Швидкі гроші для бюджету

 • Довірена особа кандидата у президенти, великі забудовники та маловідомі підприємці: хто і за якою ціною купує майно громади на Івано-Франківщині.

  Коломия впевнено лідирує щодо продажу комунальних приміщень через Прозоро.Продажі. За нею у рейтингу – Долина. Через Прозоро.Продажі нещодавно продали перше приміщення і в Івано-Франківську. Прозорість  аукціонів дає змогу відстежити, хто і за якою ціною купує майно громади. Серед власників громадських квадратних метрів – відомі прізвища. Зокрема, у Коломиї найбільші площі викупили місцеві забудовники.

  Станом на початок травня на Івано-Франківщині відбулося 38 успішних аукціонів із продажу майна через систему електронних торгів Прозоро.Продажі. Завдяки торгам вдалося виручити майже 34 млн. гривень (про це свідчить модуль аналітики системи Прозоро.Продажі).

  «Івано-Франківська область займає 4-ту сходинку в рейтингу областей за обсягом продажу об’єктів малої приватизації в Україні – після Львівської, Житомирської і Вінницької областей», – зазначив менеджер з роботи із органами місцевого самоврядування Олексій Мовчан.

  17 з 38-ми успішних аукціонів провели органи місцевого самоврядування, отримавши до місцевих бюджетів більш ніж 20 млн. гривень. 82% цієї суми припадає на Коломию. Торік у рейтингу Прозоро.Продажі Коломия посіла 10-те місце серед міст України, які використовують цю електронну систему для торгів.

  Загалом через Прозоро.Sale житлову нерухомість продають лише п’ять органів місцевого самоврядування на Івано-Франківщині: Коломийська, Долинська, Івано-Франківська міські ради, Богородчанська селищна рада, а також Косівська райрада.

  «Прозоро.Продажі – це швидкі гроші для бюджету та нові можливості залучити бізнес, який потім буде платити податки та створювати робочі місця. Крім того, це абсолютно відкритий і безпечний спосіб передати ринку незатребуване майно, яке куплять на конкурентних засадах», – констатує Олексій Мовчан.

  Кількість завершених аукціонів

  Місто Кількість завершених аукціонів Дохід
  Коломия 10 16 788 815
  Долина 4 1 598 113
  Івано-Франківськ 1 1 380 602
  Косівський район 1 402 439
  Богородчани 1 200 000

  Коломия: комунальне майно купують великі забудовники

  За допомогою електронної системи Прозоро.Продажі у Коломиї продали 10 комунальних приміщень на загальну суму 16,8 млн. гривень. Усі – в проміжку з серпня 2018 року до лютого 2019 року.

  Найдорожчими виявилися «квадрати» на вул. Грушевського, 41 у центрі міста. 30,9 кв. метрів пішли з аукціону за ціною 1 млн. 200 тисяч гривень (38,8 тисячі за 1 кв. метр). У результаті торгів ціна будівлі зросла у понад 2 рази.

  На торги прийшли четверо учасників. Остаточна цінова пропозиція двох із них – підприємця Віталія Ткача та Анатолія Григорчука – різнилися на 1 гривню. Віталій Ткач відмовився чекати на кваліфікацію переможця та забрав гарантійний внесок. Переможцем став Анатолій Григорчук. Він є співзасновником будівельної фірми ТзОВ «Файнобуд-1»  та кількох обслуговуючих кооперативів. З листопада 2017 року, за інформацією платформи Clarity Project, ТОВ «Файнобуд-1» отримало підряд на будівельні роботи 15-ти об’єктів будівництва.

  Це не перше приміщення, яке викупили представники великих будівельних компаній. На початку цього року в Коломиї продали одноповерхову цегляну споруду на вулиці Петлюри, 40 площею 166,2 кв. метрів. Вигідне місце розташування (центр міста), концентрація об’єктів культури та торгівлі, закладів громадського харчування, а також великий потік людей у цій частині міста, мабуть, і сформували ринкову ціну приміщення – 3,3 млн. гривень. Ціна 1 кв. метра становила майже 20 тисяч гривень.

  Купив будівлю Любомир Петращук – співвласник чотирьох фірм. Зокрема, будівельної компанії «Роял парк Груп», яка зареєстрована у Коломиї. Іншим співзасновником цієї компанії є Василь Мензатюк. Він також купив комунальне приміщення у Коломиї за немалі гроші.

  У листопаді минулого року в Коломиї продали двоповерхову цегляну нежитлову будівлю (Поліклініка №1) загальною площею 871,23 кв. метр. Будинок розташований у центральній частині міста та має усі підведені комунікації. Ймовірно, у доброму стані, адже у документах про потребу ремонту не йдеться.

  Лот виставляли на аукціон двічі: перший раз – за балансовою вартістю, яка становить майже 6,5 млн. гривень. Проте аукціон не відбувся через відсутність потенційних покупців. Вдруге колишню поліклініку виставили на продаж через місяць зі зниженням стартової ціни майже вдвічі – до 3,3 млн. гривень.

