Снігова негода

  • Впродовж останнього тижня на Івано-Франківщині панувала справжня зима – із морозами до -15 та рясними снігопадами. І, як виявилося, сніг – це не лише радість для дітей, а й десятки відрізаних від світу віддалених сіл.

    До лікарні – снігоболотоходом

    Коли 5 та 6 лютого синоптики і рятувальники попереджали про циклон, похолодання, сніг та ожеледицю, прикарпатці сприйняли це досить спокійно – зима ж надворі. Втім, кількість снігу, що випав за останніх 10 днів, виявилась дуже великою.

    Дорожні та комунальні служби просто не встигали прибирати із доріг увесь сніг. Крім того, через сильний вітер навіть розчищені дороги за годину-дві знову опинялися під півметровим сніговим покривом – утворювалися перемети.

    «Шторм на Прикарпатті перемітає дороги і ускладнює рух, особливо на Городенківщині і Тлумаччині! Настає вечір і ніч. Дуже і дуже просимо усіх не виїжджати з домівок, щоб не потрапити в снігову пастку з якої буде неможливо вибратись, особливо на дорогах регіонального значення у Коломийському районі Р-24 «Татарів – Кам’янець-Подільський» і Р-20 «Снятин – Тязів»! Ми докладаємо зусиль, щоб утримати шляхи в проїзному стані, але шквальний вітер на окремих ділянках сильніший за наші можливості», – сказав Василь Буджак, начальник Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області.

    На допомогу дорожникам прийшли рятувальники Івано-Франківщини. За ці дні вони сотні разів рятували людей, які застрягли у снігу або потребували медичної допомоги. А одного разу в снігу забуксувала вантажівка, яка везла кисень для пацієнтів Калуської інфекційної лікарні, – її також витягнули надзвичайники.

    «Лише за 13-14 лютого підрозділи ДСНС 44 рази виїжджали на допомогу прикарпатцям. За останню добу ми звільнили зі снігових заметів 40 транспортних засобів, вісім карет швидкої допомоги, три автобуси тощо. Сім разів рятувальники доставляли медичних працівників до хворих осіб. Ще сімох прикарпатців ми транспортували до лікарень, серед них було дві породіллі. Працюємо в посиленому режимі: за останню добу залучалося 128 людей та 43 одиниці техніки. На окремих ділянках доріг введено обмеження руху», – розповіла Христина Перцович, речниця управління ДСНС в Івано-Франківській області.

    Ситуація на дорогах досі залишається вкрай напруженою, і жоден звичайний автомобіль не здатен проїхати по дорогах, вкритих метровим шаром снігу. Тож лікарів і хворих, яким потрібна термінова допомога, транспортують за допомогою снігоболотоходів «Богун» – їх на Прикарпатті є три. Це, фактично, рятувальний «танк-всюдихід», колеса якого – висотою з середній автомобіль. Снігоболотохід – машина вкрай високої прохідності, нею можна пересуватися по снігу, по болоті, по воді.

    З метою ліквідації снігових заметів на Прикарпаття прибула інженерна техніка з екіпажами. Зокрема, дороги Івано-Франківщини зараз розчищають інженерна машина розгородження (ІМР) з сідельним тягачем та шнекороторний снігоочищувач Д-902. Два цих потужних агрегати задіюються там, де простих тракторів недостатньо, зокрема, техніку залучали на Городенківщині та Тлумаччині, де дороги між селами є непроїзними.

    Станом на 09:00 15 лютого було відсутнє сполучення до 66 населених пунктів області. Мова йде про чотири села на Коломийщині, 17 – на Городенківщині, 27 – у колишньому Галицькому районі, 13 – на Тлумаччині, 10 – на Снятинщині. Частково відсутнє сполучення ще до 10 населених пунктів Івано-Франківщини.

    В автобусній пастці

    12 лютого два комунальних автобуси Івано-Франківської ОТГ, №51 (с.Колодіївка – вул. Василіянок) та №52 (с.Узин – вул.Василіянок), опинилися у сніговій пастці на сільській дорозі і застрягли.

    «Зараз два автобуси з пасажирами замело в районі колиби «Шершень».  Їдемо виручати разом з трактором Т-150. Думаю, що справимося», – написав Віталій Бурко, директор комунального підприємства «МДК».

