Штам COVID-19 “Дельта”: нові симптоми, небезпечність та ефективність вакцин

  • 22 червня в Україні виявили небезпечний штам COVID-19 “Дельта”. Він відомий також як “індійський”.

    Ще у травні Міністерство охорони здоров’я вважало цей штам “серйозним викликом” для України, бо він “наробив чимало горя в Індії”, пише “Українська правда”.

    Тепер “Дельта” стає домінантним різновидом COVID-19 у світі. За даними  Всесвітньої організації охорони здоров’я, станом на 21 червня “Дельту” виявили у 92 країнах світу.

    “Дельту” вперше виявили в Індії в грудні 2020 року. Відтоді штам розповсюдився по всій Індії і по всьому світу.

    У РНБО назвали країни, через які “Дельта” може поширитися в Україні. Йдеться про Індію, Велику Британію, Португалію, Росію, Польщу, Румунію, Словаччину, де нині спостерігається циркуляція цього різновиду COVID-19. 

    Зокрема, двоє інфікованих “Дельтою” приїхали з Росії.

    Цей штам вважають більш трансмісивним. “Дельта” має декілька мутацій в шипоподібному білку коронавірусу, які можуть сприяти його поширенню. 

    Міністр охорони здоров’я Великої Британії Метью Генкок також заявив, що “Дельта” приблизно на 40% заразніший, ніж вихідний штам COVID-19, а це означає, що він може поширюватися швидше і легше.

    “Дельта” також може бути причиною більш важкого перебігу захворювання. Наприклад, нещодавнє шотландське дослідження показало, що ймовірність госпіталізації у людей, інфікованих цим штамом, була приблизно в два рази вища, ніж у людей, інфікованих “Альфа” (британський штам).

    Симптоми “Дельта” трохи відрізняються від симптомів оригінального коронавірусу.

    Серед основних симптомів:

    • головний біль,
    • біль в горлі,
    • нежить,
    • лихоманка.

    Наразі в Україні проти COVID-19 вакцинують трьома препаратами: Pfizer, AstraZeneca та Sinovac.

  • Експерти вважають, що штам “Дельта” навряд чи несе великий ризик для людей, які пройшли повну вакцинацію.

    Недавній аналіз, проведений Службою охорони здоров’я Великої Британії (PHE), показує, що одна доза вакцин AstraZeneca чи Pfizer менш ефективна проти штаму “Дельта” в порівнянні з “Альфа”: через три тижні після першої дози вакцини забезпечували 33% захист від симптоматичного захворювання, спричиненого “Дельта”. Від “Альфа” одна доза препарату захищала приблизно на 50%.

    Загалом вакцина від Pfizer на 88% ефективна проти симптоматичного перебігу COVID-19, спричиненого штамом “Дельта”, через 2 тижні після другої дози.

    Дві дози вакцини AstraZeneca ефективні на 60% проти симптоматичного захворювання, спричиненого “Дельтою”.

    В Україні спалах нової хвилі коронавірусу через штам “Дельта” прогнозують ще до початку осені.

    Згідно з даними Національної академії наук України, “Дельта” може швидко розповсюдитися в Україні та мати тяжчі наслідки, ніж в західних сусідів через низький рівень вакцинації населення та велику міграцію з Росії. 

    Науковці вважають, що нова хвиля COVID-19 може прийти зі східних областей України. 

    Читайте також: У 14 прикарпатців виявили COVID-19

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!