  Тоді на аукціон прийшли четверо покупців. У результаті торгів вартість майна зросла на 1 млн. гривень – до 4,3 млн. гривень. Василь Мензатюк купив приміщення, сплативши майже 5 тисяч гривень за 1 кв. метр.

  У 2016 році, згідно з поданою декларацією, Василь Мензатюк працював старшим механіком на ДП «Укрспирт». Його дохід із дружиною становив трохи більше 100 тисяч гривень на рік. Проте у декларації зазначено, що подружжя позичило третім особам 15 тисяч доларів та 30 тисяч євро.

  Дві будівельні фірми, співзасновниками яких є Василь Мензатюк, були зареєстровані у 2018 році. Його дружина Інна Мензатюк також займається бізнесом.

  Найбільше приміщення у Коломиї купила фірма, яка була зареєстрована вже після (!) оголошення аукціону, – ТзОВ «Нове містечко». Запис про реєстрацію цієї фірми датований 16 серпня минулого року, а аукціон з продажу майна стартував на три дні раніше.

  Фірма була єдиним учасником аукціону та купила двоповерхову нежитлову цегляну будівлю у центральній частині міста – на вул. Коцюбинського, 7А площею 1058,2 кв. метрів – трохи дорожче, ніж за 4 млн. гривень (3,8 тис. гривень на 1 кв. метр).

  У квітні цього року фірма отримала дозвіл на реконструкцію наявної будівлі під приміщення для науково-дослідних, проектно-дослідних та проектно-вишукувальних установ із житловими приміщеннями.

  Засновники ТОВ «Нове містечко» – Євген Гладуник та Віктор Іванків. Євген Гладуник водночас є співзасновником п’яти фірм та ще більшої кількості обслуговуючих кооперативів. Зокрема, раніше він був співзасновником обслуговуючого кооперативу «Файнобуд-захід», який також пов’язаний із будівельною фірмою ТзОВ «Файнобуд-1». З іншого боку, Євгеній Гладуник є співзасновником ТзОВ «Прикарпаття-Готель-Сервіс» разом із Інною Мензатюк.

  Інший співвласник ТОВ «Нове містечко» Віктор Іванків є власником ще двох будівель у Коломиї, які він купив на торгах. Це нежитлова будівля на вул. Шухевича, 74 площею 303,6 кв. метри, яку Віктор Іванків купив за мінімальною аукціонною ціною у розмірі 1,3 млн. гривень, та нежитлова будівля на вул. Стефаника, 5Б загальною площею 96,7 кв. метрів – теж за мінімальною аукціонною ціною у розмірі 583 тис. гривень.

 • Найстаршим покупцем комунального майна Коломиї є 77-річна Марта Никитюк, яка купила 87,4 кв. метрів на пл. Відродження, 9 за 840 тис. гривень (9,6 тис. гривень за 1 кв. метр). Пенсіонерка – уродженка Рівненщини, проте кілька років тому була зареєстрована у Коломийському районі.

  Ще одним власником майна громади Коломиї став Петро Яцко – він купив приміщення площею 132,2 кв. метри на вул. Лесі Українки, 12А. Заплатив понад 400 тисяч гривень. Однак це не єдина покупка цього чоловіка. Схоже, він скуповує приміщення й в інших містах України. Через систему Прозоро.Продажі можна побачити, що Петро Яцко також купив чотири приміщення у Львові, Івано-Франківську та Коломиї. Найбільше квадратів Петро Яцко приватизував в Івано-Франківську: він придбав приміщення на вул. Кардинала Любомира Гузара, 39 – перше, яке міська рада Івано-Франківська продала через систему електронних торгів Прозоро.Продажі. Приміщення площею 230,6 кв. метрів обійшлося йому у 1 млн. 380 тис. гривень.

  Ще два об’єкти нерухомості Петро Яцко придбав у Львові.  Відомо, що Петро Яцко родом із села Добротів Надвірнянського району. У мережі Інтернет можна знайти інформацію про приватного нотаріуса з Коломиї з таким іменем та прізвищем.

  «Як правило, всі продані у Коломиї приміщення були в аварійному стані, вони не підлягали реставрації, не мали цінності – ні історичної, ні особливої матеріальної, – каже міський голова Коломиї Ігор Слюзар. – Здебільшого ці будівлі були близько до центру і купували їх забудовники, щоб потім знести й на цьому місці збудувати багатоквартирні будинки й торгові центри.

  У Коломиї третій рік поспіль бюджет розвитку формується тільки із продажу нерухомості й землі. Дороги, ремонти – все ми робимо за ці кошти. У 2016 році ми майже не продавали майно, бо не було потреби – ми мали на розвиток кошти із загального фонду. У 2017 році коштів вже не вистачало. З 2018 року через приєднання сіл загального бюджету в Коломиї вистачає на наші видатки, а бюджет розвитку формується за рахунок продажу майна й землі. Зараз ми зосередилися на землі – робимо грошову оцінку.  Вартість землі зростає у 2,5 разу. Багато підприємців звернулися про викуп земельних ділянок».