    На допомогу вирушили і поліцейські, і рятувальники, і небайдужі місцеві жителі, які мали автомобілі з високою прохідністю. Там навіть встигли розгорнути мобільний пункт обігріву. Рятувальна операція тривала кілька годин і завершилася успішно – вже за кілька годин всі пасажири з автобусів грілися у своїх будинках.

    «Всі, хто застряг в комунальних автобусах, вдома. Слава Богу! Дякую всім причетним за людяність! Дорога на Узин досі непроїзна. Важка ситуація на дорозі до села Підпечери! Будьте обережні, без потреби не їдьте. Також пробуємо з радниками зробити доїзд через Вовчинець та через Єзупіль», – повідомив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.

    Мер додав, що людей із цих сіл, які не встигли виїхати з Івано-Франківська додому, на ніч розмістили у готелі «Бандерштат», а вже зранку вони змогли дістатися рідних сіл.

  • Начальник управління з надзвичайних ситуацій міськвиконкому Ігор Влізло детальніше розповів про обставини порятунку людей – у цьому випадку і ще в одному.

    «Мешканців села Колодіївки, які застрягли у Підлужжі, доставили до їхніх домівок. Велике спасибі радниці голови Колодіївки Галині Бринзей, яка змогла організувати односельчан з автомобілями на допомогу тим, хто потрапив у біду. Також і всі мешканці села Узин доправлені до своїх домівок. Тут висловлюю вдячність заступнику міського голови Віталію Федоріву, який особисто очолив рятувальну операцію. Але потім надійшла нова інформація, що на дорозі до села Радча застрягли 8 автомобілів. Туди виїхав оперативний підрозділ УДСНС та багатотонна машина Національної гвардії України. Завтра запустимо роторну техніку і постараємось за якомога коротший термін прочистити дорогу до Узина. На жаль, стихія ще може повторитися, тому прохання без потреби не їхати у ці села», – зазначив Ігор Влізло.

    Десятки аварій

    Кількість снігу, що випала, також призвела до значного зростання аварійності на дорогах. За ці дні сталися десятки ДТП.

    Так, 6 лютого о 10:46 у Калуші рятувальники надавали допомогу водієві маршрутного мікроавтобуса «Мерседес», який з’їхав у кювет. Позаду мікроавтобуса була прірва глибиною 10 метрів. На момент виникнення події в автобусі людей не було. Рятувальники відбуксирували автомобіль на проїжджу частину дороги.

    Цього ж дня о 17:15 до рятувальників Калущини надійшло повідомлення про те, що в селі Старий Угринів Новицької сільської ОТГ у кювет на узбіччі дороги з’їхав автобус. У ньому перебувало 45 осіб, із них 25 дітей. Після аварії пасажири вийшли з автобуса самостійно. Надзвичайники витягли автобус із кювету та відбуксирували його на проїжджу частину дороги.

    8 лютого об 11:30 в селі Чернятин Городенківської ОТГ з’їхав у кювет автобус. Всередині автобуса перебувало 18 пасажирів. Рятувальники прибули на місце події автомобілем «АРС-14» та відбуксирували рейсовий мікроавтобус Mercedes Sprinter з кювету на проїжджу частину дороги.

    10 лютого о 10:34 до Служби порятунку надійшло повідомлення про те, що у селі Ільці Верховинського району мікроавтобус «Мерседес» з’їхав у кювет та перекинувся. До місця події направили рятувальників, які поставили автомобіль на колеса.

    12 лютого у селі Підкамінь Рогатинського району сталася ДТП. Водій мікроавтобуса не впорався з керуванням та врізався у снігоочисний трактор. Згодом через слизьку дорогу у бус врізався і легковий автомобіль, який їхав позаду. Через це утворився затор. Люди з інших автомобілів дістали лопати і прочищали узбіччя, щоб можна було об’їхати місце аварії.

    Внаслідок всіх цих аварій дивом ніхто серйозно не постраждав.

    Замість підсумку

    За прогнозами синоптиків, сильні снігопади на Прикарпатті триватимуть до кінця тижня, а потім повинно настати потепління. Відповідно, тоді і зможуть відновити проїзд у всі села області. Що ж, залишається сподіватися, що ті люди, які кажуть: «Зими зараз не такі, як були колись», вже отримали бажану кількість снігу.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!