця, Бельведерської, Ленкавського, Левицького, Мазепи», – підсумував Михайло Смушак.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!