Керівник Івано-Франківського міського клубу службово-спортивного собаківництва Віктор Щетінін просить, щоб майданчик для вигулу собак на вулиці Набережній обгородили, бо непрохані гості там смітять і б’ють скло, об яке собаки, та й діти, що також там гуляють, можуть поранитися.
Восьма година ранку, субота. Ще не такий інтенсивний рух автівок, вулиці майже безлюдні. А чотирилапі вже на майданчику, що на вулиці Набережній ім. Василя Стефаника, слухняно виконують команди Віктора Щетініна, керівника Івано-Франківського міського клубу службово-спортивного собаківництва. Цією справою він займається вже понад тридцять років.
«Легенько побігли. Команда «Поруч». Пішли…» – гукає до собак пан Віктор.
Наймолодшому чотирилапому – три-чотири з половиною місяці, найстаршому – одинадцять років. «Суттєва різниця…» – наголошує пан Віктор.
Є у цьому різношерстому гурті і дворняги, і породисті собаки.
«Я знаю всіх тут (собак – ред.). Є серед них лагідні, добродушні, а є насторожені і норовливі…» – розповідає керівник клубу.
Франківець Святослав Ружило вже десять років приводить на майданчик своїх чотирилапих. Раніше дресирував тут свою німецьку вівчарку, яка померла від старості, тепер – пса на кличку Барні, якого завів рік тому. Каже, що у німецької вівчарки і Барні зовсім різні характери: якщо його перша собака була енергійною, рухливою, швидше виконувала команди, то Барні – добродушніший, але дуже лінивий. Такі собі протилежності.
«Мені подобається приходити сюди щоразу. Тут є колектив, у кожного свої погляди, є про що поговорити. Є люди, які приходять сюди роками, і всіх об’єднує любов до собак», – говорить він.
Скільки вже видресирував собак, Віктору Щетініну важко підрахувати. Говорить, що десь приблизно дві з половиною тисячі. А скільки медалей загалом отримали чотирилапі на різних змаганнях і конкурсах не тільки в Україні, але й за кордоном – не злічити.
«Багатьох собак, яких я дресирував, вже немає в живих. Але щоразу до нас долучаються новенькі. Все змінюється… Загалом, особливість роботи така, що доводиться більше навчати хазяїна, як працювати з чотирилапим, адже у кожної людини свій характер. Як виконувати ту чи іншу команду, кожен пояснює собаці по-різному», – зауважує Щетінін.
«Кругом», – подає команду тваринам пан Віктор.
Чимало чотирилапих, яких дресирував керівник клубу, раніше вірно несли службу на кордоні. А з початком російської агресії на Сході багато собак допомагали нашим військовим на передовій.
«Собака бачить більше, ніж людина. Їй не треба бінокля (сміється). Уявіть, в темноті він почує шурхіт навіть за двісті метрів і подасть одразу голос», – говорить Щетінін.
Майданчик на Набережній Віктору Щетініну і решті власників собак доводиться щороку облаштовувати самостійно. Цього року кілька чоловіків тут скосили траву, все привели в порядок, відновили. Та й тренажери для улюбленців із дерева та шин встановлювали самі.
Франківець Станіслав Ружило також долучився до цієї роботи. Згадує, що раніше займався з улюбленцем на території, що межує з майданчиком, але поряд із дорогою. І траплялося, що навіть дорослі собаки втікали на дорогу. «Тут, де ми зараз займаємося, дуже комфортно», – каже він.
Керівник клубу зауважує: коли на майданчику не дресирують собак, тут часто гуляють батьки із дітьми, відпочивають мешканці міста. І не всі добросовісно дотримуються правил благоустрою: буває, смітять, розбивають пляшки.
Наприкінці липня Віктор Щетінін прийшов на прийом до мера просити допомоги: хотів встановити паркан, який буде загороджувати територію майданчика, щоб туди не заходили чужі. Власники собак на це не мають коштів.
«За стільки років я вирішив хоча б щось попросити. Та й думав, що нагода випала слушна – якраз після завершення парламентських виборів», – говорить він.
Але на прийомі у мера начальник управління земельних відносин Василь Ровенко зазначив, що земельну ділянку, де тренуються собаки, вже передали в оренду для будівництва підстанції. Ці слова, каже пан Щетінін, його ошелешили. Раніше на цю земельну ділянку ніхто не претендував і про жодну будову ніхто керівництво клубу не попереджав. «Тут неподалік дамба, знизу – комунікації водоканалу. Нас раніше попереджали, що тут рити нічого не можна… Я був в шоці. У той момент мені ніби дали чимось важким по голові. Навіть не запитали», – нарікає пан Віктор.
Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак говорить, що огорожу все ж встановлять, проте існує певна процедура. Запевняє, що територію майданчика поміряли по периметру. Готовий і дефектний акт. На черзі – підготовка кошторису. Тоді буде відомо, скільки доведеться викласти за огорожу.
Кошторис також має пройти експертизу. А вже після цього буде оголошено тендер на сайті «Прозоро». «Така процедура… Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою доручення мера виконає», – зауважив Смушак.
Василь Ровенко, начальник управління земельних відносин, також запевнив, що територію майданчика забудовувати наразі не будуть.
Марія ГРИЦКІВ