  Адреса Площа Ціна Вартість 1 кв. метра Покупець
  пр. Грушевського, 41 30,9 1 200 001 38 834 Григорчук Анатолій Анатолійович
  вул. Переяславська, 2 47,5 512011 10 778 Григорець Віталій Михайлович
  вул. Шухевича, 76 871,23 4 285 000 4 918 Мензатюк Василь Іванович
  вул. Горбаша, 9 306,3 340 572 1 112 ТзОВ “Виробничо-комерційна фірма «ТРІУМФ»
  вул. Петлюри, 40 166,2 3 299 999 19 855 Петращук Любомир Васильович
  вул. Лесі Українки, 12А 132,2 402 052 3 041 Яцко Петро Петрович
  вул. Стефаника, 5Б 96,7 582 840 6 027 Іванків Віктор Дмитрович
  Коцюбинського, 7А 1058,2 4 026 630 3 805 ТзОВ “Нове містечко”
  Шухевича, 74 303,6 1 299 610 4 280 Іванків Віктор Дмитрович
  пл. Відродження, 9 87,4 840 100 9 612 Никитюк Марта Іванівна

  Коломия

   Долина і Косів: «свої» та «київські»

  У вересні 2018 року – березні 2019 року Долинська міська рада продала чотири комунальні приміщення на загальну суму майже 1,6 млн. гривень. Найдорожче – по 4,3 тисячі гривень – вдалося продати «квадрати» на вулиці  Чорновола, 6: за 23,6 кв. метри Олександр Жовнір заплатив 102 тис. гривень.

  Найбільше зростання ціни відбулося на торгах за нежитлове підвальне приміщення площею 355,4 кв. метрів на вул. Незалежності, 8А. На торги прийшли четверо учасників, і в результаті боротьби вартість приміщення зросла у понад два рази. Купив комунальне майно Михайло Гошовський.

  «Дуже вигідне місце розташування цієї будівлі – вона у центрі міста, біля міської ради, там добра транспортна розв’язка та велика кількість людей», – каже провідний спеціаліст відділу економіки Долинської міської ради Мар’яна Бігун.

  Загалом три приміщення викупили троє місцевих мешканців. А найбільшу будівлю на вул. Пачовського, 9 площею 446,2 кв. метрів викупила київська фірма – ТзОВ «Фонд відновлення активів України». Приміщення обійшлося киянам у 260 тисяч гривень, або 583 гривні за 1 кв. метр. Це низький показник, порівняно з іншими «житловими» аукціонами органів місцевого самоврядування на Івано-Франківщині.

  «Це приміщення ми не могли продати з 2009 року, – пояснює Мар’яна Бігун. – Виставляли його кілька разів на аукціони, робили промоцію, але безрезультатно. Будівля потребує капремонту і розміщена у спальному районі. Це впливає на особливості ведення бізнесу. Тому був великий позитив, коли ми це приміщення виставили на продаж через Прозоро.Продажі, після чого ним зацікавилася київська фірма і купила його».

   

  Адреса Площа Ціна Вартість 1 кв. метра Покупець
  вул. Чорновола, 6 23,5 102 002 4 340 Олександр Ігорович Жовнір
  вул. Пачовського, 9 446,2 260 111 583 ТОВ “Фонд відновлення активів України”
  пр. Незалежності, 8А 355,4 1106000 3112 Гошовський Михайло Миколайович
  пр. Незалежності, 8А 93,7 130 000 1387 Юринець Арсен Володимирович

  Косів

  У Косові наприкінці минулого року продали одне приміщення через систему електронних торгів Прозоро.Продажі. Це нежитлові приміщення, вбудовані у підвал, перший та другий поверхи двоповерхової дерев’яної адмінбудівлі. Площа приміщень – 303 кв. метри, що становить приблизно третину від загальної площі всієї будівлі за адресою вул. Шевченка, 40.

  Приміщення купив заступник голови Івано-Франківської крайової організації Народного руху України Тарас Виноградник. На виборах президента України цьогоріч він був довіреною особою кандидата Віктора Кривенка у виборчому окрузі №86 (м. Долина).

  303 кв. метри у середмісті Косова обійшлися Тарасу Винограднику у 402,4 тисячі гривень (1326 грн. за 1 кв. метр). Він був єдиним покупцем, який прийшов на аукціон.

  Одне приміщення наприкінці минулого року продала також Богородчанська селищна рада. За 51,1 кв. метр на вул. Шевченка, 7 місцевий бюджет отримав 200 тисяч гривень. Покупець – місцевий: згідно з умовами аукціону, Віталій Луцик має використовувати приміщення для офісу.

  Оксана ПІЛЯНСЬКА

   

  Дослідження здійснене за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!