В Івано-Франківську на комунальних підприємствах й досі бракує працівників.
Ще у червні “Галицький кореспондент” повідомляв, що на комунальних установах – кадровий голод. Бракує як двірників, так і водіїв та зварників.
Минуло уже чотири місяці, однак директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак каже, що ситуація не змінилася. Зазначає, що ця проблема у місті є дуже складною.
“Люди не йдуть на роботу. Відмовляються працювати за ту заробітну плату, яку пропонуємо. Переважно вони їздять працювати закордон”, – каже Михайло Смушак.
Щоб її вирішити – треба підіймати зарплатню.
“Наприклад, КП “Водоекотехпром”. Гроші беруть з тарифів на воду. Це означає: аби збільшити зарплатню, треба підіймати тарифи. Тобто мешканці будуть платити більше. Це не добре”, – говорить Смушак.
Є й підприємства, які фінансуються з міського бюджету, але за словами очільника департаменту, він не безрозмірний. Переконує, що комунальні підприємства міста не можуть дати таку зарплату, як у сусідній країні.
“Не можемо прибиральнику дати 15 тисяч. Якби була така платня – працівників було б більше. Все завжди впирається в кошти”, – переконаний він.
Директор КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк розповів, що ситуація змінилася, але не суттєво. Наразі бракує близько 50 водіїв тролейбусів.
Однак щоб кількість робітників збільшилася, підприємство, яке має ліцензію, повинно їх навчити. Навчання триває пів року. За 6 місяців можуть випуститися максимум 15 людей.
“Кілька людей повернулося на роботу – приїхали із закордону. Закінчується навчання групи із 9 людей. Кардинально змінити ситуацію за пів року неможливо”, – розповів директор підприємства.
Зарплата у водія тролейбуса – від 12 до 16 тисяч гривень у місяць. Усе залежить від того, скільки він відпрацював годин та у які зміни, на якій габаритній машині їздить та який клас має. Загалом, критеріїв оцінки роботи – багато.
Водночас водіїв автобусів у КП “Електроавтотранс” не потребують. За словами керівника, на ту кількість автобусів, яка є на підприємстві, працівників вистачає. Крім того, є список людей, які зможуть вийти на заміну, якщо хтось звільнився.
КП «Благоустрій» також потребує працівників. Керівник підприємства Михайло Яцків каже, що одні люди звільняються, а інші приходять. Наразі є тільки 30 робітників, однак необхідно стільки ж. Кількість вільних робочих місць залежить від обсягу роботи. Водночас, обсяг змінюється відповідно до пори року. Зарплатня становить близько 8 тисяч гривень.
“Вони трохи нестабільні, і це проблема. Здебільшого, це пенсіонери, яким часом важко працювати. Все частіше мешканці їдуть закордон на роботу. Чомусь люди вважають, що професія “двірник” – це ярлик. Але це не так. Ця професія, як і будь-яка інша, заслуговує поваги. Ми навіть вакансію не називаємо “двірник”. Пишемо у трудовій книжці “працівник благоустрою””, – розповідає Михайло Яцків.
Керівник зазначає, що аби набрати людей на роботу, йому довелося об’їжджати навколишні села та клеїти оголошення.
А Віталій Бурко, директор КП «Муніципальна дорожня інспекція» каже, що наразі працівників не набирають. Причина – брак грошей. Однак штат не є укомплектованим – бракує орієнтовно 80 робітників.
“Людям треба платити гроші. Є 70 працівників, а було б добре, якби було 150. Але нічого, колись ще менше було”, – говорить він.
Загалом на підприємстві працюють 200 людей. Заробітна плата робітників становить орієнтовно 7000 гривень.
В. о. директора КП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» Євген Герасименко зазначає, що ситуація станом на жовтень місяць не змінилася: так і залишилося 180 вакансій. Як зазначив керівник, нові люди приходять, але звільняються інші.
“Людям пенсійного віку важко працювати. Молоді люди бояться до нас приходити. Є різні фактори”, – говорить він.
7 тисяч гривень – така середня зарплатня у працівників. На майбутнє в очільника є план реструктуризувати роботу. Обіцяє, що після ввімкнення опалення цим питанням займуться.
Нагадаємо, у Франківську зростуть тарифи на водопостачання та водовідведення.